Hyvää Uutta Vuotta Keskiyö

Opeäiti

Olisitko ystävällinen ja katsoisit minulla. Miltä tuleva vuoteni näyttää, iloa vaiko murhetta? Monia asioita olet kohdaltani nähnyt, todisteena siitä, että yhteyt on.
Olen 58-vuotias naimisissa oleva yhden pojan äiti. Työasiat ja samalla siis raha-asiat huolettavat, ihmissuhteet ovat monimutkikkaita ja terveyskin on alkanaut rakata. Mitä näet, en pelkää totuutta. Mitä viis tulossa vuonna 2013?

3

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei

      ja hyvää uutta vuotta sinnekin!
      koti on keskeinen asia elämässäsi. muistutan heti alkuun, etten osaa puhua ajoista.
      koti ja sen askareet, voisit olla rankempi poikasi suhteen, hänenkin on opittava talouden hoitoa. ihan totta. et ole huono äiti, vaikka vaatisitkin enemmän.

      terveytesi reistailee silloin, kun olet väsynyt. laita viikko-ohjelmaasi omat lepohetkesi punaisella, niistä ei tingitä! vaikka valehtelet, että on kokous. mutta mene silloin luontoon ja pura itseäsi ja hengitä syvään. sen sinä saat tehdä. vaikka torstaisin iltapäivällä....

      miehesi taitaa olla rauhallisempaa sorttia, kuin sinä. mutta teillä on onni talossanne, kaikki kunnossa. kotiin on tulossa muutakin uutta, olette ehkä suunnitelleet remonttia tai uusia kalusteita. tulevassa on niiden aika, ihan selvästi.

      siellä työpaikallasi on nuorempi nainen, jolla on paljon pyrkimyksiä.
      sinä olet viisas ja kokenut ihminen, älä anna hyppiä silmillesi. osaat olla diplomaatti, jos niin vaaditaan. ja kyllä sinua kuunnellaan.

      kotonasi on rahaa, se riittää menoihin. sitä voi tulla lisääkin hyvän naisihmisen vaikutuksesta. voit saada lisätunteja, jos vain jaksat. muista ne lepohetket, niin jaksat!
      ihmissuhteisiisi linkittäisin myös tuon rahan. kukaan ei tee mitään ilmaiseksi, eikä mene minnekään ilmaiseksi. ikävä juttu.
      terveytesi puolesta pysyt pystyssä, jokainen ihminen väsyy iän myötä ja tarvitsee latautumista akuilleen. luonto on sinulle se paras paikka, parempi kuin sohva tai kirjoituspöytä.
      olet ehkä käynyt lääkärissä ja sinulle on annettu "kemiaa". se ei ole välttämätöntä, voit hoitaa itse itsesi kuntoon. vitamiinit ja ulkoilua, oli keli mikä olikin. onhan sinulla lämpöiset vaatteet.
      etkö sinäkin lähtisi minun kanssani tähän uuden vuoden tempaukseen? aion laihduttaa muutaman kilon ja saada issiaksen (miten se sanotaan suomeksi?) omin avuin kuntoon.

      ilkeiltä tuntuvat rahamenot saatte kuriin, kun laitatte asiat tärkeysjärjestykseen. uskoisin, ettei luonto ole vielä kukassa, kun te jo huokailette autuaasti.

      t. Keskiyö

    • Opeäiti

      Lämmin kiitos vastauksestasi, olipa taas monta osuvaa asiaa. Saisinko vielä tarkennusta muutamaan asiaan: miten tuon pojan raha-asiat oikein menevät? Hän on omillaan, joten en haluaisin hirveästi enää puuttua heidän elämäänsä, mutta äidithän kantavat huolta lapsistaan aina hautaan asti.

      Mieheni on rauhallista sorttia ja onni on palannut muutaman epävarman vuoden jälkeen. Keittiöremonttia on suunniteltu ja vähän muutakin.

      Työpaikallani on kaksi nuorta naista, tumma ja vaalea, kumpaako tarkoitat? Kilpailua on ilmassa ja nyt tulossa isot muutokset.

      Onko tuo hyvän naisen kautta tuleva raha sukulaiselta tai työn kautta tulevaa? Olen kuolinpesän osakas.

      Lääkäriäkin on tarvittu jalkavaivojen takia. Otan haasteen vastaan - laihtua pitäisi.

    • Opeäiti

      Nostan Keskiyölle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      146
      4896
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      18
      3527
    3. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      158
      3347
    4. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      32
      2808
    5. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      94
      2560
    6. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      18
      1853
    7. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      8
      1468
    8. Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1462
    9. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      136
      1389
    10. Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?

      Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut
      Elokuva
      11
      1267
    Aihe