Kyseinen jakelu vielä asentaa, vai joko pian on tulossa wheezy? Haeskelen meinaan vakaata jakelua, jota ei tarvi heti alkaa päivittelemään uusimpaan. Mikään ubuntu ei meikäläiselle käy eli sitä on ihan turha alkaa esittelemään, koska juuri siitä haluan eroon päästä.
Debian 6.0.6 ?
13
322
Vastaukset
- kYFSJJHo
Varmaankin joskus ensi vuonna sitten kun se on valmis. Jäädytettiin viime kesänä ja siitä kestää yleensä ainakin puoli vuotta tulla vakaaksi. Tarkempi arvaus on että ennen kesää.
- debianisti-2
Asenna vain wheezy, se on ihan toimiva käyttis jo nyt. Meikällä pyörinyt jo puolivuotta.
- W H
Wheezyllä pääset irtaantumaan Ubuntu-kurasta heti.
- EMTuf269
Gnome 3 on samaa kuraa.
- vieläkö12345
Ai niin en muistanutkaan että tuleva Debian käyttää myös tuota Gnome 3 versiota. Eli tarvii vissiin alkaa kokeilemaan tuota CentOS julkaisua...
- sivusta.....
Hei ehkä hölmö kysymys mutta liittyen aiheeseen,
onnistuuko Wheezyyn asentaa Gnome 2.30 -työpöytä?- EMTuf269
Mikäli moista haluat niin kannattaa asentaa vakaa versio ja tarvittaessa paketteja backportsista. Kakkossarjan Gnomen saa mate nimellä. Se on kuitenkin melko vajaa eikä takaa täyttä toiminnallisuutta.
Debian on aika lyhytikäinen, tarvii päivitellä useammin uudempaan kuin Ubuntu LTS.
Vaihda ennemmin Red Hat Enterpriseen, CentOS:n tai Suseen.- debianisti
Vaihdoin tässä joku aika sitten squeezen wheezyyn ja hyvähän tuo on kuin mikä. Gnome3 on ihan erilainen kuin gnome2 ja huomattavasti parempi. Siinä muutamia tois hyviä oivalluksia. Se on ilmeisesti enemmän winkun suuntaan tehty, kun sitä tunnutaan hinkuavan useasti jopa vaaditaan. Se vaatii pienen tottumisen, muuta se jälkeen maistuu makealta. Useimmin tunnutaan marisevan liian pienen vertailun jäljiltä. Jos gnom3e tuntuu kuitenkin hankalalta, niin onhan siellä vaihtoehtoja xfce4, ldx, fvwm jne, itse käytän gnomea ja fvwm:ää. Tuo fvwm on sika nopea ja vaatii vähän resursseja.
- umpp
Miten pitkälle Squeezen tukipäivitykset jatkuvat, tuli asennettua Ubuntu 10.04:n tilalle äskettäin, jolta taas tuki loppuu huhtikuussa?
Yhteys ei pelaa ainakaan tällä hetkellä ftp://ftp.fi.debian.org:iin, kai se vielä on käytössä?- umpp
Vaihdoin palvelimen uk:hon ja päivitys meni läpi ongelmitta.
@143: Debian 6 pyörii nyt, ei valittamista yhtään, backportsista asensi audacious'in ja firefox uusin myös. On kyllä yhdellä koneella windows 7, mutta ei sillä ole ollut oikein käyttöä. Jostain syystä tuntuu orvolta windowsilla netissä. Ja vähän outo muutenkin.
- 143
>>jolta taas tuki loppuu huhtikuussa?
- junanvessa
Howto: Set up and Maintain a Mixed Testing/Unstable System
http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=16&t=15612
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3604286Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1443739KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti882608Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92421Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei122236Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521910Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181818- 1191808
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241409Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551095