Joko SUPERtietokone työllistää Renforssin rannassa satoja ihmisiä ?
Näinhän Kainuun Etu uhosi tapahtuvan kunhan vaan se supertietokone tänne vain saadaan.
SUPERtietokone
9
409
Vastaukset
- edukasta
Aikoiko se Kainuun Edun vetäjä jopa muuttaa pois Kajaanista jos lupaus ei toteudu ?
Muistelen sen tämmöistä puhuneen. - oki577
"CSC:n Kajaanin datakeskus työllistää rakentamisvaiheessa joitain kymmeniä henkilöitä. Valmistumisen jälkeen toimintaa pyöritetään muutaman CSC:n oman työntekijän ja alihankkijoiden voimin. Kajaanin datakeskuksen ja muiden suomalaisten datakeskusten todellinen vaikutus on kuitenkin siinä, että datakeskusten yhteyteen voi syntyä uudenlaista liiketoimintaa, kuten tietotekniikka- ja konesalipalveluja, ja maahamme laajamittaista tutkimusta esimerkiksi tietokoneympäristöjen energiatehokkuudesta. Datakeskuksista voidaan tehdä uusi merkittävä liiketoiminnan ala ja miksei myös suomalaisen rakennus- ja energiateollisuuden vientituote. Jos ideointia vielä hiukan jatketaan, esimerkiksi konsultoinnin ja konesalilaitteiden valmistuksen suuntaan, puhutaan jo sadoista tai tuhansista työpaikoista."
-CSC:n toimitusjohtaja Kimmo Koski
http://datakeskus.csc.fi/web/guest/blogi/-/blogs/kestavaa-kehitysta-kajaanin-datakeskuksessa?p_p_auth=LvwX7aVu&_33_redirect=http://datakeskus.csc.fi/web/guest/blogit?p_p_id=115&p_p_lifecycle=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-2&p_p_col_count=1- Anonyymi
Onko syntynyt sitä uudenlaista liiketoimintaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko syntynyt sitä uudenlaista liiketoimintaa?
Kone toimii nyt yhteistyössä kvanttitietokoneen, muistaakseni Espoossa, kanssa. Kajaanissa poikinut kylkeensä kaksi uutta konekeskusta. Koneiden resursseja käytetään globaalisti ja käyttäjät maksavat ajasta. Siis on synnyttänyt.
- arska_tenuss
Höpön hommaa.
- tenu s
Sinulle sais olla korkeintaan tuttipullo.
- Anonyymi
Mihin hintaan Kainuun vesivoimalaitosten sähkö myydään näille globaaleille ekosupertietokonefirmoille?
On aivan selvää että Kainuun "vihreä" sähkö myydään alihintaan pitkäaikaissopimuksilla näille globaaleille rosvofirmoille ja samalla sähkön ja sähkönsiirtohinnat pienkuluttajille pystytään kotimaisten firmojen toimesta pitämään korkeina.
Kajaani ja Sotkamo ovat erittäin tyytyväisiä nykymenoon. - Anonyymi
Näille firmoille perusmaksu 120 000€ vuodessa energiat lisäksi päälle 2 000 000 saa köyhä Kaj aani rahhoo
- Anonyymi
Perussuomalaiset on suurin duunaripuolue.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271316
- 1001013
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89944Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede25927Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat299807- 97770
- 37673
- 109656
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.55613Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet141602