http://www.ess.fi/?article=397827
Jos omaa kotiaan, avovaimoa ja kotirauhaa ei saa puolustaa, niin mitä pitäs tehdä, tikkukaramellilla pyytää jäämään vai? Yhteiskunnan mätäpaiseet pesivät poliisilaistoksella, lähettäkää haisevat terveisenne sinne! Sotkamossa muutenkin tuntuvat vain rahaa keräävän Kataisen mulkulle hallitukselle.
Jos omaa kotiaan, avovaimoa ja kotirauhaa ei saa puolustaa, niin mitä pitäs tehdä, tikkukaramellilla pyytää jäämään vai? Yhteiskunnan mätäpaiseet pesivät poliisilaistoksella, lähettäkää haisevat terveisenne sinne! Sotkamossa muutenkin tuntuvat vain rahaa keräävän Kataisen mulkulle hallitukselle.
Vastaukset 13
Vanhimmat
No niin näkkyy tekevän. Onhan se menny naurettavaksi touhuksi, yhteiskunnassa kerätään rahatkin pois kotiaan puolustavilta. Jos varas ei varasta, niin vouti vie.
Olisi hauska tietää miten kutsumattomat roikaleet ilmoittivat asiansa poliisille
poliisihan noudatti lakia, ihan oikein että asehullut saadaan pois yhteiskunnasta suun soittamisesta ja ampumisesta.
Painuppa takasin sinne Kouvolan palstoille luupää, sinut on bustattu moneen kertaan ja pysy kans siellä. Sinä se turpaasi jaksat ainakin soitella. Tiedätkö tapauksesta edes mitään?
Onko Kainuussa poliisilaki muuttunut, kun on ampuma tapauksesta mainittu jopa lehdessä. Aikoinaan Hyrynsalmelainen epäilty mies kävi Kuhmossa aamulla varhain ampumassa huussin seinään imisen ollessa sisällä, ja huussissa ollut tunnisti henkilön, toinen paikalla ollu henkilö kuuli laukauksen. rikosnimikkeitä olisi ollut useita, ei todennäköisiäsyitä, syytämättä jättö. Kaikilla ei ole ihmisarvoa!(ei olla luusereita)
Onko n...ereillekin annettu jo aseita? Maahantulijoita ei saisi nimitellä roikaleiksi ainakaan.
Marskeiksi sanovat stadissa päin, eivät pidä siitäkään. Kohta kielletään Mannerheim sanakin. Varsinkin sen jälkeen, kun joku koiranleuka kävi värjäämässä Marskin patsaan pään mustaksi.
Paikallinen lehti ehti ensin. Kopioin alla olevan Sotkamo-lehden verkkosivuilta:
Päivitetty 1.1.2013 16:20, julkaistu 1.1.2013 16:18
Kutsumattomia vieraita peloteltiin maahan ampumalla Sapsoperällä
Lähetä palautetta toimittajalle
Talon isäntä joutui tehostamaan poistumiskehotusta haulikolla maahan ampumalla Sapsoperällä uudenvuodenpäivänä aamuna.
Ampumiseen johtanut tilanne sai alkunsa neljähenkisen seurueen ilmoittaessa puhelimitse tulevansa kylään.
Mahdollisesti joku seurueesta oli ilmoittanut talonväkeä tultavan pieksämään.
Talon isäntä kielsi ehdottomasti seuruetta tulemasta taloon tai piha-alueelle.
Kielloista huolimatta puhelimitse talonväkeä uhkaillut seurue tuli kylään. Alustavien tietojen mukaan ainakin talon emäntä ja vieraat joutuivat käsirysyyn.
Koska painiotteet ja käskyt tai kehoitukset eivät auttaneet, vuonna 1990 sotkamolaismies haki talon yläkerrasta haulikon. Haulikolla mies ampui kerran autolla pihalle tulleen seurueen lähelle. Laukaus osui maahan, henkilöön tai autoihin eivät alustavien tietojen mukaan haulit sattuneet.
Tässä vaiheessa kutsumattomat vieraat poistuivat nopeasti talon pihalta.
Poliisi epäilee vuonna 1990 syntyneen miehen syyllistyneen laittomaan uhkaukseen ja vaaran aiheuttamiseen.
Poliisi on ottanut toistaiseksi talteen tekovälineenä käytetyn haulikon. Miehellä on lupa aseeseen.
Tekohetkellä kello 3.30 aikaan talon isännän lisäksi paikalla oli hänen vaimonsa ja yksi vieras. Sotkamon poliisi jatkaa tapauksen selvittelyä ja osallisten kuulustelua.
Antakaapa se haulikko takaisin sile joka sen omistaa!
etkös tiedä mikä suomen laki on? ase lähtee uhkailijalta. hankkii sellasia ystäviä, ettei kimppuun tulla tai sitten menee bodypumppiin hankkimaan lihaksia.
Tämä asiahan on lainvalvojien harkinnassa, että onko aseenkäyttäjä kelvollinen henkilö pitämään asetta hallussaan. Onko syyllistynyt sellaiseen rikokseen, että lupa perutaan?
Jos pruukaa käylä tungettelevia vierahia, kannattaa aina pitää linkotrattori ja kivetty lumipenkka tällissähän. Voipi sitten vaaran uhatessa tekasta lumityöt, tunkeilijoiden iloksi. ;-})
Ammutaan kaikki pihaan tulijat, myös naapurin pihaan. Pysyy kylä järjetyksessä!