Joitakin vuosia sitten törmäsin huikean hyvään kirjasarjaan. Kirjailija on Dean Koontz ja kirjasarjan nimi Odd Thomas. Sarjan päähenkilö pystyy näkemään kuolleita ja tämän kykynsä vuoksi joutuu monenlaiseen liemeen.
Luin kaksi ensimmäistä suomennettua osaa (odd thomas ja hiljaisten kaupunki, odd thomas ja kummituskasino). Nyt olen lähtenyt jäljittämään sarjan jatko-osia.
Ilmeisesti sarjasta on käännetty suomeksi vielä yksi kirja: odd thomas ja luostarin kirous. Tietäisikö joku, mistä tämän voisi saada suomeksi?
Vielä tärkeämpää olisi tieto jatko-osista (joille ilmeisesti ei ole suomennosta). Minkä nimiset kirjat sarjaan kuuluvat ja missä järjestyksessä?
Olen yrittänyt tutkia kaikkia löytämiäni nettisivuja aiheesta, mutta en ole saanut asiaan ratkaisua. Koontzin kotisivuilla tieto on jotenkin sekavan oloista, enkä ole nettikaupoistakaan saanut selvää käsitystä asiasta.
Osaisiko joku auttaa?
Piinaava Odd Thomas mysteeri
Bodach
2
264
Vastaukset 2
- Otus_
Risingshadow'n sivuilta löytyy tiedot. Kirjasarjasta on kolme suomennettua kirjaa olemassa.
Katso tiedot suomennetusta sarjasta sivuita:
http://www.risingshadow.fi/library?action=series&series_id=628 - Bodach
Kiitos vinkistä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3551491- 1141216
- 1161084
- 116851
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh22847- 111822
- 18470
- 38454
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i93441- 36423