Mistä kannattaa lähteä etsiskelemään verhokiskoja? Olen kiinnostunut tarkoista kuvista erilaisista ripustusjärjestelmistä.
Haaveena on huomaamattomat kiskot joihin voisi ripustaa sekä verhot, että taulut samoihin kiskoihin. Eli siis huomaamattomat, mutta kestävät kiskot.
Mistä liikkeistä kannattaa lähteä liikkeelle? Rautakauopoista, sisiustustavarataloista, huomekaluliikkeistä?
Sopiiko paneeliverhot kivitaloon, jossa on pieniruutuiset ikkunat?
Verhokiskot
6
6375
Vastaukset
- Sulo Wilen
Olisitpa kertonut mistä päin maailmaa verhokiskoja haluat ostaa. Tässä kuitenkin Turusta pari hyvää alan liikettä:
http://www.reitala.com/
http://www.amsecurity.fi/www/page.php?id=59 - Kassu
Oletko ajatellut, että verhokiskoja voisi käyttää myös epäsuoran, häikäisemättömän valaistuksen alustoina. Itselläni tämä toimii hyvin. Verhokisko vai tulee olla sellainen, että sen päällä pysyy loistevalaisinjono ja lampun näkymisen voi estää vaikkapa vain sopivan värisellä kontaktimuovilla. Kannattaa hyödyntää myös tämä ominaisuus, jos vaikka joskus haluat huoneeseen lisää valoa, kun silmäsi vanhenevat tarpeeksi.
- Nuura
Silent Gliss valmistaa paneliverhokiskoja. Sen sivuilta löytyy tarkkojakin kuvia ja asennusohjeite.
Näitä kiskoja myy pääkaupunkiseudulla ainakin EuroKangas ja varmaan muutkin sisustustavaratalot.
Hintatietoja on vaikea saada kun jokainen nippeli lasketaan erikseen.
Yhteen ikkunaan tarvitaan esimerkiksi
-kaksi, kolmi- tai neliurainen urainen kisko,
-päätykappaleet molempiin päihin, joko seinään tai katttoon kiinnitettäviä kannattimia 50 - 80 cm välein kannattimilla kiinnitetään kisko
- paneelivaunu jokaista verhoa varten
- alapaino verhon alakäänteeseen
- tarranauha verhon yläsaumaan
Eli siis kannattaa miettiä miten monta verhokappaletta haluaa ikkunaan ja miten pitkä kisko siihen tarvitaan ja pyytää sen mukaan tarjous liikkeestä.
Kolmimetrinen kisko viidelle verholle Kolmiuraisella kiskolla, kaikkine tarvikkeineen ilman verhoja noin 250 Euroa.
Kiskoja. joihin voisi ripustaa sekä taulut että verhot en ole löytänyt. Taulut kun pitää olla kiinni seinässä ja verhot taas irti seinästä.- Dechina
Hei !!
Auri Turussa on alkanut valmistamaan valmiita paneeliverhoja.
Aurilla on jälleenmyyjiä joka puolella Suomea.
Näiltä voi tilata 2,3,4,5-panelisia verhokisko-
järjetelmiä ja valmiita verhoja myös.
www.auri.fi
- Anonyymi
kiskokauppa.fi toimittaa ympäri suomen ja ostaminen verkkokaupasta helppoa.
- Anonyymi
vastaus siis n 20v vanhaan kysymykseesi :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh432997Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612931- 422357
- 311853
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251709Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa721654- 481576
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771255- 361236
- 791070