E-pilsut

tyttö_14

Mulla ois vaan sellanen kyssä että mitä E-pilsut ihan tarkalleen tekee? Sen mä tiiän että ne tekee menkoille jotain, mutta mitä? Ja finnitkin kai kuivuu tai jotain... VALISTAKAA PIENTÄ!!

2

365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riina

      Eli.. Ne siis tekee sun menkoista säännölliset. Ja toimii ehkäsykeinona. Mut pillerit ei tietty suojaa sukupuolitaudeilta. :)

      Pillereillä on myös aika paljo sivuvaikutuksia; huonoja ja hyviä. Esim. akne saattaa parantua, mutta painoa voi tulla lisää.. Sit päätä saattaa särkeä ym ym ym.. näissä on tosi paljon sivuvaikutuksia, mut niitä ei kaikille ilmaannu.

      Tietoa pillereistä löytää netistä aika hyvin, laitat vaik googleen hakusananks e-pilleri..

    • täti

      Olipa huono vastaus toi edellinen.. Eli pillerit huijaa sun kehoa, keho luulee olevansa raskaana eikä hedelmöitystä voi sen takia tapahtua. Ne estää myös ovulaation, jonka takia normaalia kostumista esim.yhdynnässä ei välttämättä tapahdu.
      Toisekseen, pillerit estää myös normaalit kuukautiset. Eli kolmen viikon välein tulee ns.tyhjennysvuoto, mutta ei luonnollisia menkkoja. Tää vuoto on yleensä niukempi kun tavallisten menkkojen aikana. E-pillerit saattaa myös vaikuttaa finneihin ja yleensä vähentää menkkakipuja.
      Ja niistä sivuvaikutuksista.. Jos sellasia tulee, kannattaa vaihtaa merkkiä. Itse oon syöny pillereitä nyt 6 vuotta, ilman sivuvaikutuksia (kerran oon kyllä merkkiä vaihtanu). Ainoo vaikutus on toi luonnollisen kosteuden puuttuuminen, joka kyllä hoituu suuseksillä tai liukasteilla.
      Mutta suosittelen pillereitä vaan vakisuhteessa eläville, kun ne ei tosiaan sukupuolitaudeilta suojaa! Toivottavasti oli vähän tyhjentävämpi vastaus kun edellinen..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9198
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      8004
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      162
      5761
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2378
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2103
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1752
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1695
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1455
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      440
      1382
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1380
    Aihe