Oltais suunnittelemassa ens kesäks matkaa tonne Ranskan Rivieralle. Matkaopasta selailtuamme mietimmekin, että toi Ezen kylä voisikin olla Nizzaa kivempi paikka majoittua. Olen lukenut, että moni on siellä Nizzan-lomallaan käypäissyt, mutta osaisiko joku siellä vieraillut sitten kertoa, onko sinne järkevää ihan majoittuakin?
Suunnitellaan kahen viikon matkaa tonne Eza Vistan huoneistohotelliin. Totta kai sitten mentäis paljon bussilla ja junalla myös niihin lähikaupunkeihin. Mutta osaako joku siellä käynyt sanoa, että millaista siellä suunnilleen olisi majoittua, vai kannattaako mennä mieluummin Nizzaan? Vai olisiko joku kenties ihan asunut siellä ja osaisi kertoa plussia ja miinuksia?
Kiitos jos osaat auttaa!
Èze vai Nizza?
4
317
Vastaukset
- Pariisin matkaaja
Itse pitäisin ensikertalaiselle Nizzaa tai vaihtoehtoisesti Cannesta parempina tukikohtina. Liikenneyhteydet eripuolille ovat paremmat.
Voihan hotellin vaihtaa kesken kahdenviikon lomankin. Ensin jonkin aikaa Nizzassa ja sen jälkeen muutamaksi päiväksi vaikka Èze tai joku vuoriston kohteista.
Pidän itse Rivierasta. Joillekin koko rantakaistaleella on nykyään liikaa brittejä, jenkkejä ja venäläisiä. Heille suunta on reilusti länteen tai pohjoiseen. - provence web
Eze on aika sumpussa (ja pieni ja kallis), sieltä ei ole helppo lähteä noin vain suoraan retkille. Jos Nicelle kaipaa vaihtelua, niin suosittelen Antibesiä, se on oiva paikka ja siellä on kunnon rannatkin. Kahta viikkoa ei todellakaan kannata nysvätä samassa paikassa!
- Lähes ranskatar
Ei missään nimessä ole järkeä majoittua kahdeksi viikoksi Ezeen. Kylä on miniriikkinen, siellä on todella rajoitetut palvelut (vain pari kallista hotellia ja muutama ravintola), turistit tulevat sinne busseilla, kävelevät muutaman minuutin ja lähtevät pois. Eza Vistan huoneistohotelli on vilkkaan tien varrella ylhäällä rinteellä, hotellin vieressä ei muistini mukaan ole mitään palveluja. Sieltä joutuu kulkemaan koko ajan autolla, sillä tie ei sovi kävelemiseen.
Suosittelen, että vietätte ko. hotellissa pari-kolme päivää lepolomaa ja retkeilette sen jälkeen. Jos kaipaatte eläväistä pikkukylää, menkää mieluummin Venceen. Sieltä on hyvät liikenneyhteydet mm. Nizzaan ja läheiseen St Paul de Venceen. Itse majoittuisin kuitenkin Nizzaan, koska sieltä on mahtavat yhteydet kaikkialle ja hotellien valikoima on todella laaja, samoin hintataso. Pikkukyliin on kiva tehdä päiväretkiä ja illalla on sitten muutakin tekemistä kuin huoneistohotellissa nyhjöttämistä. - Epävarma
Okei, kiitoksia paljon vastauksista! Nyt kun olemme vähän koko perheen kanssa pohtineet, taidammekin lähteä Sisiliaan, mutta jonakin vuonna kyllä vielä Ranskassakin käypäisemme :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1041851
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla151611- 1441599
- 1031559
- 841516
Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan
Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n2831269- 1191269
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o241110- 691081
- 381042