Hei. Olen neuvoton seuraavan asian suhteen. Aloitin ammattikoulussa viime syksynä (olen aikuinen, vaihdan alaa). Koska yo-pohjaista luokkaa ei lähiseudultani löydy, päädyin opiskelemaan peruskoulusta vasta päässeiden kanssa. Ongelman ydin ei ole tässä, tulen hyvin toimeen nuorten kanssa. Ongelma on ammattiopettajamme. Hän on ihmisenä mukava, varmasti opettamassaan ammatissaankin osaava, ja toimii opetuksen lisäksi monessa vapaaehtoistoimessa ja vastuuhenkilönä. Ehkäpä kaikki nämä muut asiat ovat sitten menneet opetuksen edelle, kuka tietää, mutta oppitunneilla häntä ei näy.
Hän tulee alustamaan päivän (poikkeuksetta /- puoli tuntia myöhässä) ja noin 30 minuutin paikallaolon jälkeen katoaa. Itselläni on lapsia, ja tottakai kuka tahansa aikuinen ihminen tuntisi jäävänsä vastuuseen näistä nuorista kanssaoppilaista, vaikkei äiti olisikaan. Käytännössä siis opetus jää kirjojen ja häilyvien tuntialoitusten varaan. Kyseinen opettaja piipahtaa luokassa näinä kuuden tunnin päivinä n. neljä kertaa, ja mukaan lukien aamun alustava 30-minuuttinen, hän on opetustyössä meidän oppilaiden luona maksimissaan 90 minuuttia. Kysymys herää, minne hän katoaa? Miksi? Alaa en halua mainita, mutta toki työturvallisuusriskejä kuuluu alaan kuin alaan, ja käsittääkseni opettaja on vastuussa oppilaiden turvallisuudesta. En usko että päihteet ovat hänen ongelmansa. Sanottakoon nyt, että hän vaikuttaa hieman "kypsältä" opetustyöhön, mikä toisaalta ei ole ihmekään ottaen huomioon "pikkuenkeleiden" motivaation ja käytöksen - mutta he ovatkin murrosikäisiä, he vasta varttuvat. Onpa opettaja melko monesti höyryjä luokan edessä päästellytkin mm. kiroilun ja huutamisen muodossa.
Tämä ei ole provosointia, olen tosissani neuvoton. Täytyykö minun ainoana aikuisena ottaa vastuu ja ilmoittaa asiasta eteenpäin, ja jos näin on, niin minne? Kyseinen ammattikoulu on melko pieni ja luulisi että työkaverit olisivat pistäneet merkille tämän opettajan käytöksen, elleivät sitten vain katso asiaa sormiensa läpi. Ikävä juttu on myös siksi, että olen enemmänkin kaveri tämän opettajan kanssa, enkä haluaisi häntä saattaa ongelmiin.
Onko kenelläkään ideoita, tai kokemusta vastaavasta?
Kun opettaja ei ole paikalla.
2
240
Vastaukset
- vanhusopiskelija
Ja postitettuani tämän, huomasin että palsta on väärä. Pahoittelut! :-)
- Valitusreitti.
Koululla on rehtori. Keskustele hänen kanssaan tilanteesta. Kerro, että et koe teidän saavan riittävää opetusta. Lähiopetuksessa opettajan kuitenkin pitäisi olla läsnä koko tunnin ajan.
Kerro myös huolesi työturvallisuusasioista.
Paras olisi, jos tekisit asian sekä suullisesti että kirjallisesti (jäisi dokumentti). Jos rehtori ei puutu asiaan, eikä saa tilanteeseen muutosta, niin koululla on johtokunta tai vastaava. Valita sinne. Kyllä niitä valitusteitä löytyy. Koulun oppilaskuntakin voi toimia tukenasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942503Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1422284Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki132088- 1711570
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1381277Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä193898- 85896
- 183878
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala451796- 53703