Sampo... voihan taivutus..

kiire j

Ollaan mietitty toiselle pojallemme nimeä Sampo, mutta aloin miettiä taivutusta... oikeastaanhan se on helpompi kuin esim Satu-nimi, sillä Sampoa (etunimi) voi virallisestikin taivuttaa kahdella tavalla (asia tarkistettu). itse käyttäisin muotoa Sampolle, ei Sammolle. mutta aiheuttaako tuo pojalle tulevaisuudessa turhaa selittelyä ja ihmetystä.... itselle särähtäisi korvaan jos joku sanoisi Sammolle, sillä nimi jotenki vääristyy korvissa että se olisi tuolloin "Sammo". tajusin asian ihan viime päivinä ja ristiäisiin on enää kovin vähän aikaa... paniikki paniikki...annanko tuommoisen asian häiritä... muuten niin kovin kiva ja perinsuomalainen nimi. pontta pitää nimessä olla sillä isoveljelläkin on ponteva, suomalainen ja yhtä yleinen/harvinainen nimi. kertokaas Sampojen vanhemmat jos teitä täällä on, että mitenkä muut ovat nimeen suhtautuneet ja miten se on taipunut muiden suussa. onko aiheuttanut kysymyksiä taivutuksen suhteen?

5

468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sampon

      Sampo on tosi kiva nimi, ja itselle ei ole tullut edes mieleen, etteikö se sanoittaisi SAMPOLLE ja SAMPOLTA jne. Itse tunnen yhden Sampon, ja vanhempansakin käyttävät tuota Sampon, Sampolta-kaavaa.

      Minusta tuo tavutus ja se, että joku saattaa sen tavuttaa toisin, ei ole ongelma. Tuskin kukaan luulee Sammo-nimiseksi. Monet nimet tuottavat tälläsiä ongelmia, vaikkei uskoisikaan! Tässä muutama tosielämän esimerkki:
      Riikalle sanotaan usein RIIKKALLE, ja Reetta ja Riitta myös (RIITTALLE, REETTALLE).
      Satu (Sadun, Satun).
      Luukas (Luukaksen ja Luukkaan).

      Se on ihan makuasia, jokainen lausuu kuinka haluaa. Aina voi oikaista, jos ei tykkää itseään sanottavan Sammoksi. Älä turhaan murehdi, ihan tyhjänpäiväistä. Ja eiköhän tuo P-kirjaimen sisältä taivutus ole yleisempi, Sammo-taivutus vähän vanhempaa perua (samoin kuin esim. Tuomaan).

    • kiire j

      Voi kiitos rohkaisusta!! Kyllä tämä meidän vauveli taitaa pysyä Sampona... :) ei enää näin loppuvaiheessa viitsi vaihtaa.

      Ja se on totta että itsekin sortuu sanomaan "Satun" eikä "Sadun" kuten vissiin oikeasti kuuluisi... Sampon kohdalla tosin molemmat ovat oikein, mutta tuo uudempi tapa mielestani parempi P:n kera :)

    • dgf dfgdf dfsg

      Kun Sampo on yleisnimi, sanotaan se Sammon kun Erisnimi niin Sampon

      Sama juttu esim sanojen Onni ja Tuuli

      Yleisniminä taipuu onnen ja tuulen ja erisniminä Onnin ja Tuulin

    • vii.

      Luulen myös, ettei kovin moni oikeasti erehtyisi taivutuksessa. Jotkut vanhat ihmiset saattavat taivuttaa Sammon, mutta joka tapauksessa nimen perusmuoto "Sampo" on kaikille selkeä. Sampo on tosi kiva nimi. Itsekin voisin harkita :)

    • Ann-Sofie

      Takavuosina oli nimi ARMAS melko yleinen vielä .Alkoulun opettaja päivitteli, miten hän taivuttaa lapsen nimen, ei kai hän nyt voi sanoa "Armaan"!

      Kyllä nimeä miettiessä on syytä ajatella, miten sitä tullaan käyttämään, ja ulkomaan nimiselle miettiä, miten nimi lausutaan.

      Samaisella alakoulun opettajalla oli oppilas nimeltä Jean, ja opettaja lausui sen hätäpäissään ranskaksi soinnillesti "Saan", jolloin vanhemmat kimpaantuivat ja ilmoittivat, että lapsi on JEEAN. Jannena hän sitten kulki ikänsä, no sama kutsumanimi oli Jean Sibeliuksellakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      457
      3022
    2. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      309
      2944
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      68
      2059
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      340
      1578
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      190
      1451
    6. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      105
      1213
    7. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      75
      1202
    8. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1097
    9. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1065
    10. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      111
      970
    Aihe