Debian 6.0.6 ?

vieläkö12345

Kyseinen jakelu vielä asentaa, vai joko pian on tulossa wheezy? Haeskelen meinaan vakaata jakelua, jota ei tarvi heti alkaa päivittelemään uusimpaan. Mikään ubuntu ei meikäläiselle käy eli sitä on ihan turha alkaa esittelemään, koska juuri siitä haluan eroon päästä.

13

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kYFSJJHo

      Varmaankin joskus ensi vuonna sitten kun se on valmis. Jäädytettiin viime kesänä ja siitä kestää yleensä ainakin puoli vuotta tulla vakaaksi. Tarkempi arvaus on että ennen kesää.

    • debianisti-2

      Asenna vain wheezy, se on ihan toimiva käyttis jo nyt. Meikällä pyörinyt jo puolivuotta.

    • W H

      Wheezyllä pääset irtaantumaan Ubuntu-kurasta heti.

      • EMTuf269

        Gnome 3 on samaa kuraa.


    • vieläkö12345

      Ai niin en muistanutkaan että tuleva Debian käyttää myös tuota Gnome 3 versiota. Eli tarvii vissiin alkaa kokeilemaan tuota CentOS julkaisua...

    • sivusta.....

      Hei ehkä hölmö kysymys mutta liittyen aiheeseen,

      onnistuuko Wheezyyn asentaa Gnome 2.30 -työpöytä?

      • EMTuf269

        Mikäli moista haluat niin kannattaa asentaa vakaa versio ja tarvittaessa paketteja backportsista. Kakkossarjan Gnomen saa mate nimellä. Se on kuitenkin melko vajaa eikä takaa täyttä toiminnallisuutta.


    • Debian on aika lyhytikäinen, tarvii päivitellä useammin uudempaan kuin Ubuntu LTS.

      Vaihda ennemmin Red Hat Enterpriseen, CentOS:n tai Suseen.

    • debianisti

      Vaihdoin tässä joku aika sitten squeezen wheezyyn ja hyvähän tuo on kuin mikä. Gnome3 on ihan erilainen kuin gnome2 ja huomattavasti parempi. Siinä muutamia tois hyviä oivalluksia. Se on ilmeisesti enemmän winkun suuntaan tehty, kun sitä tunnutaan hinkuavan useasti jopa vaaditaan. Se vaatii pienen tottumisen, muuta se jälkeen maistuu makealta. Useimmin tunnutaan marisevan liian pienen vertailun jäljiltä. Jos gnom3e tuntuu kuitenkin hankalalta, niin onhan siellä vaihtoehtoja xfce4, ldx, fvwm jne, itse käytän gnomea ja fvwm:ää. Tuo fvwm on sika nopea ja vaatii vähän resursseja.

    • umpp

      Miten pitkälle Squeezen tukipäivitykset jatkuvat, tuli asennettua Ubuntu 10.04:n tilalle äskettäin, jolta taas tuki loppuu huhtikuussa?
      Yhteys ei pelaa ainakaan tällä hetkellä ftp://ftp.fi.debian.org:iin, kai se vielä on käytössä?

      • umpp

        Vaihdoin palvelimen uk:hon ja päivitys meni läpi ongelmitta.
        @143: Debian 6 pyörii nyt, ei valittamista yhtään, backportsista asensi audacious'in ja firefox uusin myös. On kyllä yhdellä koneella windows 7, mutta ei sillä ole ollut oikein käyttöä. Jostain syystä tuntuu orvolta windowsilla netissä. Ja vähän outo muutenkin.


    • 143

      >>jolta taas tuki loppuu huhtikuussa?

    • junanvessa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      303
      6622
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      49
      5796
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      186
      5272
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4043
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3318
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3313
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      52
      3237
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      3008
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2242
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      38
      1008
    Aihe