Hei. Olen neuvoton seuraavan asian suhteen. Aloitin ammattikoulussa viime syksynä (olen aikuinen, vaihdan alaa). Koska yo-pohjaista luokkaa ei lähiseudultani löydy, päädyin opiskelemaan peruskoulusta vasta päässeiden kanssa. Ongelman ydin ei ole tässä, tulen hyvin toimeen nuorten kanssa. Ongelma on ammattiopettajamme. Hän on ihmisenä mukava, varmasti opettamassaan ammatissaankin osaava, ja toimii opetuksen lisäksi monessa vapaaehtoistoimessa ja vastuuhenkilönä. Ehkäpä kaikki nämä muut asiat ovat sitten menneet opetuksen edelle, kuka tietää, mutta oppitunneilla häntä ei näy.
Hän tulee alustamaan päivän (poikkeuksetta /- puoli tuntia myöhässä) ja noin 30 minuutin paikallaolon jälkeen katoaa. Itselläni on lapsia, ja tottakai kuka tahansa aikuinen ihminen tuntisi jäävänsä vastuuseen näistä nuorista kanssaoppilaista, vaikkei äiti olisikaan. Käytännössä siis opetus jää kirjojen ja häilyvien tuntialoitusten varaan. Kyseinen opettaja piipahtaa luokassa näinä kuuden tunnin päivinä n. neljä kertaa, ja mukaan lukien aamun alustava 30-minuuttinen, hän on opetustyössä meidän oppilaiden luona maksimissaan 90 minuuttia. Kysymys herää, minne hän katoaa? Miksi? Alaa en halua mainita, mutta toki työturvallisuusriskejä kuuluu alaan kuin alaan, ja käsittääkseni opettaja on vastuussa oppilaiden turvallisuudesta. En usko että päihteet ovat hänen ongelmansa. Sanottakoon nyt, että hän vaikuttaa hieman "kypsältä" opetustyöhön, mikä toisaalta ei ole ihmekään ottaen huomioon "pikkuenkeleiden" motivaation ja käytöksen - mutta he ovatkin murrosikäisiä, he vasta varttuvat. Onpa opettaja melko monesti höyryjä luokan edessä päästellytkin mm. kiroilun ja huutamisen muodossa.
Tämä ei ole provosointia, olen tosissani neuvoton. Täytyykö minun ainoana aikuisena ottaa vastuu ja ilmoittaa asiasta eteenpäin, ja jos näin on, niin minne? Kyseinen ammattikoulu on melko pieni ja luulisi että työkaverit olisivat pistäneet merkille tämän opettajan käytöksen, elleivät sitten vain katso asiaa sormiensa läpi. Ikävä juttu on myös siksi, että olen enemmänkin kaveri tämän opettajan kanssa, enkä haluaisi häntä saattaa ongelmiin.
Onko kenelläkään ideoita, tai kokemusta vastaavasta?
Kun opettaja ei ole paikalla.
2
240
Vastaukset
- vanhusopiskelija
Ja postitettuani tämän, huomasin että palsta on väärä. Pahoittelut! :-)
- Valitusreitti.
Koululla on rehtori. Keskustele hänen kanssaan tilanteesta. Kerro, että et koe teidän saavan riittävää opetusta. Lähiopetuksessa opettajan kuitenkin pitäisi olla läsnä koko tunnin ajan.
Kerro myös huolesi työturvallisuusasioista.
Paras olisi, jos tekisit asian sekä suullisesti että kirjallisesti (jäisi dokumentti). Jos rehtori ei puutu asiaan, eikä saa tilanteeseen muutosta, niin koululla on johtokunta tai vastaava. Valita sinne. Kyllä niitä valitusteitä löytyy. Koulun oppilaskuntakin voi toimia tukenasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942563- 196980
- 55772
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti119682- 49572
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?15516- 49503
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52484- 55475
- 40464