Laumanvartijakoirien kiellon puolustelu. Perusteena se, että harrastajat haluavat TARKOITUKSELLA säilyttää ne rodut myös IHMISIÄ kohtaan epäluuloisina. Jos laumanvartijakoirista pyrittäisiin saamaan ihmisille ystävällisiä, mutta suurpedoille vaarallisia, mielipide olisi toinen ja ne suvaittaisiin, mutta kun ei TOSISSAAN panosteta rodun sosiaalisuuteen, vaan niitä EDELLEEN jopa JALOSTETAAN vartioimaan myös IHMISILTÄ, niin onko rotuviha niitä kohtaan ymmärrettävää? Kumminkin on turhaa jalostaa koirista enää ihmisiä kohtaan epäluuloisia, kun nykyään se on rikos, jos koira vahingoittaa ihmistä, sillä enää ei eletä teknologiassa edistymätöntä keskiaikaa. Sen tiedän hyödylliseksi, että suurpedoilta koirat jalostetaan laumoja vartioimaan, mutta en vähääkään sitä että ihmisiltä.
Onko koiravihaa?
laumisten typerykset
282
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jonkun rodun kieltäminen olisi erittäin hankalaa. Jos yksi rotu kielletään sitten alettaisiin varmasti jo kieltää muitakin. Ja entäs jos oma rotusi joutuu mustalle listalle? Ihmiset alkaisivat varmasti osoittaa mieltään rotunsa puolesta ja kysellä miksi jotkut tietyt rodut sitten vielä saavat olla täällä.
Esim. monien vihaamat rottweilerit ja ameriknstaffordshirenterrierit suvaitsen, koska niistä sentään koitetaan koko ajan jalostaa turvallisempia, mutta jos koirarotu tarkoitksella jalostetaan edelleen ihmisille vaaralliseksi, en voi muuta kuin ihmetellä sellaista jalostusperinnettä. Keskiajalla olisin ymmärtänyt.
Sellaisilla alueillakaan, joissa ihmisiä liikkuu, ei laumanvartijakoiraa voi käyttää karjalaumojen vartiointiin, jos niistä koirista halutaan edelleen ilman hyvää syytä ihmisiäkin kohtaan varautuneita, vaikka nykypäivänä on tarvetta vartioida karjalaumoja VAIN villipedoilta.