outo ongelma

ymmällään

Harrastusluonteisessa yhdistyksessä on jo useamman kerran käynyt niin että hallituksen kokouksessa nousee esiin joku kiireistä päätöstä vaativa asia (esim. osallistutaanko ensi viikon tapahtumaan ja siihen pitäisi suunnitella tehtäväjako). Kiireisenä siksi että ajatus osallistumisesta heräsi vasta kokouksessa. Siihen todetaan, että asiaa ei voida käsitellä, kun sitä ei ollut esityslistassa. Eikä voi edes kirjata pöytäkirjaan aiheesta nousseita uusia ehdotuksia, kun asia ei ollut esityslistalla.

Vastaavaa ideoitten sammuttamista on tapahtunut siis usein, ja alkaa ärsyttää pilkunviilaus esityslistoista. Jos tärkeäkin asia jää listaamatta etukäteen, se jätetään käsittelemättä. Kuuluuko sen mennä näin?

3

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sihteerskä

      Hallitus voi halutessaan keskustella mistä asiasta tahansa ja tehdä tarvittavia päätöksiä. Asian voi kirjata omaksi pykäläkseen tai kohtaan muut asiat. Mikäli tehdään päätöksiä niin on hyvä sopia asia kirjattavaksi omana pykälänään.

      Mikäli joku keksii jotain päätettävää ennen kokousta niin olisi hyvä vaikka sähköpostilla kertoa asiasta muille. Miettimisaika on aina hyväksi.

    • nauk1

      Eikä voi edes kirjata pöytäkirjaan aiheesta nousseita uusia ehdotuksia, kun asia ei ollut esityslistalla.

      Jos aiheesta tulee uusia ajatuksia, joita voisi hyödyntää myöhemmin niin kirjataan muihin asioihin että tästä asiasta keskustellaan seuraavassa kokouksessa ja siirrteään se sinne esityslistalle omaksi kohdakseen.

      Mikäli asia on kiireellinen voidaan mielestäni esityslistaa hyväksyttäessä lisätä asia omaksi kohdakseen ja käsitellä se päätösasiana. Itse en tosin siirtäisi asiaa seuraavaan kokoukseen mikäli asia on pieni eikä siitä koidu yhdistykselle suuria taloudellisia kuluja vaan hyväksyisin sen muissa asioissa.

    • järki käteen

      Vain sääntömuutokset ja vastaavat isot asiat täytyy olla etukäteen esityslistassa. Muut esiin nousevat asiat voidaan käsitellä ja päättää normaalisti, vaikka ne tulisivat puheeksi vasta kokouksessa. Merkitään pöytäkirjaan otsikolla Muut esiin tulleet asiat.

      Sitäpaitsi johan terve käytännön järkikin sanoo, että yhdistyksen toiminnalle on parasta, jos kokouksen aikana esiin nousseet asiat pystytään käsittelemään tai ainakin kirjaamaan muistiin, vaikka niitä ei olisi kukaan tullut ennen kokousta ajatelleeksi. Asioitten lykkääminen kuin myöskään kohtuuton tiukkapipoisuus ei ole yhdistykselle hyväksi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      114
      7809
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      132
      3149
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      161
      2025
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      80
      1779
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      147
      1659
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      180
      1597
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      136
      1268
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      80
      924
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      64
      866
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      814
    Aihe