Olen ajatellut muurata itse luonnonkivistä takan ja sen taakse kantavan väliseinän,mitä kaikkea kannattaa ottaa huomioon?Miten raudoitusen laita?
-muurauslaastin on ainakin oltava "jäykkää",koska luonnonkivi ei ime vettä.
Luonnonkivitakka
Minä
3
2418
Vastaukset
- lue
lue ensin rakennusmääräyskokoelma E8 kannesta kanteen ainakin viisi kertaa. Sen saat kopioitua kirjastosta tai tilaat rakennus kaupasta. Ei niitä tulisijoja juur tarttee raudoitta.
- kivtakka
tavallinen laasti ei käy luonnonkivelle
- tietämätön
meillä uunin piissi päällystettiin liuskekivillä ja laastina saneerauslaasti. Kivi kyllä otti kovin hyvin kiinni. Liuskekivifirma sanoi, että normaali muurauslaastikin pitää muutaman sentin paksuiset kivet paikoillaan. En tiedä auttaako tämä tieto yhtään, mutta kokemuksena näin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1406663
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495749- 1234891
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434500Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?533895- 623071
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.522966Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242432- 422280
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152197