Miksi leipäjonoissa seisoskelee lihavia ihmisiä?
Lihavat
Kumma juttu
14170
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Miksi töissä on laihoja sekä lihavia ihmisiä, siksi koska monet eivät tee mitään töitä vaan kuittaavat palkkaa ?
Koska kaikkein halvin ruoka on aina kaikkein epäterveellisimpää ja siksi se lihottaa., se on se syy näkymään.
Silakat ja peruna eivät ole epäterveellistä ruokaa.
Myös kaali on terveellistä ja halpaa.
Täällä ohjeita uusavuttomille lisää, ettei tarvitse roskapuheita harrastaa:
http://www.martat.fi/neuvot_arkeen/ruoka/
Mutta eihän kiireiset työttömät mitään ruokia ehdi tekemään!
Kun asuin Britaniassa, söin kuukauden pelkästään "fish and chips" ja paino nousi yli 10 kiloa.
Käsittääkseni juuri ranskalaiset ja sipsit luokitellaan roskaruoaksi.
Miten upporasvassa paistetut ranskan perunat ja seiti liittyvät kotoisiin silakka/peruna ruokiimme?
Käsittääkseni silakkalaatikko ei ole mitenkään erityisen lihottavaa.
Tosin ihminen lihoaa vain yhdellä tavalla:
syömällä enemmän energiaa kuin kuluttaa.
Tällainen yksinkertainen totuus ei uppoa joidenkin kaaliin vaan sairas ahmiminen vain jatkuu..
Huono epäterveellinen ruoka lihottaa, ja sitä saa halvemmalla kuin hyvää terveellistä ruokaa. Siinä kai se syy.
Tuo väittämäsi on hokema jolla yritetään selittää mm. se, että monet työttömät toimeentulotuen nauttijat ovat myöskin henkisesti erittäin laiskoja eivätkä viitsi loihtia edullisia pataruokia ym. edullisia ruokia vaan turvautuvat makkaroihin ja jopa valmispitsoihin.
Tälle tabulle olisi tehtävä jotain.
Marttaliiton ruokaohjesivustot ovat täyttä asiaa, mutta ne vaativat vaivautumista, edes pientä yrittämistä.
Nykyään kaikki pitää saada valmiina.
Tahtoo vain olla niin, että osaamattomuus on kokonaisvaltaista. Ei ole elämänhallintaa eikä taitoja edes tehdä ruokaa..
ja pitää muistaa, että alkoholi on myös lihottavaa.
Tein tänä vuonna kaikki ruoat itse, salaatit, kastikkeet, perunat, kinkku, jne.. Rahaa meni yli 100€, parin päivän ruokaan. Puoli, kiloa tomaatteja, puoli kiloa kurkkua, kananmunat, paprikaa, kaalia, perunaa, persilja, salaattia, jauhelihaa jokainen 3-4€ nippu/pussi. Sitten mausteet, pippuri, jne.. taas jokainen pussi 2-3€. Sitten välineet, paistopussit, folio, uunipaperi, jne.. taas jokain 3-5€ Jne... Kaikki ei tietenkään mennyt, vaan jotain mausteita jäi ylikin, mutta rahat meni kuitenkin..
Kyllä väitän, että todellakin olisi järkevämpää ostaa se 1€ pakastepitsa Lidlista ja syödä sitä.
Et todellakaan saa itse valmistettua ruokaa halvemmalla kuin se on kaupassa!
Laskepas paljonko sen pitsaan tarvitaan kaikkea, jauhot, kananmuna, jauheliha, tomaatit, ketsuppia, paprikaa, ananasta, jne.. Jos menee kauppaa ja ostaa kaikki tuon, niin helposti menee 20-30€.
MIetipä asiaa niin että Hesen kerrosaterian hinnalla saa kahdeksi päiväksi ruokaa ja terveellistä. Ateria maksaa nykyään melkein 8 euroa,sillä hintaa ostat jauhlihaa,perunoita ja porkkanoita ja teet ison kattilallisen jauhelihakeittoa jota syöt sen pari päivää. Rahaa jää vielä vaikka leipään tai jogurttiin tms.
Sillä pikaruoalla et saa mahaa täyteen kahdeksi päiväksi ja rasvahöttöähän se on.
Joulu on erikseen mutta kun puhutaan arkiruuasta niin on turha väittää että terveellinen ruoka olisi niin kallista.
Joku Saarioisen makaroonilaatikko;pieni rasia ja täynnä säilöntäaineita. Osta itse makaroonia pussillinen ja paketti jauhelihaa munia ja maitoa niin saat ison vuoallisen ja munia ja maitoa jää yli.
Saarioisen ns. läpyskä on halpa mutta ei täytä vatsaa pitkäksi aikaa ja maistuu paskalta.
Teimme viikko sitten pizzaa kotona:jauhoja ja hiivaa oli jo paketti mutta nekään ei paljoa maksa. Tonnikalapurkki 1,8€. Paketti jauhelihaa (naudan) 3€ ja ananasta purkki (en muista paljo maksoi mut oisko ollu euron suunnilleen). Niistä saatiin kahdelle ihmiselle kahdeksi päiväksi pizzaa ja oli täyttävää ja hyvää.
Sitäpaitsi,mistä ihmeestä sinä ostat nuo mausteet ja foliot ym kun täällä saa Vapaa Valinnasta euro/tuote noita leivinpapereita ym ja persiljat ja salaatinlehdet ym maksaa sen 1-1,5 euroa pussi eikä mitään 3-4 euroa.. Paistopussi on ihan turha,mausteita jää muihinkin ruokiin..
Itse ostan pakastepizzat Lidlista, kun ovat tarjouksessa, 3 isoa pitsaa 2,90€. Eli yhden aterian hinnaksi tulee 1€.
Teepäs päivän ateria halvemmalla!
Ja sitten puoli kiloa pakasteranskalaisia 0,79€, riittävät pariksikin päiväksi. Eli alle 0,40€ / päivä.
Itselläni ei ole varaa syödä ulkona ollenkaan, en tainut kertakaan elämässäni aikana edes käydä missään MacDonaldsissa. Miksi maksaisin jostain yhdestä ateriasta ravintolassa 8€, kun sillä rahalla saa viikon ruoat pakastealtaasta?
Persilia maksaa Prismassa 3-4 euroa, on yksi kalleimmista "ruohoista". Salaatin harvoin saa alle eurolla edes tarjouksessa nykyään. 1,60 -1,80€ maksaa ruukku. Joskus harvoin saa Lidlista, kun on tarjouksessa, 0,80€:lla, mutta nyt talvella sielläkin maksaa yli 1,6€
Noita makaroneja jauheliha tulee syötyä lähes joka toinen päivä.
Vatsan saa täytteen ja on halpaa, mutta tuskin on kovinkaan terveellistä...
halvat eväät = peruna ja makarooni = pelkkää hiilihydraattia = lihottavaa ruokaa!
se on se syy. halpa ruoka lihottaa. jos syö lihaa, rasvaa ja kasviksia, ei liho, mutta köyhtyy :)