Kyselin tätä jo tuolla vista-osastolla mutta liikenne siellä on niin pientä että vastaajia ei ole.
Otsikon mukainen ongelma siis.
Update lätkä junnaa vaikka tuntitolkulla etenemättä mihinkään.
Konetta avattaessa tulee jokakerta herjaus "windows ei...jne"
Kaikki on pelannut tähän saakka hyvin,päivitykset tulleet ongelmitta.
Fsec tarkistin haitat ja viruks,tulos nolla.
Että jos löytyis apuja kiitos!
Otsikon mukainen ongelma siis.
Update lätkä junnaa vaikka tuntitolkulla etenemättä mihinkään.
Konetta avattaessa tulee jokakerta herjaus "windows ei...jne"
Kaikki on pelannut tähän saakka hyvin,päivitykset tulleet ongelmitta.
Fsec tarkistin haitat ja viruks,tulos nolla.
Että jos löytyis apuja kiitos!
Vastaukset 16
Vanhimmat
Oletko kokeillut tätä korjausohjelmaa: http://go.microsoft.com/?linkid=9767096&entrypointid=MATSKB
Kyllä olen,tuokin jasennus jää junnaamaan paikalleen eikä etene vaikka odotin 20min..
En tiedä mikä ihme tässä nyt on?
Katoppa palveluista, että automaattiset päivitykset ja bits tausta-ajo ovat automaatilla.
ja myös windows moduulien asennusohjelma tulee olla päällä
no niin...nytpäs sitten tullaan siihen että mistä bits/tai moduulien asennus-jne löytyy kun kyseessä on tällainen kohtuu pässi,eli minä'.
Jos kehtaat neuvoa vielä hieman enemmän niin koetan nysvätä ...;sen mukaan...))
Kiitos!!
Kirjoita hakuruutuun: palvelut Avautuvasta selaat bits, tausta-ajo (bits backround intelligent transfer service = automaattinen.
Windows update = automaattinen
Windows moduulien asennusohjelma = automaattinen
Mutta jos sinä tai kukaan koneella ei ole näitä säädellyt niin ei ne itsestään muutu, tarkista silti.
Kai sinulla on laillinen käyttis? :)
Tämä menee ihan hakuammunnaksi mutta mahdollisesta on myös että palomuurisi estää päivitykset. Sen voi koittaa ottamalla palomuurin koetteeksi pois käytöstä ja yrittämällä päivitystä.
Älä kiusaa itseäsi windowsilla, olet enemmän arvoinen. Yritin aikani etsiä koneellani olevista ohjeista fixaawindowsupdate,mutta nyt päätin lopettaa touhun turhana. Miksi haaskata aikaa johonkin mihin menee kaikki aika eikä sitä enää riitä mihinkään muuhun?
Asenna joku muu käyttöjärjestelmä.
Esim. Windows-7 on huipputuote. Mutta linuks-kurttauksia karta - ne asennetaan aina vaan uusiksi - ei ole mitään järjestelmänpalautuksia eikä muitakaan varmuuskopionti mahdollisuuksia!
tarkista niinkin yksinkertanen asia kun kellon asetukset,aika/päivä/kuukausi/vuosi mitkä on voinu mennä esim.bios patterin tyhjentymisen takia pieleen ja ei siksi hae mitään päivityksiä koska aika asetukset pielessä.
Tuokin voi tosiaan olla syynä päivitysongelmaan. Iyse ihmettelin kerran kun Windows 7 ei pystynyt tarkistamaan päivityksiä ja syy löytyi väärästä päivämäärästä.
Jossain oli ohje miten korjata update-ongelma...en löydä sitä enää muistiinpanoistani,,,joku viisaampi?
Siihen on oikeasti joku fixi!
niin on mutta kannattaa em asiat ensin tarkistaa:
http://support.microsoft.com/kb/971058/fi
Huomenet!
Kiitos vinkeistä!
Tuota "fix it" jo kokeilinkin aiemmin ja se jää siis junnaamaan "asennetaan powershell..." kohtaan eikä etene siitä mihinkään?
Kello ja kalenteri on ajassa,samoin oikea vuosikin.
Päivitin internet ajan siis..
Bios akku taas menee yli hilseen,mutta läppärissä on kylläkin joskus ongelmaa kun otan virtajohdon irti niin kone saattaa mennä pimeäksi muutaman minuutin kuluttua vaikka akku näyttäisi olevan lähes täysi?
Kokeilenpas tuota virranhallintaohjelmaa tässä joutessa..
Kiitos kaikille vaikka vikaa on vielä ja pysyy kuin paska rattaassa.
Mukavaa että porukalla riittää aikaa fundeerata täysin "tuntemattomien" koneongelmia ja asiallisesti vieläpä!!
Kiitos!
Löytyykö nyt palstalta joku joka voisi auttaa?
Ongelma edelleen sama.
Minun läppärini ei ole aikoihin enää tarkistanut mitään xp -järjestelmä on käytössä.
ja jos yritän sitä manuaalilla niin homma ei onnistu.