Raideleveyden muuttaminen?

AAAAAAAAAA5

Minulla on Audissani 19" vanteet 255 renkailla, mutta ne eivät näytä niin hyvältä, koska renkaat jäävät selvästi lokasuojien sisälle. Luin jostain, että esim Eibach myy jonkinlaisia osia, joilla raideleveyttä voidaan kasvattaa. Tuleeko tällainen palikka kiinni autoon, vai vanteeseen? Vai onko se vain irtonainen pala niiden välissä? Onko näistä muuten kokemusta, vaikuttaako jotenkin ajettavuuteen? Pitäisi tietysti vaikuttaa positiivisesti ajettavuuteen, mutta kellään käytännön kokemusta?

4

2104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kinner

      tarkoitat varmaan spacereita joilla saadaan vannetta tulemaan hiukan ulospäin tai toinen vaihtoehto on ottaa toisenlaisella et-luvulla olevat vanteet autoon jotka jo suoraan tulee ulommas ja lähemmäs pyöräkaarta, niinkuin omassa cabriossa on tehty

    • AAAAAAAAAAA6

      Jep. No jotain sellaisia. Vanteet ovat sen verran kalliita, että en tietenkään viitsisi uusia vanteita ostaa. Mutta nämä spacerit maksavat reilun satasen ja ne voisin ostaa. Mutta ovatko nämä spacerit kiinni vanteessa vai autossa, vai ovatko ne vain irtonaiset osat vanteen ja auton välissä?

      Kuulostaa muuten pikkujutulta, mutta kun katselin vastaavaa Audia, jossa oli vanteet eri et-luvulla, niin kylläpä se näyttää erilaiselta. Ostaessani vanteita, en tietenkään tajunnut tarkastaa asiaa, vaikka tiesin kyllä, että et-luvultaan erilaisia vanteita on.

    • a(2)

      Spacerit ovat yleensä irtonaisina vanteen ja autonrenkaannavan välissä. Saatat tarvita piemmät renkaanpultit. Mutta muista, että spacerit ovat laittomat tieliikennekäytössä, jolleivät ne ole vanteen- tai autonvalmistajan hyväksymiä.

    • AAAAAAAAAAA5

      Kiitos vastauksista. Mukava että tällä palstalla saa näemmä asiallisiakin vastauksia. Audipalstalla ei voi kysyä mitään asiallista.

      Harmittaa, että en vanteita ostaessa tajunnut tarkastaa ET-lukua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      94
      9367
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      69
      4864
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4531
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      59
      2887
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      8
      2088
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1576
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      41
      1354
    8. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1276
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      47
      1276
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1242
    Aihe