Kyseinen jakelu vielä asentaa, vai joko pian on tulossa wheezy? Haeskelen meinaan vakaata jakelua, jota ei tarvi heti alkaa päivittelemään uusimpaan. Mikään ubuntu ei meikäläiselle käy eli sitä on ihan turha alkaa esittelemään, koska juuri siitä haluan eroon päästä.
Debian 6.0.6 ?
13
280
Vastaukset
- kYFSJJHo
Varmaankin joskus ensi vuonna sitten kun se on valmis. Jäädytettiin viime kesänä ja siitä kestää yleensä ainakin puoli vuotta tulla vakaaksi. Tarkempi arvaus on että ennen kesää.
- debianisti-2
Asenna vain wheezy, se on ihan toimiva käyttis jo nyt. Meikällä pyörinyt jo puolivuotta.
- W H
Wheezyllä pääset irtaantumaan Ubuntu-kurasta heti.
- EMTuf269
Gnome 3 on samaa kuraa.
- vieläkö12345
Ai niin en muistanutkaan että tuleva Debian käyttää myös tuota Gnome 3 versiota. Eli tarvii vissiin alkaa kokeilemaan tuota CentOS julkaisua...
- sivusta.....
Hei ehkä hölmö kysymys mutta liittyen aiheeseen,
onnistuuko Wheezyyn asentaa Gnome 2.30 -työpöytä?- EMTuf269
Mikäli moista haluat niin kannattaa asentaa vakaa versio ja tarvittaessa paketteja backportsista. Kakkossarjan Gnomen saa mate nimellä. Se on kuitenkin melko vajaa eikä takaa täyttä toiminnallisuutta.
Debian on aika lyhytikäinen, tarvii päivitellä useammin uudempaan kuin Ubuntu LTS.
Vaihda ennemmin Red Hat Enterpriseen, CentOS:n tai Suseen.- debianisti
Vaihdoin tässä joku aika sitten squeezen wheezyyn ja hyvähän tuo on kuin mikä. Gnome3 on ihan erilainen kuin gnome2 ja huomattavasti parempi. Siinä muutamia tois hyviä oivalluksia. Se on ilmeisesti enemmän winkun suuntaan tehty, kun sitä tunnutaan hinkuavan useasti jopa vaaditaan. Se vaatii pienen tottumisen, muuta se jälkeen maistuu makealta. Useimmin tunnutaan marisevan liian pienen vertailun jäljiltä. Jos gnom3e tuntuu kuitenkin hankalalta, niin onhan siellä vaihtoehtoja xfce4, ldx, fvwm jne, itse käytän gnomea ja fvwm:ää. Tuo fvwm on sika nopea ja vaatii vähän resursseja.
- umpp
Miten pitkälle Squeezen tukipäivitykset jatkuvat, tuli asennettua Ubuntu 10.04:n tilalle äskettäin, jolta taas tuki loppuu huhtikuussa?
Yhteys ei pelaa ainakaan tällä hetkellä ftp://ftp.fi.debian.org:iin, kai se vielä on käytössä?- umpp
Vaihdoin palvelimen uk:hon ja päivitys meni läpi ongelmitta.
@143: Debian 6 pyörii nyt, ei valittamista yhtään, backportsista asensi audacious'in ja firefox uusin myös. On kyllä yhdellä koneella windows 7, mutta ei sillä ole ollut oikein käyttöä. Jostain syystä tuntuu orvolta windowsilla netissä. Ja vähän outo muutenkin.
- 143
>>jolta taas tuki loppuu huhtikuussa?
- junanvessa
Howto: Set up and Maintain a Mixed Testing/Unstable System
http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=16&t=15612
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1313891Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso83269Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai342884Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122792Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1342469- 502104
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For951286Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es631266Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist131182Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361139