Kääpiöpinseri meille?

kääkkä1

Perheeseeni kuuluu 5 ihmistä. lapset ovat yli 10 vuotiaita.
etsimme pientä sisäkoiraa ja mietimme tätä kääpiöpinseriä.
mietä mieltä te ootte tästä rodusta? :)

2

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kääpiöpinseri hyvältä kasvattajalta on ihana pakkaus :)
      Rottakoira kun on niin täytyy pennusta asti huolehtia oikeasta suunkäytöstä (pienintäkään näykkimistä ei voi sallia), on erittäin energinen ja jaksaa vaikka kuinka pitkiä lenkkejä. Ovat hälyttäviä vahtikoiria joten turha haukkuminen on karsittava.
      Onko mitkä syyt että olette miettineet juuri tätä rotua?
      Kääpiöpinseri on erittäin älykäs ja voi olla hankala ellei kouluteta kunnolla.

    • käpsy

      Meillä 2 kääpiöpinseriä ja perusluonteeltaan seurallisia, energisiä ja vilkkaita koiria. Rotu on kuitenkin äkkipikainen ja voi olla ensikoiraksi hankala kouluttaa joten suosittelen vielä katsomaan muitakin rotuja. Kääppänät ovat todella reviiritietoisia ja siksi saattavat haukkua paljon, jos ei saa koulutettua kunnolla ja rottajalostuksensa juurilta aikuisena saattavat myös esimerkiksi säikähtäessään tai kokiessaan itsensä uhatuksi näykkiä ja hyppiä vasten. Jos olette alusta asti määrätietoisia ja panostatte koulutukseen niin onnea matkaan :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      273
      2495
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      9
      1589
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      50
      1506
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1387
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe