Paranna syöpä ruokavaliolla!

Tähän sivustoon kannattaa tutustua: www.primaldiet.com
tai sitten suoraan parantuneiden todistuksiin: http://home.earthlink.net/~welive/testimonial.html
29618
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Siitä on olemassa kirja suomeksi: Tahdomme elää terveinä Primal ruokavalio
(kirjoittaja: Aajonus Vonderplanitz)

Äänestä
  • Ostin kirjan ja tulee kohta postissa.

    Äänestä

Ja ne, jotka syöpä on tappanut ihmedieetistä huolimatta eivät todista yhtään mitään.
Tällaisen puoskaroinnin levittäminen on täysin edesvastuutonta.

Äänestä
  • Mitä se todistaa, kun lobbaamiasi hoitoja käyttäneet ovat kuitenkin heittäneet henkensä?

    Äänestä

  • Skepo ja skepoilu on täysin edesvastuutonta.

    Äänestä

  • Mitä todistaa? kirjoitti:

    Mitä se todistaa, kun lobbaamiasi hoitoja käyttäneet ovat kuitenkin heittäneet henkensä?

    Syöpähoidoilla pelastetaan valtava joukko ihmisiä vuosittain. Heille, joita ei pystytä pelastamaan saadaan lisää elinvuosia. Jos Steve Jobs olisi luottanut alusta lähtien lääketieteeseen, hän eläisi vieläkin. Hän yritti parantaa syöpänsä ruokavaliolla ja suostui hoitoihin vasta kun oli liian myöhäistä. Tällaiset artikkelit yllyttävät ihmisiä samanlaiseen itsetuhoiseen toimintaan. Niiden levittäminen on täysin edesvastuutonta.

    Äänestä

Katsoin ensimmäisen todistuksen. Sitä on alunperin alettu levittää yli kymmenen vuotta sitten, mutta koskaan ei ole kerrottu, onko henkilö oikeasti olemassa vai onko tämä vain ns. innostava tarina.

Äänestä

Järkyttävää että tuollaista roskaa kuten tuo kirja saa myydä ja että vielä jotkut Suomen koululaitoksen läpikäyneet uskovat siihen.

Tosin kirjan alussahan on jopa varoitus siitä että lukija uskoo kaiken omalla riskillään eikä kirjoittaja ole vastuussa mistään "vahingoista"!!! Enpä ole ennen nähnyt missään Suomessa ilmestyneessä kirjassa tuollaista varoitusta.

Yleensäkin pitää sanoa että jos joku puhuu "syövästä" ja sen parantamisesta yksikössä, ollaan jo uskomustieteen puolella. Jokainen normaaliälyinen saati asiantuntija tietää että kyse on lukuisista useista erityyppisistä sairauksista, joita hoidetaan eri tavalla. Muistaakseni erilaisia syöpiä on parisen tuhatta.

USA:ssa on helppo hankkia nimellinen tieteellinen arvo, joidenkin lähteiden mukaan niin on tehnyt ko. Vonderplanitzkin. Yhtään artikkelia hänellä ei ole ilmestynyt yhdessäkään tieteellisessä julkaisussa. Miten voi valmistua muka lääketieteen tohtoriksi ilman yhtään julkaistua artikkelia ja tutkimusta?

No eräässä haastattelussa asiaa kysyttäessä mies hermostui ja kertoi että hänellä on kunniatohtorin arvo yliopistosta joka on sittemin lopetettu mutta jonka nimellä jotkut pahat ihmiset tehailevat vääriä tutkintopapereita - juuuuh! todella luotettavan tuntuista, eikä totta.

Linkin takaa löytyvät "parantumistarinat" eivät voi ketään huiputtaa - niissä ei ole valokuvaa ko. henkilöstä, eikä edes sukunimiä. Ei siis ole mitään mahdollisuutta tarkistaa kuka ne on kirjoittanut ja missä terveydentilassa ko. henkilö nyt on, vaiko onko edes elossa. Vai ovatko "todistukset" kirjoittajan itsensä mielikuvituksen tuotetta. Nettiä kun selaa, löytää paljon uskottavampia tapauksia, joissa ko. herra Vonderplanitz (jos se edes on hänen oikea nimensä) on aiheuttanut vakavaa vaaraa monen terveydelle.

Äänestä

Myös kansainvälinen tutkijaryhmä on tutkinut aihetta:

Tavallisen ruokasipulin (keltasipuli) on todettu estävän suusyöpien sairastuvuutta yli 80% (TM Osmo A. Wiio)

Tekniikan Maailman - Tieteen maailma kirjoitti näin:

Tavallinen (keltainen) sipuli superterveellistä

"Sipuleilla on pitkään katsottu olevan terveydellisiä vaikutuksia, mutta tieteellinen todistusaineisto on ollut vähäistä.
Nyt italialaisessa Mario Negrin instituutissa Milanossa on kansainvälinen tutkijaryhmä osoittanut, että keltainen sipuli vähentää syövän riskiä. Ryhmä vertasi ravintotottumuksia kahdessa italialaisessa ja sveitsiläisessä ryhmässä. Ensimmäisessä ryhmässä oli 10 000 syöpäpotilasta ja toisessa ryhmässä 15 000 tervettä ihmistä.
Keltainen (tavallinen) sipuli vähensi kaikkien syöpätyyppien riskiä, mutta aivan erityisesti suun ja nielun syöpää (84%). Myös valkosipulilla oli jonkin verran suojaavaa vaikutusta. Tutkijat arvelevat, että tulokseen vaikuttavat ehkä eniten sipulin rikkiyhdisteet, mutta myös sipulin flavonoidit voivat olla tärkeitä."

Keltasipuli eli ruokasipuli sekä punasipuli, valkosipuli, ruohosipuli ja purjo lienevät tutuimpia lajikkeita, hieman tountemattomampia salottisipuli ja jättisipuli. Hillosipuli tunnetaan meillä säilykkeenä.

Myös esimerkiksi kaalit ja varsinkin parsakaali ovat erittäin terveellisiä, parsakaalia on jopa sanottu terveellisemmäksi vihannekseksi. Sen on todettu estävän syöpiä ym. sairauksia. Lisäksi kukka-, ruusu-, valko(kerä)- ja punakaalit ovat hyvin terveellisiä.

Pähkinät, varsinkin saksan-, pekaani-, pistaasi- ja cashewpähkinöitä pidetään erittäin terveellisinä, ja niitä kannattaisi popsia päivässä jopa kourallinen. Ja paahtamattomina ja suolaamattomina tietenkin. Saksanpähkinässä on huomattavasti eniten tehoaineita pähkinöistä. Myös kuorimaton manteli on erittäin terveellinen.

Mustikka- ja pinaatti on todettu silmien kunnolle ja muutenkin todella hyviksi.

Myös mustaherukka, marja-aronia, karhunvatukka, punaherukka, tyrnimarja ja puolukka sekä karpalo ovat erinomaisen terveellisiä marjoja.

Tomaatti, myös paseerattu tomaatti ja tomaattipyree(tomaattitiiviste), valkosipuli, luumut, kirsikat, viinirypäleet, voimakkaan väriset paprikat, omena(varsinkin kuori) erityisesti pomegranaattiomena, sitrushedelmät (sitruuna, lime, greippi, appelsiini), basilika, tilli, persilja, pavut(täällä vihreä papu lähinnä) ja herneet, rasvainen kala ja sen omega-3 kalaöljy, vihreätee, vehnänalkiot, kylmäpuristettu neitsytoliiviöljy sekä soijatuotteet ovat kaikki erinomaisia vitamiini- ja mineraalilähteitä.

Noita kannattaisi syödä mahdollisimman usein, sillä ainakin 33% syövistä uskotaan olevan estettävissä elintavoilla (tupakoimattomuus, normaalipainossa pysyminen, sopiva liikunta, kohtuullisella alkoholinkäytöllä, kohtuullisella kalorinsaannilla) ja terveellisellä ravinnolla, todennäköisesti paljon useampikin kuten sipuliesimerkki osoittaa.

Voisi ajatella että hapetusta pitkään kestävät kasvikset, varsinkin ohutkuoriset pehmeähköt kasvikset tai niiden kuoret, sisältävät todella tehokkaita antioksidantteja.

Osa kasviksista kannattaa syödä raakana selaisenaan tai esim. soseina ja smoothieina, osasta taas ravinteet on helpompi saada kohtuullisesti kypsytettynä, esim. höyrytettynä tai uunissa valmistettuna. Parsakaalista, kukkakaalista, porkkanasta ja herneistä sekä pavuista ainakin kypsennettynä saadaan hyvin ravintoaineita, sipulit ja valkosipulit taas kannattaisi syödä sellaisenaan esim. silputtuna tai murskattuna ruuanvalmistuksen loppuvaiheessa ja salaattien joukossa.

Koitankin syödä ainakin seuraavia erittäin terveelliseksi todettuja kasviksia päivittäin:
1 kelta/punasipuli raakana silputtuna, parsa- ja kukkakaalia/ruusukaalia kourallinen höyrytettynä/uunivalmistettuna, valko(kerä)/punakaalia raakaraasteena kunnon pala, valkosipulia kolme-neljä kynttä raakana, 2-3 porkkanaa osa raasteena osa höyrytettynä, 4 tomaattia ja usein lisäksi paseerattua tai pyrettä, 1/2 paprikaa sellaisenaan. Vihreitä papuja ja herneitä 1-2 dl päivässä.
Yksi tuoreyrtti vaihdellen päivässä (basilika ym.).

Mustikkaa, musta- ja punaherukkaa, luumuja, sitrushedelmiä, viinirypäleitä, omenaa ym. hedelmiä ja marjoja päivittäin vaihdellen maitorahkan ym. joukossa.

Myös tuoretta tai pakastettua pinaattia, tilliä, persiljaa, basilikaa, purjoa ym. terveysyrttejä mahdollisimman usein ruuan lisukkeena.

Tietenkin myös vihreätee, raakakaakao ja pähkinät ovat käytössä.

– Anonyymi (ei varmistettu)

Vastaa tähän viestiin
Ilmoita asiaton viesti

Äänestä
  • "Myös kansainvälinen tutkijaryhmä on tutkinut aihetta"

    En löytänyt copypasteamastasi tekstistä ollenkaan mainintaa syövän parantamisesta. Ilmeisesti viesti on tullut väärään ketjuun tai sitten et ole postatessasi ollut ihan parhaassa vireessäsi.

    Äänestä

  • asian vierestä kirjoitti:

    "Myös kansainvälinen tutkijaryhmä on tutkinut aihetta"

    En löytänyt copypasteamastasi tekstistä ollenkaan mainintaa syövän parantamisesta. Ilmeisesti viesti on tullut väärään ketjuun tai sitten et ole postatessasi ollut ihan parhaassa vireessäsi.

    Niinpä niin, sinähän seisot ja aina asian vieressä ja puhut asian vierestä,
    ETKÄ KOSKAAN PUHU ASIOISTA NIIDEN OIKEALLA NIMELLÄ, VAAN VÄÄRISTELET AINA ASIOITA.

    Äänestä

  • Puhut asian vierestä kirjoitti:

    Niinpä niin, sinähän seisot ja aina asian vieressä ja puhut asian vierestä,
    ETKÄ KOSKAAN PUHU ASIOISTA NIIDEN OIKEALLA NIMELLÄ, VAAN VÄÄRISTELET AINA ASIOITA.

    Yritä vähän rauhoittua ja lakata huutamasta.

    Äänestä

  • Puhut asian vierestä kirjoitti:

    Niinpä niin, sinähän seisot ja aina asian vieressä ja puhut asian vierestä,
    ETKÄ KOSKAAN PUHU ASIOISTA NIIDEN OIKEALLA NIMELLÄ, VAAN VÄÄRISTELET AINA ASIOITA.

    Kuka puhuu asian vierestä? Syövän ehkäiseminen terveillä elintavoilla ja vaikka hyvällä ravinnolla on aivan eri asia kuin jo puhjenneen syövän parantaminen ruokavaliolla. Ensinmainittu on tervettä järkeä jalkimäinen hengenvaarallista puoskarointia.

    Äänestä

  • iytdutrsrea kirjoitti:

    Kuka puhuu asian vierestä? Syövän ehkäiseminen terveillä elintavoilla ja vaikka hyvällä ravinnolla on aivan eri asia kuin jo puhjenneen syövän parantaminen ruokavaliolla. Ensinmainittu on tervettä järkeä jalkimäinen hengenvaarallista puoskarointia.

    sinä s...tanan skepo retku puhut aina asian vierestä.
    eikä sulla senpuoleen mitää asiaa koskaa voi olla , koska olet täys aiviinvaliidi.

    Äänestä

Suurin uhka ihmiskunnalle on koululääketieteessä käytettävät lääkkeet.
Aajonus Vonderplanitz on aikaansa edellä oleva toisinajattelija joka uskaltaa nousta puhumaan koululääketiedettä vastaan.

Äänestä
  • Ei ole erikseen koululääketiedettä. On vain lääketiede ja uskomushoidot.

    Lääketieteen ansiosta ihmisten keskimääräinen elinikä on noussut n. 35 vuodesta n. 75 vuoteen. Tätäkö sinä pidät uhkana. Kun ihmiset hoitivat itseään ja toisiaan "luonnomenetelmin" ihmisiä kuoli tartuntatauteihin kuin kärpäsiä. Luonnollisus on sitä, että tauteihin kuollaan.
    Ja sinä tietämätön tolvana haluat takaisin keskiaikaan.

    Äänestä

  • uyfuotfot kirjoitti:

    Ei ole erikseen koululääketiedettä. On vain lääketiede ja uskomushoidot.

    Lääketieteen ansiosta ihmisten keskimääräinen elinikä on noussut n. 35 vuodesta n. 75 vuoteen. Tätäkö sinä pidät uhkana. Kun ihmiset hoitivat itseään ja toisiaan "luonnomenetelmin" ihmisiä kuoli tartuntatauteihin kuin kärpäsiä. Luonnollisus on sitä, että tauteihin kuollaan.
    Ja sinä tietämätön tolvana haluat takaisin keskiaikaan.

    Olet pahimman laatuinen idiootti.
    Koululääketiede on mitä pahimmanlaatuista uskomustiedettä ja uskomushoitoa.
    lue enemmän ja luule vähemmän.
    jaa mut ei se taida onnistuu tuolllaset idiootilt.

    Äänestä

  • uyfuotfot kirjoitti:

    Ei ole erikseen koululääketiedettä. On vain lääketiede ja uskomushoidot.

    Lääketieteen ansiosta ihmisten keskimääräinen elinikä on noussut n. 35 vuodesta n. 75 vuoteen. Tätäkö sinä pidät uhkana. Kun ihmiset hoitivat itseään ja toisiaan "luonnomenetelmin" ihmisiä kuoli tartuntatauteihin kuin kärpäsiä. Luonnollisus on sitä, että tauteihin kuollaan.
    Ja sinä tietämätön tolvana haluat takaisin keskiaikaan.

    Onkohan niillä muitakin eroja ja puuteita kuin vai pillerien ja piikkien puuttuminen?

    Äänestä

  • uyfuotfot kirjoitti:

    Olet pahimman laatuinen idiootti.
    Koululääketiede on mitä pahimmanlaatuista uskomustiedettä ja uskomushoitoa.
    lue enemmän ja luule vähemmän.
    jaa mut ei se taida onnistuu tuolllaset idiootilt.

    Lääketiede on uskomustiedettä, musta on valkoista ja valoisa pimeää.
    Oletko ihan sekaisin?

    Luen varmasti enemmin kuin sinä, ethän sinä osaa edes kirjoittaa oikein, puhumattakaan että kommenteissasi olisi järkeä. Netin huuhaasivustot jätän lukematta.

    Äänestä

> On vain lääketiede ja uskomushoidot....

Tätä mantraansaha skepo on toistellut jatkuvasti.
Sanotaan, että tiede muuttuu ja korjaa itseään. Samoin maailma on muuttunut ja muuttuu jatkuvasti. Olisikohan aiheellista miettiä tuota skepon toistelemaa mantraa jo hieman uudemmaltakin kannalta? Tuntuu kovin oudolta, että kaikki ja kaikkien ihmisten terveys ja terveydenhoito olisi vain skepon näkemyksen mukaista toimintaa. Olisikohan tiedekin jo edistynyt myös tämän aiheen osalta, että voitaisiin havaita, ja korjata kovin vanhoja näkemyksiä, että on muitakin näkemyksiä ja käytäntöjä, joita käyttämällä voidaan saada ihan hyviä tuloksia ihmisten terveyden hoidossa. Siis tuota skepon omimaa kakkua voitaisiin hieman jakaa! Ihmisten terveysongelmia voitaisiin sitten korjailla myös hieman "kevyemmin", ja kevyemmällä koneistolla, huomattavasti halvemmallakin, kun se rahapulakin vaivaa!

Skepo esittelemä jako kun ei vain tunnu edes toimivalta!

Äänestä
  • "Olisikohan tiedekin jo edistynyt"

    Olet itse tiukasti kieltäytynyt hyväksymästä menettelyä, jossa tiede etenee keräämällä huolellisesti ja systemaattisesti havaintoja, rakentamalla niistä syy-seuraussuhteiden loogisen kokonaisuuden ja edelleen ennusteita ja menetelmiä asioiden muuttamiseen.

    Lisäksi olet vaahdonnut, että sinun kanssasi eri mieltä oleminen on Jumalan yläpuolelle asettumista.

    Nykykunnossasi sinun kannattaisi käyttää voimavarasi vaikkapa itsestäsi huolehtimiseen.

    Äänestä

  • kannustava ehdotus kirjoitti:

    "Olisikohan tiedekin jo edistynyt"

    Olet itse tiukasti kieltäytynyt hyväksymästä menettelyä, jossa tiede etenee keräämällä huolellisesti ja systemaattisesti havaintoja, rakentamalla niistä syy-seuraussuhteiden loogisen kokonaisuuden ja edelleen ennusteita ja menetelmiä asioiden muuttamiseen.

    Lisäksi olet vaahdonnut, että sinun kanssasi eri mieltä oleminen on Jumalan yläpuolelle asettumista.

    Nykykunnossasi sinun kannattaisi käyttää voimavarasi vaikkapa itsestäsi huolehtimiseen.

    Onpa skepo mennyt sekaisin! Ei osaa edes erotaa kirjoittajia. Palstalla kun niitä sattuu olemaan useampiakin!

    Tieteen todellakin toivoisi etenevän, mutta jos sinun esityksesi kuvastavat sitä, niin kovin alkuasetelmissa taitaa vielä olla, ja näyttääpä toistelevan vain samoja mantrojaan, faktoja huomioimatta. Mutta sehän on skepolle ominaista. Kaikki vain samaan sumppuun ja kaikille sitten samat pillerit ja piikit.

    > rakentamalla niistä syy-seuraussuhteiden loogisen kokonaisuuden ja edelleen ennusteita ja .....

    Oletko jäänyt jo junasta, jos tuo pitää paikkansa?

    Äänestä

Totuus ei pala tules17.1.2013 17:260
Uskomushoidot perustuvat kokonaan uskomuksiin, asenteisiin, subjektiivisiin kokemuksiin ja myös kulttuuritaustaan.

- Uskotaan, että lääketehtaiden pilsut parantaa.
Selitys: Tämän uskomuksen ovat luoneet lääkärit ja lääketehtaat, koska omistavat osakkeita ja haluavat suuria voittoja.
Totuus: Vain noin 13% pilsuilla hoidetuista paranee tai niillä havaitaan jotain tehea.
- Kansan asenne on kasvatettu uskomaan, että lääkäri on Jumalasta seuraava, ellei jopa paremki.
- Kulttuuritaustana on lekureiden ja lääkehtaan osakkaiden halu rikastua ja siksi kaikki nämä valheet kansalle.

Äänestä

Sinun ahteerisi taitaa olla tulessa? Tuo 13 % on sen sorttista asioiden vääristelyä, että sitä voi hyvällä syyllä sanoa valehtelemiseksi.

Vai voitko laittaa linkkiä tieteelliseen artikkeliin, jossa tuo on todettu?

Äänestä
  • Medikalisoituminen ja turhien pillereiden syönti on asia, jota tulee vastustaa. On kyse sitten varsinaisista lääkkeitä tai ns. luontaistuotepillereistä.
    Pitää vaan kyetä vetämään raja sille, mikä on turhaa ja mikä ei. Siihen tarvitaan asintuntijoita.

    Äänestä

  • lyfkghfkk kirjoitti:

    Medikalisoituminen ja turhien pillereiden syönti on asia, jota tulee vastustaa. On kyse sitten varsinaisista lääkkeitä tai ns. luontaistuotepillereistä.
    Pitää vaan kyetä vetämään raja sille, mikä on turhaa ja mikä ei. Siihen tarvitaan asintuntijoita.

    "Siihen tarvitaan asintuntijoita. "

    Siis koulua käymätön asiantuntija kirjoittelee palstalle kaiken tietäen.
    Mielenkiintoista!
    Luulen kuitenkin, että kyseessä on ns. "aasintuntija" eikä asiantuntija.

    Äänestä

  • luyfligligöoiu kirjoitti:

    "Siihen tarvitaan asintuntijoita. "

    Siis koulua käymätön asiantuntija kirjoittelee palstalle kaiken tietäen.
    Mielenkiintoista!
    Luulen kuitenkin, että kyseessä on ns. "aasintuntija" eikä asiantuntija.

    Olen opiskellut lukion jälkeen ammatillisia opintoja yhteensä seitsemän vuotta. Paljonko sinä?
    Voisitko yrittää kommentoida asiaa, eikä vain arvailla kirjoittajan taustoja. Meedionkykysi kun näyttävät olevan melko heikot. Vai onko tarkoituksesi vain trollata palstalla. Pahin skepottelija onneksi taisi jo saada porttikiellon.

    Vai siitäkö närkästyit, että laitoin vaihtoehtopillereiden liikakäytön samaan kastiin?
    Jos niillä on tehoa, on niillä myös liikaa käyettynä haittavaikutuksia ja yhteisvaikutuksia sekä keskenään, että lääkkeiden kanssa.

    Seuraavassa vähän lääkkeiden ja luontaislääkkeiden yhteisvaikutuksista.
    Kannattaa lukea myös amerikkalaistutkijoiden katsaus, johon artikkelista löytyy linkki.

    http://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=luontaislääke haitta&source=web&cd=7&cad=rja&ved=0CF8QFjAG&url=http://www.pronutritionist.net/sydanpotilas-valta-naita-luontaistuotteita/&ei=76r7UJj5OoqptAaFzoDAAw&usg=AFQjCNF-y12npgWyPgkOFkPZ2SAY33lqjg

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Hippokrates... kirjoitti:

Tähän sivustoon kannattaa tutustua: www.primaldiet.com
tai sitten suoraan parantuneiden todistuksiin: http://home.earthlink.net/~welive/testimonial.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu