Kurja nälkäpalkkatyö

" Suomessa on yhä tuhansia työntekijöitä, jotka tekevät täyttä työviikkoa ja tienaavat kaikkine lisineen vain puolisentoista tonnia kuussa. Mutta ei tämäkään vielä mitään. On aloja, joilla kehnoimmat kokoaikatyön kokonaisansiot jäävät tonnin kieppeille"

http://www.demari.fi/politiikka/uutiset/9311-suomen-kurjimmat-palkat-ovat-todella-kurjia-siina-on-pohjanoteeraus
5351
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

EN OSAA HÄVETÄ, ansioni jäävät nettona 500-670 per kk. Tuntikorvaus okei, mutta kun alueella on monta isoakin toimijaa, tunteja luonnollisesti kertyy per kk plus- sata.
Leipä on hyvää, kun omaa. Vaikka vähempikin. Kuka kehtaisi naamallaan näitä "emmekökehtaahävetä"- juttuja?

Äänestä
  • Työ on niin raskasta, että et jaksa enempää

    Äänestä

Teen siivoustyötä eikä palkkani ole kaikista kurjin. Kuukausituloni ovat siinä 1000-1400e käteen, riippuu siitä paljonko tunteja on. Työtä saan tehdä periaatteessa niin paljon kun haluan, eli voin kyllä vaikuttaa tuntimäärään. Mielelläni teen kuitenkin hieman lyhyempää kuin täyttä päivää. Jaksaa sitten muutakin eikä elämä ole pelkkää työtä.
En koe olevani köyhä, en häpeä työtäni vaan ihan päinvastoin :) Olen unelmätyössä ja minulla on ihana työnantaja ja työkaverit!

Äänestä
  • Nälän aiheuttamia pakkoliikkeitä

    Äänestä

Tähän voisi lisätä vaikkapa tämän linkin: http://www.demari.fi/politiikka/uutiset/9004-is-toimihenkilot-tyontekijoita-valmiimpia-palkanalennukseen

Tottakai 3000-4000 e/kk tienaava toimihenkilö on valmiimpi palkan alennukseen kuin 1000-1300 e/kk tienaava siivooja.

Minulla on siivoojaksi ihan kivasti tunteja ja koska asun kotitalossani josta ostin isän perikunnan osuuden menot ovat pienet, joten pärjään vähälläkin.

Sen sijaan ihmettelen kovasti kuinka pk-seudulle riittää yhä siivoojia? En millään pysty mieltämään miten joku pystyy maksamaan 500-700 euron vuokria näistä palkoista TAI tulemaan jostain 100 km:n päästä maaseudulta tekemään tätä työtä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ette osaa hävetä kirjoitti:

" Suomessa on yhä tuhansia työntekijöitä, jotka tekevät täyttä työviikkoa ja tienaavat kaikkine lisineen vain puolisentoista tonnia kuussa. Mutta ei tämäkään vielä mitään. On aloja, joilla kehnoimmat kokoaikatyön kokonaisansiot jäävät tonnin kieppeille"

http://www.demari.fi/politiikka/uutiset/9311-suomen-kurjimmat-palkat-ovat-todella-kurjia-siina-on-pohjanoteeraus

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu