Taloyhtiössä tapahtuu osa 1

talo varaus

Taloyhtiöissä asuu kaikkista yhteiskuntaluokista ihmisiä, jotaka edustavat puolestaan kaikkia mahdollisia ihmisryhmiä. Myös tämän on saanut huomata isännöitsijänä työskentelevä Laura.
Laura on oikea isännöinnin teho tykki, sillä hänellä on huolehdittavanaan kaikkiaan 17 eikokoista ja ikäistä taloyhtiötä.
Tänä maanantai aamuna Laura aloitti todenteolla valmiselemaan as. oy Pirrenkarvassa alkavaa putkiremonttia. Yhtiökokouksessa tehdyn päätöken mukaan Laura tekisi tarjouspyynnöt urakan suunnittelusta, valvonnast ja itse urakasta.
Kesken kaiken työpuhelin soi ja Laura vastaa siihen tutulla hieman harmaalla habituksellaan. Soittaja on Minna, joka on juuri muutanut näppärään uudehkoon kaupunki kaksioon as oy Kukkolanpulku 13:ta. Minnan huolena oli muutossa vaurioitunut huoneiston ovi, joka Lauran olisi syytä nähdä.
Laura kaivaa nopsaan Kukkolanpolun asukasluottelon esiin ja varmistaa Minnan asunnon numeroksi 105.
"Huone sataviis saavu sinne siis..." Laura hyräilee tuttua laulua kävellessään kohti toimiston ulko-ovea, jonka hänelle avaa kas aina niin kohtelias ja korrekti Asuntoliiton pääekonomi Kirsi-Maaria. Heidän katseensa kohtaavat oven suussa ja Laura vetää nenäsieraimien kautta keuhkot täyteen Kirsi-Maarian jopa hieman kiihottavaa parfyymin tuoksua.
Aark. Nyt tyttö kokoa ajatuksesi! Laura hukaa ja kaasuttaa punaisella farmari Volvollaan Kukkolanpolulle.
Pihamaa on kauttaaltaan sohjossa ja kura roiskuu kun Lura kaartaa E-portaan oven eteen. Huoltotiimin traktori käryttää pihan perällä Lauran astellessa tukevakorkoisisssa nahkaisissa talvisaappaissa porrashuoneeseen.
Minna on Lauraa vastassa jo alaovella. Naiset suuntaavat hissille ja oven sulkeuduttua Minna painaa Köhnä merkkisen hissin pärisevää nappia ja hisssi kori ampaisee universaalilla poimunopeudella kohti kutoskerrosta. Matkalla Lauran sieraimiin leijuu yllättäen sama parfyymin tuoksu joka jo kerran aikaisemmin sai aurinkoakin tarkemman isännöitksijän pään pahankerran pyörälle.
Hissikorin tiiviissä tunnelmassa Laura tuntee kipristelyä alavatsassaan. Matka ylöspäin pysähtyy yhtyy yhtä yllätyksellisesti, kuin se alkoi Laura näkee samalla kuinka Minnan kohtalaisen suuret kauniit rinnan hytkähtävät villapaidan alla samaan tahtiin hissin kanssa. Samalla Lauran on myönnettävä itselleen kiihottuvan yhä enemmän.

0

3421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

        Tätä jäin pohdiskelemaan.
        Maailman menoa
        202
        4248
      2. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

        SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
        Maailman menoa
        146
        3798
      3. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

        No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
        Maailman menoa
        136
        3245
      4. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

        Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
        Maailman menoa
        47
        1629
      5. Ikävä sinua mies

        Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
        Ikävä
        19
        1508
      6. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

        Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
        Parkano
        34
        1450
      7. Sulla on avaimet ja keinot

        Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
        Ikävä
        25
        1385
      8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

        Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
        Maailman menoa
        27
        1351
      9. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

        Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
        Sinkut
        116
        1160
      10. Martina haluaa Marbellaan

        Martinan tekisi mieli ottaa lennot Marbellaan, jossa näkisisi kauniita ja hyväntuulisia ihmisiä. No sitten pitää matkust
        Kotimaiset julkkisjuorut
        215
        1063
      Aihe