siirtokuva

Mistä moista kalvoa, josta fotoliikkeet tekevät valokuvasta ns. siirtokuvan posliinimukiin?
Harrastan posliininmaalausta ja keramiikkauuni on kotona, joten kuvan poltto esineeseen kyllä onnistuu.
Siis mistä ja miten valokuvasta saadaan posliinille poltettava siirtokuva?
1732825
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Pc - Superstoresta tai muista alan liikkeistä, on ainakin ennen saanut.

Äänestä
  • Kiitos vastauksestasi. Mahdatko vielä tietää, riittääkö moisen kuvan tekemiseen tällainen koti-monitoimilaite? ...kyselin samaa asiaa tuolla "Tietotekniikan grafiikassa", ja siellä tuli vastaus, jossa homma muodostui melkolailla hankalaksi, eikä ollenkaan "kotihommaksi"...

    Äänestä

  • mukiin kirjoitti:

    Kiitos vastauksestasi. Mahdatko vielä tietää, riittääkö moisen kuvan tekemiseen tällainen koti-monitoimilaite? ...kyselin samaa asiaa tuolla "Tietotekniikan grafiikassa", ja siellä tuli vastaus, jossa homma muodostui melkolailla hankalaksi, eikä ollenkaan "kotihommaksi"...

    Ihan mustesuihku, tai laser kirjoitin. Olen itse tehnyt aikoinaan paitoihin, kummilapselleni ja vaimoni siskolle synttärilahjaksi.

    Äänestä

kyllä kai siirtäminen onnistuu, mutta entäs kestääkö värit polttamisen?

Äänestä
  • sekin on vielä epäselvää...
    Täytyypä kysäistä sieltä pc-superstoresta.
    Mainittakoon tässä, että posliiniin polttamalla siirrettävät kuvat poltetaan n. 780C.

    Äänestä

  • mukiin kirjoitti:

    sekin on vielä epäselvää...
    Täytyypä kysäistä sieltä pc-superstoresta.
    Mainittakoon tässä, että posliiniin polttamalla siirrettävät kuvat poltetaan n. 780C.

    Saat kuvat silitysraudalla mukiin.

    Äänestä

  • Systeemi on vanha.Turun Kivipaino on joskus ammoin painanut siirtokuvia, ja niitä on käytetty posliiniastioiden koristeena. En tiedä sitten polttamisesta, mutta jonkinlainen suojalasitushan niihin oli pakko tehdä.Kuvan siirto tapahtui kostuttamalla vedellä?

    Äänestä

Tarkoitin siis alunperin sellaista siirtokuvaa, joka poltetaan kiinni posliinin lasitteeseen, samoin kuin on poltettu esimerkiksi kaikkien tuntema Arabian Myrna-kuppien kukkanen. Sehän on myös ns. siirtokuva, ei siis käsinmaalattu, kuten jotkut virheellisesti luulevat.
Taitaapa olla niin, ettei moisia siirtokuvia kotikonstein aikaan saa.
Kiitos kuitenkin kaikille mielenkiinnosta.

Äänestä

mm. hyvin varustetuissa tietsikkaliikkeissä ja myös hyvin varustetut paperikaupat myy sitä, mm. Suomalainen kirjakauppa myy Dataline-merkkiä Iron-on transfer paper , Datalinen tuotenumerolla 57120. Ja normaali tulostin riittää tarkoitukseen.

Äänestä
  • Lienee siis kyseessä sellainen siirtokuva, joka liotetaan alustastaan irti ja siirretään esim. posliiniin. Esineen annetaan kuivua ja homma on valmis. Posliiniin poltettavat siirtokuvat poltetaan lasitteeseen kiinni n. 780C lämmössä, keramiikkauunissa.

    Äänestä

Kokeile hakea netistä nimellä "LAZERTRAN", siirtopaperia joka sietää n. 200C*

Äänestä
  • Kiitokset vinkistäsi, mutta kuten jo aikaisemmin mainitsin, posliini poltetaan n. 780C, joten nää siirtokuvajutut ei taida onnistua ajattelemallani tavalla. Posliininmaalausliikkeet myyvät valmiita kuvia, jotka poltetaan kyseisessä lämpötilassa, ja sellaisia lähinnä ajattelin, josko olisi voinut itse valmistaa.
    Kiitokset kuitenkin kaikille vastanneille!

    Äänestä

  • aloittaja kirjoitti:

    Kiitokset vinkistäsi, mutta kuten jo aikaisemmin mainitsin, posliini poltetaan n. 780C, joten nää siirtokuvajutut ei taida onnistua ajattelemallani tavalla. Posliininmaalausliikkeet myyvät valmiita kuvia, jotka poltetaan kyseisessä lämpötilassa, ja sellaisia lähinnä ajattelin, josko olisi voinut itse valmistaa.
    Kiitokset kuitenkin kaikille vastanneille!

    sen verran että painetaan sellaiselle paperille, jossa kiiltävä kalvo pinnassa, keraamisia pigmenttejä sisältävin värein serigrafia menetelmin (yleensä), päälle tulee sitten lakka, jonka turvin siirtokuva siirretään lasitteelle.lämpötiloista sen verran että on ns. matalan polton siirtokuvia (yleensä kulta lysterit on näitä, myös muitakin värejä on) ja sitten korkean polton siirtokuvat jotka sulavan ikään kun lasitteen alle..
    aika hankalaa on näiden valmistaminen itse, muistaakseni mm. savilinna yhtiö porvoossa tekee näitä tilauksesta..

    Äänestä

Keramiikan siirtokuvat valmistetaan keramiikkapigmenteistä painamalla. Ne poltetaan esineisiin kiinni n. 900 - 1260 ´C riippuen esineen käyttötarkoituksesta. Ne kestävät mikron ja astianpesukoneen ja ovat KÄYTTÖTURVALLISIAoikein valmistettuina.
Nämä foto-liikkeiden "siirtokuvat" muistuttavat purkkapakettien siirtokuvia joita voi liimailla vaikka ...kannikkaansa..., eikä tarvii kuin lämmittää. NIILLÄ EI OLE MITÄÄN TEKEMISTÄ KERAMIIKKASIIRTOKUVIEN KANSSA. Saattavat olla käytössä haitallisia (esim astioissa) lähtevät hankaamalla jne. En suosittele ikinä!

p.s. keramiikka alalla 25 vuotta tuotteita valmistavana yrittäjänä.

Äänestä
  • Missä voisin teettää kermiikka KÄYTTÖTURVALLISET siirtokuvat minun omilla kuvilla?

    Äänestä

  • pöhkö kirjoitti:

    Missä voisin teettää kermiikka KÄYTTÖTURVALLISET siirtokuvat minun omilla kuvilla?

    Keramiikkaan käytettäviä siirtokuvia painavat lähinnä painotalot käyttäen keraamisia värejä, kuvaan tarvitaan myös suojalakka joka pitää sen kasassa koristelun ajan. Tuollaiset värit ja lakat eivät kuulu painotalojen vakiovarustukseen joten myös posliinitehtaiden on vaikea löytää alihankkijoita. Ennen kuvan valmistusta on myös tehtävä seulat ja varsinkin valokuvasta seulan teko on kallista ja aikaavievää hommaa. Ei oikein kannata jos et aio painattaa kuvia satamäärin. Käypi kovin kalliiksi.

    Muutenkin siirtokuvien kanssa räplääminen on aika säälittävää hommaa, varsinkin jos osaa vähänkin maalata.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mukiin kirjoitti:

Mistä moista kalvoa, josta fotoliikkeet tekevät valokuvasta ns. siirtokuvan posliinimukiin?
Harrastan posliininmaalausta ja keramiikkauuni on kotona, joten kuvan poltto esineeseen kyllä onnistuu.
Siis mistä ja miten valokuvasta saadaan posliinille poltettava siirtokuva?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu