Burgasin lentokentältä Sunny Beachille

Sinne ajateltiin

yöaikaan olisi lento perillä eli pääseekö sieltä läheltä bussilla tai onko takseja kentällä?
Hintoja?
Vai kannattaako ihan valmismatka ottaa,jolloin olisi kuljetus hotellille kentältä valmiina?
Ensimmäistä kertaa olisi harkinnassa Bulgariaan meno ja sb:lle.
Missä kannattaa vaihtaa ensimmäiseksi rahaa ja uskaltaako maksaa kortilla,vai turvallisempaa aina rahalla suoraan?
Hyviä hotelli/hh.ehdotuksia.
Rannalle saisi olla lyhyt matka,ostoksille,kiva allas,2 aikuista ja 4 lasta 9-15 lähdössä mukaan.
Olisi kiva kuulla myös menneenä kesänä olleilta hintoja ostokset,ruoka kaupassa,ravintolahinnat jne.
Paljonko asteita on heinkuussa,ei ilmeisimmin ollenkaan niin kuumaa kuin esim.Turkissa heinäkuussa?

11

5907

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • c.kjy

      Rahaa kannattaa vaihtaa lentokentältä hotellista , Crown -vaihtopisteistä ja pankeista .Ei kannata vaihtaa rahaa kierteleviltä rahan vaihtajilta eikä epämääräisistä vaihtokojuista. Tjäreborgin valikoimissa kuten myös Finnmatkoilla on sijainnin puolesta hyviä hotellivaihtoehtoja .Alba Tjäreborgin valikoimassa on yksi varteen otettava hotelli sijaintinsa puolesta. .Heinäkuussa on lämpöä ,jos on aurinkoiset kelit yleensä yli 30 astetta.

      • c.kjy

        Edullisempi vaihtoehto olisi Bluebay hotelli ,joka sijaitsee rannan tuntumassa .


    • jopke

      Valmismatkat ovat yleensä suurinpiirtein saman hintaisia, kuin omatoimi matkat eli ei säästä. Sitten jos tulee jotain niin matkanjärjestäjä on kumminkin vastuussa, jos vaikka on lento yhtiössä lakko tms.. omatoimella maksat ja vastaat kaikesta itse. Eli suositten valmismatkaa ja siihen lentokenttä kuljetus. Ei tarvitse ajatella mitään ja voi nauttia lomasta ilman stressiä ylimääräisistä asioista.

      • Matkaajaepeli

        Huomaa, että olet käynyt vain turistirysissä, etkä ainakaan mikään reissaaja ole ;)


    • 435656

      Omatoimisesti varattuna matka tullee noin puolta halvemmaksi kuin valmismatka, jos ei ole yksin lähdössä. Edestakaiset lennot Norwegianilla halvimmillaan yhdeltä n. 140e hotelli aamiaisella n. 130e, tekee yhteensä n. 270e taksi kentältä hotellille n. 20e. Toki valmismatkoillakin on hyviä tarjouksia, joita kannattaa tarkkailla.

      • sama jatkaa

        Lisäys vielä, matkalaukku 20kg etukäteen ostettuna 12,50e...


    • Pliska
    • Pliska

      Mina olen vuosia matkustellut ominpain eri puolilla Eurooppaa, myos Bulgariassa, valmismatkoja en ole kayttanyt. Hotellivaraus kannattaa tehda esim. booking.comista tai tarkista trivagosta mista halvin tarjous loytyy.
      Nyt kun Norwegian alkaa lentaa Burgasiin ominpainmatkailijoita on todennakoisesti Burgasin kentallakin aikaisempaa enemman. Kannattaa ilmoitella vaikka taalla suomi24ssa, milla lennolla tulee ja kysella loytyisiko kimppataksiin mukaan muitakin.
      Monet hotellit hakevat asiakkaansa kentalta, jos niin sovitaan. Kannattaa tarkistaa onko hotellilla lentokenttakuljetusta ja mita se maksaa. Se tulee yleensa taksia halvemmaksi.
      Bulgariassa turistialueiden taksit ottavat usein turisteilta oikeita taksoja paljon suuremman hinnan. Taksien kanssa kannattaa sopia hinta etukateen. Taksin ja kuskin silmamaarainen valinta on joskus hyodyllista. Itse etsin ladataksin ja vanhan kuskin. Olen kokemuksesta oppinut, etta nuoret mersumiehet ottavat kovimmat hinnat.
      Burgasin kentalta on bussiyhteys Burgasin keskustaan, Sunny Beachille en loytanyt sielta suoraa bussiyhteytta.

      • 435656

        Kiitos asiallisesta kommentista. Hotellillani on tosiaan kuljetuspalvelu. Täytyykin sitten ottaa yhteyttä sinne päin loman lähestyessä ja sopia kyytistä.


    • Haatajapena222

      Linjaauto 11 kulkee Burgasin kentälle ja pois sieltä,hinta noin 5 levaa nessebaria asti.40 min välein autoja,yövuoroista ei tietoa..
      Takseja kannattaa välttää jopa 100 levaa voivat Tästä matkasta ottaa.Linjakarttakin minulta löytyy mutta ei pysty siirtämään tähän.

    • Anonyymi

      Kesäkuu 2019 .. 25e /50leva kentältä sunny beach n.25km matkaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      89
      3802
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      195
      1497
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1400
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1090
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1020
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      325
      1015
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      45
      917
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      909
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      899
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      126
      880
    Aihe