outo ongelma

ymmällään

Harrastusluonteisessa yhdistyksessä on jo useamman kerran käynyt niin että hallituksen kokouksessa nousee esiin joku kiireistä päätöstä vaativa asia (esim. osallistutaanko ensi viikon tapahtumaan ja siihen pitäisi suunnitella tehtäväjako). Kiireisenä siksi että ajatus osallistumisesta heräsi vasta kokouksessa. Siihen todetaan, että asiaa ei voida käsitellä, kun sitä ei ollut esityslistassa. Eikä voi edes kirjata pöytäkirjaan aiheesta nousseita uusia ehdotuksia, kun asia ei ollut esityslistalla.

Vastaavaa ideoitten sammuttamista on tapahtunut siis usein, ja alkaa ärsyttää pilkunviilaus esityslistoista. Jos tärkeäkin asia jää listaamatta etukäteen, se jätetään käsittelemättä. Kuuluuko sen mennä näin?

3

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sihteerskä

      Hallitus voi halutessaan keskustella mistä asiasta tahansa ja tehdä tarvittavia päätöksiä. Asian voi kirjata omaksi pykäläkseen tai kohtaan muut asiat. Mikäli tehdään päätöksiä niin on hyvä sopia asia kirjattavaksi omana pykälänään.

      Mikäli joku keksii jotain päätettävää ennen kokousta niin olisi hyvä vaikka sähköpostilla kertoa asiasta muille. Miettimisaika on aina hyväksi.

    • nauk1

      Eikä voi edes kirjata pöytäkirjaan aiheesta nousseita uusia ehdotuksia, kun asia ei ollut esityslistalla.

      Jos aiheesta tulee uusia ajatuksia, joita voisi hyödyntää myöhemmin niin kirjataan muihin asioihin että tästä asiasta keskustellaan seuraavassa kokouksessa ja siirrteään se sinne esityslistalle omaksi kohdakseen.

      Mikäli asia on kiireellinen voidaan mielestäni esityslistaa hyväksyttäessä lisätä asia omaksi kohdakseen ja käsitellä se päätösasiana. Itse en tosin siirtäisi asiaa seuraavaan kokoukseen mikäli asia on pieni eikä siitä koidu yhdistykselle suuria taloudellisia kuluja vaan hyväksyisin sen muissa asioissa.

    • järki käteen

      Vain sääntömuutokset ja vastaavat isot asiat täytyy olla etukäteen esityslistassa. Muut esiin nousevat asiat voidaan käsitellä ja päättää normaalisti, vaikka ne tulisivat puheeksi vasta kokouksessa. Merkitään pöytäkirjaan otsikolla Muut esiin tulleet asiat.

      Sitäpaitsi johan terve käytännön järkikin sanoo, että yhdistyksen toiminnalle on parasta, jos kokouksen aikana esiin nousseet asiat pystytään käsittelemään tai ainakin kirjaamaan muistiin, vaikka niitä ei olisi kukaan tullut ennen kokousta ajatelleeksi. Asioitten lykkääminen kuin myöskään kohtuuton tiukkapipoisuus ei ole yhdistykselle hyväksi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      109
      6953
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4451
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      49
      3945
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3538
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3522
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      191
      3502
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2979
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2684
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      48
      2542
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1924
    Aihe