Mikä olisi paras tapa korjata ennen maalaamista puukuitulevystä tehtyyn väliseinään tullut reikä? Reikä on kooltaan 3 - 3,5 cm, ja tuo reiän kokoinen pala ei ole kokonaan irronnut, vaan vielä osin kiinni seinässä.
Puukuitulevyseinän reiän korjaus
-remontoija-
2394
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Poraa reikäterällä aukko tasaisen pyöreäksi esim 40mm reikäterällä (http://217.149.61.194/files/utupowel.fi/images/G7059.jpg)
Tämän jälkeen tee samalla reikäterällä puukuitulevyn palasesta kiekko. Viistoa kiekonreunat sekä seinässä olevan reiän reunat. Aseta reiän taakse (seinän sisään) puurima jonka ruuvaat reiän laidoilta kiinni. Aseta kiekko reikään ja tarvittaessa kiinnitä takana olevaan rimaan. Kittaa saumat ja ruuvin kannat.
Tuolla tavalla asia varmaan kannattaa hoitaa. Kunhan löytäisi vain sen verran levyä, että ei tarvitse ostaa suurta määrää. Rautakaupasta ajattelin ensin kysyä.