Kuopion Palvelupesula Ky

Todella vittuuntunut

Älkää ikinä viekö mattojanne tai muitakaan tekstiilejä kyseiseen paikkaan pestäväksi! Ovat kyllä nii ammattitaidottomia ihmisiä että huh! Vein 250e:n maton sinne pestäväksi, jossa oli pesuohjeena laakavesipesu. Pesussa kyseinen pesuohje oli irronnut matossa ja kotona sitten huomasin maton olevan ihan järkyttävän näköinen, nukka oli nuhraantunut ja purkaantunut joistain kohdista. Soittelin sitten pesulaan ja he sanoivat pesseensä maton oikein ja käskivät soittaa liikkeeseen josta matto on ostettu. Soittelin sitten Kuopion Askoon ja pyysivät tuomaan maton näytille. Siellä olivat hyvin ystävällisiä ja sanoivat että jos matto on pesty asiallisesti, niin se on heidän omalla vastuulla ja antavat uuden maton, mutta pyysivät vielä että hakisin pesulasta kirjallisen "selonteon" siitä kuinka matto on pesty. No minä hain sen ja toimitin Askoon ja Askon selviteltyä asiaa soittivat minulle, ja sanoivat että pesula on pessyt maton kemiallisesti mikä nimenomaan kielletään maton pesuohjeessa! Ja niinhän siinä lapussa luki että "matto on pesty kemiallisesti jnejne". No sitten otin yhteyttä pesulaan ja rupesi inttämään, että kyllä vesipesu maton pitää kestää kemiallinen pesu. Menin käymään siellä ja halusivat nähdä maton, ja rupesivat maton nähtyään inttämään että siinä ei ole mitään vikaa, valitan turhasta, vaikka matto on ihan hirveän näköinen! Sitten pesulan naistyöntekijä rupesi inttämään että vesipesullahan se pestiinkin, hänellä pätkii muisti, mutta onneksi oli tallessa lappu, jossa lukee että kemiallisesti ovat sen pesseet! Lupasivat hyvittää matosta 80e jos kuitti on tallessa (matto siis ostettu toukokuussa 2012). Kuluttajasuoja-asiamiehellehän tämä asia nyt sitten etenee. Mutta kyseistä pesulaa en suosittele kellekkään! Huomasivat itse tehneensä virheen, eivätkä voineet myöntää sitä, vaan yrittivät vierittää syyn Askon niskoille. Askossa oli kyllä hyvin asiantuntevaa ja ystävällistä asiakaspalvelua. Piti ihan tänne purkautua ku suututtaa niin paljon.

1

807

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ammattipyykkäri

      Kommentoin tätä nyt pesula-alan ammattilaisena. Siis multa löytyy tekstiilihuoltajan tutkinto taskusta eli en ole mikään yrityksen ja erehdyksen kautta ammattitaitoani saanut vaan ihan sen opiskellut.

      Ensinnäkin, mikäli pesula pesee tuotteen vastoin hoito-ohje merkintää se on silloin pesulan vastuulla mikäli asiasta ei ole keskusteltu asiakkaan kanssa. Vastoin hoito-ohjemerkinnän sallimaa pesua tulee aina keskustella ja opastaa asiakasta siinä mikä pesutapa tuotteelle valitaan.

      Ja tuo inttäminen että maton pitää kestää myös kemiallinen pesu, höpön höpön. Tuftattuja villamattoja ei tungeta kemian koneeseen koska niiden nukan kiinnitys ei kestä niitä litkuja mitä kemian koneessa käytetään.

      Kolmanneksi, suomen vahingonkorvauslaki lähtee siitä että vahinkoa kärsinyt osapuoli ei saa taloudellista hyötyä. Tarkoittaa sitä että jos olet vienyt 10 vuotta vanhan maton pesulaan ja sille sattuu pesuvahinko niin siitä ei pesulan tarvitse korvata mitään.

      Kyseisessä tapauksessa matton on verrattavissa uuteen ja tulikin mieleen kysymys ettei vain suinkaan ollut ensimmäinen pesu?

      Eli ammattilaisena sanon suoraan et pesula mokasi ja on vielä korvausvelvollinen. Enkä itsekään henkilökohtaisesti suostuisi tuohon 80 egen korvaukseen koska matto on kuitenkin niin uusi eli verrattavissa uuteen.

      Sen verran vielä että nykypäivänä matonpesu kun ei ole ihan helppoa niin siinä entisestäänkin korostuu pesulan osaaminen ja ammattitaito. Kaikkein pahimpia mattoja pestä on paperinarumatot.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4919
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      192
      3850
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      190
      3647
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      78
      3299
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2979
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      2004
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1971
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      187
      1857
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1706
    10. HULLU MERSU KUSKI LIIKKEELLÄ

      Onko kukkaan pannu merkille shamppanjan väristä w211 mersua josta puuttuu taka puskuri, ajelee hirveitä nopeuksia keskus
      Kiuruvesi
      98
      1406
    Aihe