Meneekö se siten että myyntivoittovero maksetaan myyntihinnasta vähennetystä 40 prosentin hankintameno-olettamasta jos käyttää hankitameno-olettamaa.
esim. 10 000 euron todellinen myyntihinta on 40% hankintameno-olettamamyyntihintana 4000 euron myyntihinta ja josta menee 30% myyntivoittoveroa 1200 euroa.
Vero hankintameno-olettamasta
10
537
Vastaukset
- Vakuusvaje
Hankintahinnaksi lasketaan 40 % myyntihinnasta ja tämä summa vähennetään myyntihinnasta. Kymppitonnin myynnistä vähennetään siis 4000 ja verotettavaksi voitoksi jää 6000. Veroa menee 1800 euroa.
Hankintameno-olettamaa käytettäessä kaupankäyntikuluja tai vastaavia ei saa vähentää. - Anonyymi
Minulla on roikkunut jotain vuosituhannen vaihteessa ostettuja osakkeita arvo-osuustilillä. Välittäjän netipalveluistakaan ei enää löydy niiden hankinta-aikaa tai hintaa, kun on niin vanhasta tapahtumasta kyse. Riittääkö todisteeksi yli 10v omistusajasta vaikkapa se, että tämä määrä osakkeita on näkynyt jo yli 10v takaisessa veroilmoituksessani?
- Anonyymi
Tietääkseni hakintameno-olettamia on kaksi.
Asian voisi kertoa selkosuomeksikin: "Jos xx vuodessa on arvo noussut yy-kertaiseksi, maksat voitosta ehkä vähemmän xx-prosentin hankintameno-olettamalla"
Yli 10 vuotta omistetun omaisuuden voitoksi jää 60 %. Alle 10 vuotta omistetun omaisuuden verotettavaksi voitoksi jää näin ollen 80 % myyntihinnasta - Anonyymi
Eli jos joudut myymään osakkeet hankintameno-olettamaa käyttäen ja olet omistanut osakkeet yli 10 vuotta joudut maksamaan veroa yhteensä 70% normaalin 30% sijaan. Kannattaako rehellisyys? No ei todellakaan kannata. Varsinkin kun on iso määrä perittyjä osakkeita.
- Anonyymi
Mistä muuten tuo 10 vuoden omistusaika lasketaan jos on kyse perinnöksi saaduista osakkeista? Siitäkö koska perinnön jättäjä on nuo osakkeet ostanut vai siitä hetkestä kun osakkeet on jaettu perilliselle/perillisille?
- Anonyymi
Entä jos ei tiedä koska edesmennyt sukulainen on ne osakkeet ostanut eikä siitä ole olemassa enää mitään dokumenttia. Voiko väittää ilman mitään dokumentteja että omistusaika on alle 10 vuotta. Syyllistynkö veropetokseen jos teen näin?
- Anonyymi
Jokatapauksessa mun mielestä tällaiset verot on silkkaa ihmisten ryöstämistä kun on olemassa jo perintöverokin joka on älyttömän suuri summa jos perintöä on paljon.
- Anonyymi
Hankintameno-olettama on sekava ja turha käsite. Pitäisi olla kaksi eri pidätysprosenttia sen mukaan kauanko osakkeet on omistettu.
- Anonyymi
Niin, helpommalla pääset kun vähennät todellisen hankintamenon eikä mitään olettamia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1542505Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61764
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648