enää omista lapsitaan. Miehen olo perheessä on ulkoistettu. Muistan omasta lapsuudestani, kun erolapset oli häpeä. Oli kummallista jos ei ollut isää perheessä. Nyt se on kummallista jos on.
Minulla on aina ollut perhe, ja siksi pidän kummallisena sitä, että jotkut isät ei välitä omista lapsistaan.
Lapset, sen suurempaa lahjaa ei elämä anna.
Minulla on aina ollut perhe, ja siksi pidän kummallisena sitä, että jotkut isät ei välitä omista lapsistaan.
Lapset, sen suurempaa lahjaa ei elämä anna.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Miehellä ei ole samanlaisia tunteita lapsiaankohtaan kuin naisella. Nainen on luonnostaan emo ja hoivaaja. Mies on aina se jonka pitää tuoda ruoka pöytään ja raha kotiin.
Siksi eron jälkeenkin miehen on helpompi unohtaa omat lapset ja aloittaa uusi elämä, naisen pitää hoivata lapset aikuiseksi lähes yksin. Se ovaan on tapana jota ei ole helppo murtaa.
Kukaan ei kuitenkaan niin käske tekemään, se on jokaisesta itsestään kiinni, miten toimii ja asiat tekee.
Miehille vasta sitten kun lapset ovat omatoimisia eikä tarvi leikittäjää, ja peräänkatsojaa, kun ovat isoja, sitten hän alkaa vasta tajuumaan et hei olenisä. Silloin kyllä seura kelpaa.
No nyt jollain kiehuu.. on niitäkin isiä jotka välittää lapsistaan.. ja jokainen tietää itse kolahtaako vai ei.
Totta puhut, itse koe että on äärimmäisen tärkeää että poikalapsillani on isä jokapäiväisessä elämässämme. Jos isä lähtee kotoa kyselee heti vanhempi poika, mihin isä lähti. Olisi suorastaan kamalaa kertoa että isällä ei ole sinulle enää aikaa, lähti toisen perheen luo. Aika ei voi riittää tasapuolisesti kaikille, vaikka kuinka hyvä isä olis lapsilleen. Kyllä minuakin hävettäisi jos isä ei välittäisi lapsistaan eron jälkeen.
Lissun aloitus ja lissun sivupersoona vastaa säälittävää.............
Uusi shde saa aikaan monesti sen, että mies jättää lapsensa. Jokainen uusi suhde on alkuinnostusta ja sille on aikaa, ja se aika on aina pois omilta lapsilta.
Miesten on vain niin helppo aloittaa uusi suhde, kun ei ole niitälapsia enää joka päivä siinä. Äidit taas joutuvat tekemään miehenkin osuuden perheen arjesta.
Mies ottaa uuden suhteen nopeasti, sillä hän tarvii elättäjän itselleen kun pitää maksaa ruokkoja.
Lissua koko ketju............
välittää ja miten välittää siitä on kyse oli se sit nainen tai mies. eron jälkeen kontaktit voi katketa kun yhteispeli vanhempien välillä ei toimi. mies on ollut häviäjä monta vuotta kun äiti on saanut lapset. vain tietämätön luulee että sitä pääsee helpolla kun " vain" maksaa elatusta. ja äiti parka saa sen raskaan taakan huolehtia lapsista ! mikään muu ei tunnu sitä taakkaa helpottavan kun raha...
pakkohan se on sopeuduttava elämään ilman lapsia jos äiti ei jousta että lapset saa tavata isäänsä. eikä he lopulta sitä haluakkaan kun saavat vain kuulla kaikkea huonoa isästään. se on sitä monen äidin " äidinrakkautta " särkeä välit niin paljon kun pystyy ja syy siihen on kun se yksinhuoltajan elämä ei ollutkaan sitä mitä oli luullut / unelmoinut kun haki eron. hän " unohti " täysin että se ero muutti miehen elämän positiivisesti ja antoi uudet mahdollisuudet:) en halua yleistää mutta kokemusta on.