Joitakin vuosia sitten törmäsin huikean hyvään kirjasarjaan. Kirjailija on Dean Koontz ja kirjasarjan nimi Odd Thomas. Sarjan päähenkilö pystyy näkemään kuolleita ja tämän kykynsä vuoksi joutuu monenlaiseen liemeen.
Luin kaksi ensimmäistä suomennettua osaa (odd thomas ja hiljaisten kaupunki, odd thomas ja kummituskasino). Nyt olen lähtenyt jäljittämään sarjan jatko-osia.
Ilmeisesti sarjasta on käännetty suomeksi vielä yksi kirja: odd thomas ja luostarin kirous. Tietäisikö joku, mistä tämän voisi saada suomeksi?
Vielä tärkeämpää olisi tieto jatko-osista (joille ilmeisesti ei ole suomennosta). Minkä nimiset kirjat sarjaan kuuluvat ja missä järjestyksessä?
Olen yrittänyt tutkia kaikkia löytämiäni nettisivuja aiheesta, mutta en ole saanut asiaan ratkaisua. Koontzin kotisivuilla tieto on jotenkin sekavan oloista, enkä ole nettikaupoistakaan saanut selvää käsitystä asiasta.
Osaisiko joku auttaa?
Piinaava Odd Thomas mysteeri
Bodach
2
227
Vastaukset
- Otus_
Risingshadow'n sivuilta löytyy tiedot. Kirjasarjasta on kolme suomennettua kirjaa olemassa.
Katso tiedot suomennetusta sarjasta sivuita:
http://www.risingshadow.fi/library?action=series&series_id=628 - Bodach
Kiitos vinkistä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360