Olemme harkitsemassa Design-talojen Laura-mallia Uudellemaalle /(ei ihan pk-seutua). Tontti on perintömaita, mutta vaatii paalutuksen. Paljonko arvioisitte ko. talomallin maksavan tänne päin? Huoneistoala on 137 ja kerrosala 163 m2? Entä paljonko pitää varata rahaa talopaketin lisäksi eli maatöihin (paalutukset ym.)? Kiitos vinkeistä!
Design/Laura
6
3151
Vastaukset
- JP_FIN
Suuntaa antavia hintoja pk-seudulle (euroja)
- Liittymämaksut(mm. vesi, viemäri, sadevesi, sähkö) 5100
- Rakennuslupamaksu 1500
- Mittaukset (sijainnin merkintä ja sijaintikatselmus) 500
- Pohjatutkimus 550
- Vastaava mestari 2500
- Vesi- ja viemärivalvoja 500
- Asemapiirustus ja pääsuunnittelu 500
- Tonttiviemärin suunnittelu 500
- Salaoja- ja pintavesisuunnitelma 400
- Salaojat ja sadevesijärjestelmät 4200
- Routasuojaukset 900
- Tonttiviemäri 2550
- Massanvaihdot talon alle (80 kuutiota) 2550
- Tiet 1700
-Ulkopuolinen maalaus, itse maalaamalla
(talo on suojamaalattu) 600
- Antenni ja puhelin 1700
- Takan perustukset 500
- Takka 3000
- Piippu takkaan 1200
- Mahdollinen paalutus esim. 8 m x 19 kpl, 5000
Meillä palutussyvyydeksi on pohjatutkimuksen perusteella arvioitu 12m --> 288m (12m x 24kpl) ja hintaa sille 7200e (pelkkä paalutus)...9060e (paalutus suunnittelu paaluhatut)
Paalutuksessa täyty ottaa huomioon talon monimuotoisuus, se lisää aina paalujen määrää, meillä suorakulmion muotoinen talo (19kpl), takka (3kpl) ja kuisti (2kpl)
Tämän lisäksi esim. pihaan saa uppoamaan lähes rajattomasti euroja.- remo
Joko teitä vedetään pahasti metsään tai sitten me ollaan saatu ilmaseksi. Mun mielestä ei noi kustannukset voi olla noin paljon. Noi piirrustukset ja suunnitelmat tulee d-talolta suoraan kauppahintaan. ja noi maakustannukset on kyllä aivan järettömät. Salaojaputkea ja tarkistuskaivoja ostaa tuolla 4200 melko monta kilometriä.
- Josefin
remo kirjoitti:
Joko teitä vedetään pahasti metsään tai sitten me ollaan saatu ilmaseksi. Mun mielestä ei noi kustannukset voi olla noin paljon. Noi piirrustukset ja suunnitelmat tulee d-talolta suoraan kauppahintaan. ja noi maakustannukset on kyllä aivan järettömät. Salaojaputkea ja tarkistuskaivoja ostaa tuolla 4200 melko monta kilometriä.
ei D-talolta mitään pintavesi- tai salaojasuunnitelmia saa. Eikä D-talon perustus/rakennesuunnitelmatkaan sellaisenaan kelpaa ainakaan Espoon ja Vantaan rakennusvalvonnasa. Et saa myöskään pääsuunnittelijaa D-talolta. Salaojahommeleissa oli (ehkä?) työ mukana, muuten tietysti kuulosti kalliilta.
- Stade
Josefin kirjoitti:
ei D-talolta mitään pintavesi- tai salaojasuunnitelmia saa. Eikä D-talon perustus/rakennesuunnitelmatkaan sellaisenaan kelpaa ainakaan Espoon ja Vantaan rakennusvalvonnasa. Et saa myöskään pääsuunnittelijaa D-talolta. Salaojahommeleissa oli (ehkä?) työ mukana, muuten tietysti kuulosti kalliilta.
pitäähän ne putket kaivaa maahan ja vielä peittääkkin. Vieläpä salaojasepelillä.
- jannes
Onneksi ei asuta PK-seudulla. Aivan selvää rahastamisen makua. Meillä mennyt n. 22ke rahaa d-talon lisäksi. Tontti laskettu mukaan (9ke)
- näin itse tein
laita tekstaria lähimmälle desing talojen jälleen myyjälle/ edustajalle että haluat talokuvaston, niin ainakin meille tuli toimituskuluineen jokaisen talomallin hinnat mukana. Eri alueille eri hinnat. Muista laittaa osoitteesi ja nimesi.
Sanoisin että kalliita, talot, ovat mut "kauneimpiin" lukeutuvia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399154Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737897Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605600William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542341Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62085Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821734Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191673Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921419Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381355Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71243