En oo ennen tilannu iherb sivustolta,mutta nyt ajattelin.
Kuinka paljon maksaa nyt enemmän tilata vitamiineja iherbista,kun tuli tämä v-mainen vero uudistus?
Onko tuo dhl kuljetus 6$ vai enemmän?
Jos siis tilaan pari purkkia d-vitamiinia jotka maksaa 26$ niin tulee tuo 6$:n kuljetusmaksu päälle eli yhteensä 32$ vai miten tuo nyt menee mitä muita kuluja tulee vielä päälle?
Käykö paypal?
iherb nykyiset kulut?
11
313
Vastaukset
- 1+4
Ei tule muita kuluja. Tullikaan ei peri maahantuontiveroja noin pienestä tilauksesta.
Paypal ei käy. Luottokortti käy. Visa Electroninkin pitäisi yleensä toimia, jos se on aktivoitu verkkomaksamiseen. - silleen tein
Kuinkahan todellisuudessa käy? Miten tulli ehtii kaikki pikkupaketit seulomaan, jos niitä tulee aivan tuhottomasti, kuten odotettavissa on.
Tarvitaan todella paljon henkilökuntaa lisää pakettien tarkastamiseen.
Mitä hyötyä tuosta kuitenkaan on, koska useimmat pikkupaketit on laskettu tarkkaan, ettei tullimaksuja mene. Niin aion ainakin itse tehdä, eli tilaan usein ja pieniä paketteja.
Tai odottelen aikaa, jolloin iherb lähettää jälleen paketit ilman postikuluja. Tuli nimittäin tilattua ennen vuoden vaihdetta pitkäksi aikaa vitamiineja ym. - epätietoinen kysyy
Onko kellään tietoa siitä, milloin iHerbiin tulee seuraavan kerran ilmaiset toimituskulut yli 40 $ tilauksiin ?
- ei pysty ennakoimaan
Ei noita postimaksujen muutoksia pysty ennakoimaan eikä myöskään alennuksia tietyn summan yli menevistä tilauksista. Ovat muuttuneet jatkuvasti. iHerb on yleensä lähettänyt asiakkailleen tiedon sähköpostilla, milloin muutoksia on tulossa. Jotkut ilmaiset postimaksut -tarjoukset voivat kestää vain muutaman päivän.
- silleen tein
Iherb ei valitettavasti aina ilmoita edes sähköpostillakaan, milloin on ilmaiskuljetukset. Esim. miehelleni ei ilmoiteta koskaan, mutta omaan sähköpostiini on ilmoitus tullut. Epäilen kyllä, ettei jokaisesta ilmaiskuljetuksesta ole tullut tietoa omaan sähköpostiinikaan.
Iherbin sivustoilta ei ennen tilausta käy selville, onko kuljetus kenties ilmaista, jos ei ole tietoa sähköpostiinsa saanut. Melko hankala on mennä tekemään valetilaus asian varmistamiseksi. Tilauksen voi aina perua, jos sitä ei ole vahvistanut. Se hyvä puoli iherbissä on, ettei ole pakko tilata jos tulee toisiin ajatuksiin, sillä esim. ebayssa ei peruutusta nähdäkseni voi tehdä.- 7+5
Kun kirjautuu omalle tilille ja avaa sieltä kohdan Personal Information, näkee siellä ruksattavan kohdan:
"Yes, Send me information about specials, discounts, new products and offers."
Siihen täppä, niin pitäisi tulla tietoa.
Ei sitä tilausta tarvitse loppuun asti viedä. Ennen viimeistä napin painallusta näkyy myös postimaksu. Tämän jälkeen voikin tyhjentää ostoskorin, jos ei haluakaan tilata ja loggaantua ulos.
Ei iherbiä voi oikein ebayhin verrata. Parempi vertailukohde on esimerkiksi amazon. Siellä voi perua tilauksen ennen paketin lähettämistä.
- VIL700
Ensitilaajille $10 alennus iHerb-tilauksesta koodilla VIL700, kun tilaus on yli $40!
- ilmaiset postikulut
tilasin iherbistä ja oli ilmaiset postikulut 4$ onkohan tämä vain vip-asiakkaille?
- ohjetta sulle
iHerbin tilausohjeet (visa tarvitaan):
http://www.onnistuneetkaupat.fi/iherb-tilausohjeet/
"Tarkasti ottaen homma on määritelty euroissa. Jos alv jää alle 5 euron, ei sitä peritä. Ravintolisillä alv on 14 %. Tarkoittaa siis, että ravintolisiä voi tilata alle 35,70 euron, jotta alvia ei tarvitse maksaa. Summa sisältää postikulut.
Mitä tuo tarkoittaa dollareissa? Tullilla on kuukausittain vaihtuvat valuuttakurssit, joita sovelletaan. Maaliskuussa 1 euro = 1,321 dollaria ja huhtikuussa 1 euro = 1,2775 dollaria. Ratkaisevaa on se, milloin paketti saapuu Suomeen. Huhtikuussa saapuvan iHerb-tilauksen pitäisi pysyä postikuluineen alle 45,60 dollarin, jotta alvia ei mene."
Tullin valuuttakurssit:
http://www.tulli.fi/fi/yrityksille/tuonti/valuutan_muuntokurssit/index.jsp
http://iherbvitamiini.blogspot.fi/- 111
Aika törkee kopio mun sivusta tuo iherbvitamiini
Alkuperäinen iHerb Info: http://luontaistuote.suntuubi.com
Myöhempi versio josta tuo suoraan kopsattu: http://quublog.blogspot.fi/2013/02/iherb-info-perusinfoa-ohjeita-vinkkeja.html
Bloggerissa kun copy-pastaa myös kaikki värit kopioituu. - 222
111 kirjoitti:
Aika törkee kopio mun sivusta tuo iherbvitamiini
Alkuperäinen iHerb Info: http://luontaistuote.suntuubi.com
Myöhempi versio josta tuo suoraan kopsattu: http://quublog.blogspot.fi/2013/02/iherb-info-perusinfoa-ohjeita-vinkkeja.html
Bloggerissa kun copy-pastaa myös kaikki värit kopioituu.Otathan yhteyttä blogin pitäjään?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1524061Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3973155Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142068Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa111738Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51158Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69995- 73993
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23891- 71859
- 49848