Paras keino vähentää haukkumista

PikkuPaimen

Mikä olisi paras keino vähentää lapparin haukkumista silloin kun räksytys jää päälle tai kun se haukkuu turhille asioille esimerkiksi ohikulkijoille. Miten olette saaneet haukkumisen aisoihin ja onko sitä edes mahdollista opettaa pois tältä rodulta? Onko rankaiseminen julmaa koska haukkuminen on osa koiran luonnetta? Onko hyviä vinkkejä kaupunkilaiskoiran omistajalle!

6

542

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eienää

      Itse käytin sanaa "ei" ja hyvin toimi.

    • Suomenlapinkoira99

      Itselläni on suomenlapinkoira ja se haukkuu lenkillä vastaan tuleville koirille. Olen ottanut lenkeille mukaan herkkuja ja esim. jonkun käytetyn pullon josta ruiskutan vettä koiraani päähän. Sillä tavoin lapinkoirani on ollut ainakin vähän hiljaisempi lenkeillä. Joskus se tehoaa että vain näyttää pulloa koiralle niin se älyää että jos haukkuu niin saa vettä päähän.

    • Pakkasella vettä silmille....???? =OO

      Ja kaupungissa ei tarvitse lainkaan haukkua vastaantulijoita joita tulee jatkuvana virtana; se on turhaa räkyttämistä --tai se vain kertoo siitä ettei koiralla ole riittävää koulutusta ja virikkeistämistä. Luonnotonta on pitää paimentavia koiria kaupungissa ja hihnassa, jolloin niillä ei ole rodunomaista tekemistä.

      Kyllä on mahdollista kouluttaa haukku pois.
      Pohjatyöksi siihen yleinen ohje lisää koulutusta ja ulkoilua, niin saat koiran paremmin "haltuun", positiivinen/namikoulutus on aina hyvästä. Jos ei yksi tapa tuota tulosta, niin vaihda menetelmää; jos ei ohitus ja istuttaminen suju nameilla ja kannustuksella, niin vaadi koiraa vaikka tiukemmin seuraamaan ja etenemään ja reippaasti; vastaantulijoita ei jäädä kyttämmään ja haukkumaan.

    • Porotus82

      Jos lapinkoira on narun päässä pihalla ja haukkuu sieltä ohikulkijoita, niin silloin se haukkuminen on omistajan oma vika. Jos koiralla ei ole mitään tekemistä, niin se keksii tekemistä, ja lappalaiskoirilla se ilmenee usein haukkumisena turhaan.

      Myös lenkillä ohikulkijoille haukkumisen saa vähennettyä, mutta parhaiten se onnistuu heti nuoresta asti opetettuna, ja vaikeampaa (aikaa vievempää) aikuisemman kanssa.

      Rankaisu ei toimi hyvin lappalaiskoirilla, jotka ovat rotuna tottuneet itsenäiseen työskentelyyn ja oma-aloitteisuuteen. Rankaisu tällaisella koiralla helposti tappaa luottamuksen ja tekemisen halun.

      Kaikkea haukkumista ei voi/ei kannata kitkeä, vain se turha. Koira käyttää kuitenkin mielellään ääntään, kuten rodun tuleekin käyttää.

      Kannattaa miettiä että miksi koira haukkuu. Haukkuuku se tylsistymistään/turhautumistaan (jolloin koiralle annetaan enemmän henkistä tekemistä), haukkuuko epävarmuuttaan/pelkoaan vai haukkuuko vahtiakseen tai suojellakseen. Kaikkia näitä koulutetaan pois eri tavoilla. Jos koira haukkuu muita lenkeillä, kannattaa treenata kontaktia koiran kanssa (tokoa yms) ja harjoitella ohittamista kauempaa ja etsiä etäisyys jolla koira ei reagoi vastaantuleviin ja treenata sitä kontaktia etäisyyden avulla, ja sitten lyhentää etäisyyttä kun koiralla on enemmän varmuutta, ja oppinut menemään ohi hiljaa kontaktissa (eli tekemään jotain muuta haukkumisen sijaan)..

      • Hyvin selitetty!

        Nuorta koiraa/ pentua ei jätetä yksin ulos: siellä ollaan koiran kanssa kunnes sille on opetettu mitä pihalla saa tehdä ja mitä ei, jonka jälkeen vasta voidaan harjoitella koiran yksin jättämistä.

        Eikä omalta pihalta ei tarvitse vahtia yleisillä teillä/alueilla liikkuvia tai muita viattomia ohikulkijoita.
        -Ellei asu jossain Siperiassa.
        -Ellei siiten kasvata hamppua tai jotain kyseenalaista ja tarvitsee vahtipiskin jokaisen liikkujan varalta... xD


    • näin meillä

      Pitää muistaa,jotta lappari on toisiksi eniten haukkuva rotu suomessa suomenpystykorvan jälkeen.Minun ei ole haukkunut,kn opettanut sen pennusta lähtien ja ei onnistu enään myöhemmin opettaa juurikaan.Koira on opetettava haukkumaan käskystä niin silloin sen voi opettaa myös olemaan haukkumatta.Ei koira tajua kun sille sanotaan älä hauku tai hiljaa elli sille ole opetettu vastakohtaa ensin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      25
      1746
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      100
      1410
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1391
    4. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1006
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      872
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      47
      866
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      64
      843
    8. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      27
      800
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      777
    10. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      124
      732
    Aihe