Tiedemaailma on jo pitkään pyrkinyt etsimään ratkaisua ihmisten kuulo-ongelmiin.Tiedemiehet ovat painaneet laboratorioissa pitkää päivää ja tehneet lukuisia kokeita kuulon palauttamiseksi. Vaikka ratkaisua kuulo-ongelmiin ei ole vielä löydetty, muutamia onnistumisia asian saralla ollaan kuitenkin nähty jo nähty. Viimeisimpänä onnistumisena voidaan pitää gerbiilien kuulon palauttamista (http://www.bbc.co.uk/news/health-19570024). Tällä hetkellä kuitenkin ainoana vaihtoehtona kuulonalenemaan on kuulokojeiden käyttö.
Itse veikkaan (ja toivon), että kuulo-ongelmiin löydettäisiin ratkaisu seuraavan 10 vuoden kuluttua. Vaikka aiheessa ollaankin edetty aimo harppauksin viime vuosikymmeninä ja muutamia onnistumisia ollaan jo nähty, matka ihmisen kuulon korjaamiseksi on kuitenkin vielä pitkä. Suurimpina ongelmina voidaan pitää mm. sitä, miten uudelleen tuotetut kuulosolut saadaan vietyä oikeaan paikkaan korvassa ja miten estää näiden solujen rajaton kasvaminen. Kun nämä ja muutamat muut asiat on selvitetty, ollaan jo vahvoilla vesillä kuulon korjaamisessa.
Tässä hyvää lisämateriaalia aiheeseen perehtymiseksi:
http://tieku.fi/ihminen/sairaudet-ja-hoitomenetelmat/kuuro-kuulee-uusilla-soluilla (vaatii tunnukset artikkelin lukemiseksi)
http://www.youtube.com/watch?v=JZPClxxLGmE
Mitä mieltä itse olette aiheesta? Uskottetko, että ihmisen kuulo pystytään joskus palauttamaan?
Kuulon parantaminen uusien kuulosolujen avulla
5
2430
Vastaukset
- Ap.
Anyone?
- zanzku
Vahva tunne (ja ennen kaikkea toivo) on myös minulla siitä, että ihmisen kuuloa voidaan tulevaisuudessa parantaa osittain ainakin, ellei jopa kokonaan.
Kuuloon vaikuttavien "korvakarvojen" lakoaminen kovasta metelistä johtuen aiheuttaa tinnitusta. Tämän vaivan kun saisi korjattua nuorista ns. työikäisiin, olisi meillä jatkossa paljon vähemmän huonokuuloisia vanhuksia. Olisi näppärää, jos sen saisi jollain vahvalla imu-paineella korjattua, niin hullulta kun se kuulostaakin. - Kritiikkiä
Vähän kyllä mietityttää milloin tuohon hoitoon olisi mahdollista päästä. Nyt koko tutkimus taitaa olla lähinnä jenkkien käsialaa ja siten ainakin ensimmäiset hoidot on todennäköisesti suunnattu vain maan omille asukkaille. Se on myös varmaa että touhu ei ole mitään halpaa lystiä - koko operaatio vaatii omanlaisen teknologian, laitteet ja hoitomuodot puhumattakaan lääkärien koulutuksesta. Alussa myös hoitojen kysyntä on todella kovaa ja siten myös hinnat voidaan pitää korkealla.
- jku77777777
Sitä odotellessa. Tapahtuisipa jo minun elinaikanani.
- Anonyymi
etsikää prof. Karjalaisen kuuloa parantavat korvatipat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3347232Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss714428- 2083185
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243017- 741962
- 1531846
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2151784Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1661587Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201548- 891448