Puhutaan kiivaasti vanhuksille ja kuolemansairaille tarjottavasta eutanasiasta. Keskusteluista on unohtunut lopullisen toivon menettäneet mielisairaat jotka viettävät kaltereiden sisällä lopun elämää ym vaikeasti vammaiset jotka haluaisivat jo pois nukkua.
Pitäisikö suomeen perustaa koko maata kattava itsemurhakeskus johon kaikki itsemurhaa hautovat saisivat hoitopaikan ja heille puhuttaisiin 1 kk aikana järkeä päähän ja hoidettaisiin se todellinen ongelma, kuten tarjotaan työtä, asunto ym eli kongreettinen toimenpide elämässä eteenpäin. Näin estetään viattomien sivustaseuraajien kuolemat esim liikenneonnettomuudet ym. Itsemurha keskuksessa annetaan halukkaille syaniiditabletti 1 kk kuluttua jos vielä haluavat kuolla. Myös omaisille helpompaa kun tiedetään mikä on pelin henki ja sitä kautta häpeää ei tarvitse miettiä ja syitä pohdiskella itsemurhaajan yllättävään päätökseen. Suomessa vuosittain laskutavasta riippuen n. 1000 itsemurhaa. Jos sivistysvaltioissa sodan varjolla on lupa tappaa jopa viattomia ihmisiä, on tekopyhää olla antamati kuolinapua niille jotka sen kokevat omakseen.
Onko itsemurha oman käden oikeus?
4
479
Vastaukset
- Justus525
Hyvä!
- Tahdon pois
Kertokaa varma keino millä henki lähtee. Rakastamani ihminen tappoi itsensä ja minä en kestä tätä tuskaa, haluan myös pois. Minulla ei ole ketään jolle puhua sillä olen yksinäinen ihminen ja kukaan ei tiedä mitä minulle on tapahtunut. Minä en jaksa enää jatkaa. Lähteekö henki unilääkkeillä? En pysty joka tapauksessakaan edes nukkumaan enää, joten kai pitäisi hakea lääkkeet siihen. Saanko minä niillä hengen pois, sillä tahdon onnistua teossani sitten kun sen teen. Minulla ei ole mitään jäljellä, ja en kestä ajatusta tällaisesta elämästä täysin yksin ties kuinka pitkään. Minä vain haluan pois.
- Varma keino
Köysi kaulaan ja hyppäät, se on siinä, hyvästi paha maailma.
- Oikeuselääjakuolla
Hyväksyn oman kuoleman. Jos minulla ei ole muuta tietä enää kulkea, miksi jatkaisin sellaisilla poluilla, joilla en koe enää onnea. Ihmisten iva, pilkka, ja toive.
Jos muut tuhoavat elämäni, on minulla oikeus poistua tästä.
Maailmassa on paljon pahaa, ja paljon myös kaunista.
Jos minun ei anneta nauttia kauniista asioista, voin silloin sanoa hyvästi.
Olen saatellut tämän vuoden puolella arkkuun sukulaisia, enkä pelkää kuolemaa.
Jos kuoleman kokee vapautuksena maanpäällisestä H...stä, niin silloin on parempi lähteä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2222936Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1732556Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1091208Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1321112- 701068
Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831045Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2831021Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka341996Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20929Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22788