onko elämäni ohi?

17 nuori

olen 17v poika joka kirjoittaa tämän juuri riideltyään taas isäni kanssa. halusin tehdä tämän keskutelun koska haen vähän neuvoa. asun isäni luona nyt mutta joka ilta joudun itkeä ja riidellä mun tulevaisuudesta. pelaan aika paljon tietokoneella niin siitä saa aina kuulla että olen turha ja ei olisi tulevaisuutta. yritän parhaani ammattikoulussa. koko ikäni minua on koulu kiusattu ja aina välillä kovan koulupäivän jälkeen saa ridellä taas isäni kanssa. minulla ei ole paljon kavereita ja itseluottamus tuhoutui jo koulukiusauksesta..ulkonäkökin tuntuu rumalta. monesti tullut elämän lopettaminen...kun mitään muuta ei tunne ku yksinäisyyttä ja riitelyä ja kyyneliä....auttakaa joku :(

2

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M23

      Tuntuuko susta, että sulta odotetaan jotenki kohtuuttomia, et tiiä mikä sua kiinnostaa ja loppujenlopuks et vaan nää tässä elämässä mitään merkitystä? Mulla ainaki oli aikanaan sellain fiilis. Isä haukku "jotenki sairaaks" ku pää oli täynnä patoutumia niistä kiusausajoista ja kukaan ei yrittänykkään auttaa. Se pala on hankala ja iso niellä.

      Mutta sä et oo hyödytön tai turha mitenkää jos siltä tuntuu. Mä tiiän että sitä on hankalaa uskoa ja luottaa siihen ku itseluottamus on heikko, mutta sää löydät vielä merkityksen ja "sen jutun" tähän elämään ihan varmasti. Ja siltä ei varmasti tunnu tällä hetkellä, mutta mietippä: sä ressaat ja pohdit niinkin isoa asiaa kuin tulevaisuus. Ei ihmistä oo luotu ymmärtämään tulevaisuutta tai näkemään niitä asioita ennalta. Oikeastaan ainoa mihin sää voit vaikuttaa on, että millon asiat tapahtuu.

      Aatteleppa hetki elämääs niinkö elokuvana. Sen mittaan suhteutettuna sun elämästäs on kulunu vasta alkutekstit. Alkutekstit elokuvissa on yleensä aina tylsiä ja ne ei kerro siitä ite tarinasta mitään. Mutta sun elokuva menee kokoaika eteenpäin - älä pistä sitä videota "pauselle" tai stoppaa koko toistoa. Ei se muuta mitään.

      Voin omasta kokemuksesta sanoa, että sun isäs ei ymmärrä sun maailmaa ekkä sä ymmärrä sen maailmaa sillee ku se haluais. AIKA EI OO NYT OIKEA SIIHEN. Pari vuotta, sitte ku oot saanu omat siivet auki ja lentäny pesästä, päässy alottaan SUN elämääs, tekeen sun asioita ja näkemään sitä OIKEAA ELÄMÄÄ, nii sitte te puhutte, ymmärrätte paremmin ja asia saa oikean mittasuhteen. Kipeät isäsuhteet on aina hankalia, mutta säki tuut olemaan joskus sen ikänen. pitää vaan purra hammasta ja jaksaa. Trust me.

      Mutta älä jää nyt yksin. Muista että se toinen ihminen kelle puhut on myös vaan ihminen. Vain ihminen. Eikä toiset oo mitenkään sun yläpuolella, ne kunnioittaa sua ihmisenä ku sää niitä, mutta se tapa miten ihmiset sen kunnioituksen ilmasee, vaihtelee.

      Huomenna on uus päivä. Koita jaksaa, se ei oo helppoa, mutta sä pystyt siihen. Koska määki pystyin, ja me ei hirveästi erota toisistamme - me molemmat ollaan ihmisiä.

      (muutin ite 16v:nä oikeestaan pois kotoa, ketään ei oo kiinnostanu yhtään ikinä se mitä haluaisin tehä ja mistä unelmoin, mulle oli valmiiks "käsikirjotettu" kaikki, pitäis pystyä samaan mitä isoveli tai toimia esimerkillisesti. Itseluottamus nolla, koulukiusattu ja aina epäonnistujana.)

      Puret nyt hammasta, mutta itket jos itkettää, mutta tiiät että tässäkin sairaassa maassa on paljon ihmisiä jotka haluaa että sulla on asiat hyvin. Se kuullostaa tosi pöhlöltä, mutta se on niin. Mä en voi paljoa nyt heti tehä, mutta pistän sulle jotain galaktisia voimia tuleen jollain ajatusvoimalla nyt tai näi. Täällä ajatellaan sua ja tsempataan ajatuksissa!

      Terv. Johannes, 23v, entinen koulukiusattu, nykyään oman tiensä kulkija ja maailman ihmettelijä.

      • 17 v nuori

        kiitos todella paljon. kun kuulee muiden kokemuksista niin ei ole niin yksinäinen olo. en nytkään saanut unta niin vastaan tähän puhelimesta. kiitos Johannes! mun toinen nimi onki johannes :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      167
      3549
    2. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      33
      2684
    3. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      56
      2651
    4. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      1
      2581
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      16
      2457
    6. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      23
      2303
    7. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      87
      1986
    8. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      9
      1928
    9. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      164
      1871
    10. Pesäpallo rulettaa

      Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy
      Tampere
      3
      1693
    Aihe