Olen havainnut niskan alueella ajan myötä pientä nikaman ääntelyä! Siis kun liikuttaa päätä takaviistossa oikealta vasemmalle! Onko se vaarallista?
Joskus käytin sähköistä shiatsuhieroja konetta mutta en todennut sitä mukavaksi käyttää koska siinä oli sellaiset kaksi sähköisesti liikkuvaa pehmeätä sauvaa joihin niska ja hartiaseudun lihakset osuivat! Totesin itse vanhan lämpötyynyn olevan tehokkaampi kuin tuo Shiatsuhieromalaite!
Harrastan harmonikan soittoa ja Niskan ja pään seutu joutuu olemaan kallistettuna alas katsoen näppäimistön klaviatuuria joskus pitkiäkin aikoja! siinäkö on nikamien ääntelyyn vaikuttava tekijä??
Niska hieronta kotikonstein?
4
590
Vastaukset
- kipu-heijastuu
Niskalihakset jännittyvät koska pää roikkuu jatkuvasti alaspäin. Jos haluat päästä pysyvästi eroon ongelmasta, sinun täytyy löytää parempi soittoasento ja oppia soittamaan katsomatta näppäimiä. Pitkällä tähtäimellä kireistä niskalihaksista voi seurata pääkipua, huimausta, kroonista väsymystä, huonontunut näkö, kipeitä käsiä ja vaikka mitään. Ääntely tapahtuu ylimmissä niskaniveleissä, juuri korvien takana. Siksi se kuuluu niin selvästi. Eniten ääntelyyn vaikuttavat pääkallon taka-alareunan ja niskan välillä sijaitsevat pikkulihakset, n.s. niskarusetti. Voit itse painella niitä sormilla, selinmakuulla.
kallonpohjaan kohdistuu rasitusta tuossa mainitsemassasi asennossa, siksi sitä olisi hyvä venyttää toistuvasti. Itsekin voit toki sitä venyttää mutta asiantunteva hieroja tekee sen varmasti hyvin ja pääset vaivastasi eroon.
- jhfftif
Höpöhöpö. Itselläni on lääkärin diagnoosi vastaavasta oireista: niskanikamissa on kulumaa. Sama aiheuttaa esim rahinaa, kun kääntää päätä. Yleinen ikääntymiseen liittyvä juttu, ei erityisen vaarallinen.
- jhfftif
Lisäys, ei ns parannuskeinoa, mutta eipä ole kuolemiseenkaan
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad951503- 541043
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että399905- 163880
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124737- 56733
- 51678
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38645- 57641
- 76632