Vuonna 2006 olin asianomistajana jutussa jossa sukulaistani syytettiin väkivallasta minua kohtaan. Asiasta oli tehty rikosilmoitus mutta esitutkinnassa ilmeni että mitään perustetta syytteelle ei ole (jonka minä jo siis tiesin,koska kyseessä oli perätön ilmianto sukulaistani kohtaan joltain taholta). Olin tuolloin alaikäinen joten en saanut mitään esitutkinta materiaalia jutusta edes luettavaksi.
Kysymys kuuluu: Voinko vielä saada käsiini esitutkinta materiaalin vaikka tapauksesta on jo aikaa?
Kuuluvatko esim kuulustelupöytäkirjat esitutkintamateriaaliin ja onko minulla oikeus saada nuo kaikki paperit ym itselleni ja jos niin miten?
Ja maksaako se jotain?
Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista.
Kysymys kuuluu: Voinko vielä saada käsiini esitutkinta materiaalin vaikka tapauksesta on jo aikaa?
Kuuluvatko esim kuulustelupöytäkirjat esitutkintamateriaaliin ja onko minulla oikeus saada nuo kaikki paperit ym itselleni ja jos niin miten?
Ja maksaako se jotain?
Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Esitutkintamateriaali on asianosaisille ilmainen. Muille maksua vastaan. Jos juttu on salattu, niin materiaali annetan vain asianosaisille.
Poliisin tietokoneilla ilmoitus näkyy ns. historiatietoina 50 vuotta, paperiset pöytäkirjat hävitetään rikoksen törkeyden perusteella eri aikoina. Keskimäärin n. 10 vuoden kuluttua.
Ei muuta, kuin soitto sille poliisiasemalle, missä juttu tutkittiin, tilaus vetämään niin siitä se lähtee.
10 vuotta kuulostaa aika vähältä. Itse ainakin onnistuin saamaan 25 vuotta vanhan rattijuopumusjutun pöytäkirjan poliisilta.
Tuota.
Nuo määräajat ovat lakiin perustuvia virallisia aikoja, jolloin asiakirjan saa hävittää, mutta joissakin poliisiasemilla saattaa olla vaikka 100 vuotta vanhaa esitutkintamateriaalia, jos sitä ei ole koskaan ryhdytty hävittämään ja tilat riittävät.
Olisi pitänyt kirjoittaa, että saadaan hävittää silloin ja silloin.
Ok. Kiitokset teille jo näistä tiedoista! Olisi vielä vähän kysyttävää:
Mitä siihen esitutkinta materiaaliin kuuluu? Kuuluvatko kuulustelupöytäkirjat? Video nauhat? Mitä kaikkea?
Esitutkintapöytäkirja liitteineen, eli kuulustelut ja todisteet, kirjalliset ja kaikki muutkin, mitä poliisi on koonnut esitutkinnan aikana.
Ei siihen nyt ihan kaikki materiaali kuulu, vaan se mikä on liitetty pöytäkirjaan. Poliisi on voinut jopa vangita sellaisia henkilöitä, joita ei mainita ollenkaan lopullisessa pöytäkirjassa.
Vähän sinne päin. Tilata voi, jos materiaali on tallella sen, mikä on toimitettu syyttäjälle. Ritsitietoa, joka ei ole julkista, eikä koskaan julkiseksi tule saattaa olla paljonkin, eikä ole tilattavissa.
Suomessa poliisilla ei ole vangitsemisoikeutta, se meni jo 1980 -luvulla.
Pöytäkirja liitteineen on yleensä julkinen, mutta syyttäjälle toimitettu MUU materiaali ei ole.
Voit saada hyvin vielä asiakirjat. Ei maksa mitään asianosaiselle. Soita vaikka poliisiasemalle. Voit myös lähettää kirjallisen pyynnön. Mikäli pyytämääsi esitutkintamateriaalia ei luovuteta sinulle niin sinulla on oikeus valittaa hallinto-oikeuteen eli asiakirjat kannattaisi pyytää kirjallisesti.