Kyseinen jakelu vielä asentaa, vai joko pian on tulossa wheezy? Haeskelen meinaan vakaata jakelua, jota ei tarvi heti alkaa päivittelemään uusimpaan. Mikään ubuntu ei meikäläiselle käy eli sitä on ihan turha alkaa esittelemään, koska juuri siitä haluan eroon päästä.
Debian 6.0.6 ?
13
407
Vastaukset
- kYFSJJHo
Varmaankin joskus ensi vuonna sitten kun se on valmis. Jäädytettiin viime kesänä ja siitä kestää yleensä ainakin puoli vuotta tulla vakaaksi. Tarkempi arvaus on että ennen kesää.
- debianisti-2
Asenna vain wheezy, se on ihan toimiva käyttis jo nyt. Meikällä pyörinyt jo puolivuotta.
- W H
Wheezyllä pääset irtaantumaan Ubuntu-kurasta heti.
- EMTuf269
Gnome 3 on samaa kuraa.
- vieläkö12345
Ai niin en muistanutkaan että tuleva Debian käyttää myös tuota Gnome 3 versiota. Eli tarvii vissiin alkaa kokeilemaan tuota CentOS julkaisua...
- sivusta.....
Hei ehkä hölmö kysymys mutta liittyen aiheeseen,
onnistuuko Wheezyyn asentaa Gnome 2.30 -työpöytä?- EMTuf269
Mikäli moista haluat niin kannattaa asentaa vakaa versio ja tarvittaessa paketteja backportsista. Kakkossarjan Gnomen saa mate nimellä. Se on kuitenkin melko vajaa eikä takaa täyttä toiminnallisuutta.
Debian on aika lyhytikäinen, tarvii päivitellä useammin uudempaan kuin Ubuntu LTS.
Vaihda ennemmin Red Hat Enterpriseen, CentOS:n tai Suseen.- debianisti
Vaihdoin tässä joku aika sitten squeezen wheezyyn ja hyvähän tuo on kuin mikä. Gnome3 on ihan erilainen kuin gnome2 ja huomattavasti parempi. Siinä muutamia tois hyviä oivalluksia. Se on ilmeisesti enemmän winkun suuntaan tehty, kun sitä tunnutaan hinkuavan useasti jopa vaaditaan. Se vaatii pienen tottumisen, muuta se jälkeen maistuu makealta. Useimmin tunnutaan marisevan liian pienen vertailun jäljiltä. Jos gnom3e tuntuu kuitenkin hankalalta, niin onhan siellä vaihtoehtoja xfce4, ldx, fvwm jne, itse käytän gnomea ja fvwm:ää. Tuo fvwm on sika nopea ja vaatii vähän resursseja.
- umpp
Miten pitkälle Squeezen tukipäivitykset jatkuvat, tuli asennettua Ubuntu 10.04:n tilalle äskettäin, jolta taas tuki loppuu huhtikuussa?
Yhteys ei pelaa ainakaan tällä hetkellä ftp://ftp.fi.debian.org:iin, kai se vielä on käytössä?- umpp
Vaihdoin palvelimen uk:hon ja päivitys meni läpi ongelmitta.
@143: Debian 6 pyörii nyt, ei valittamista yhtään, backportsista asensi audacious'in ja firefox uusin myös. On kyllä yhdellä koneella windows 7, mutta ei sillä ole ollut oikein käyttöä. Jostain syystä tuntuu orvolta windowsilla netissä. Ja vähän outo muutenkin.
- 143
>>jolta taas tuki loppuu huhtikuussa?
- junanvessa
Howto: Set up and Maintain a Mixed Testing/Unstable System
http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=16&t=15612
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2443258
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?362952Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n342178Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari352095Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa731968Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo841756Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh381624Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?1221507Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr561424Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http451269