Täällä on ollut paljon keskustelua mondeon nykimisestä. Omasta mondeostani sain huollon yhteydessä tietää, että ohjausventtiili oli huono. Perjantaina sekin osa vaihtoon.
Oko muillakin ollut kyseisessä osassa vikaa ?
Mondeon nykiminen selvisi
13
3297
Vastaukset
- venttiili
mitenkä ja missä nopeudessa nykimistä, omassani joskus 3:sella ajettaessa 45 -50 km/h selvää nykimista, siis mikä venttiili meni vaihtoon.
- mas
Kun ostin 1998 2.0 STW -93:n, niin nyki kunnes irroitettiin anturipiuha ilmanotosta, en tiiä sen virallista nimeä. Ei oo kuuteen vuoteen anturin irroittaminen aiheutanut mitään ongelmia. Tosin ajettu on vasta 400tkm.
Nyki tasakaasulla kaupunkinopeuksissa keski- ja alakierroksilla. - Voortisti
mas kirjoitti:
Kun ostin 1998 2.0 STW -93:n, niin nyki kunnes irroitettiin anturipiuha ilmanotosta, en tiiä sen virallista nimeä. Ei oo kuuteen vuoteen anturin irroittaminen aiheutanut mitään ongelmia. Tosin ajettu on vasta 400tkm.
Nyki tasakaasulla kaupunkinopeuksissa keski- ja alakierroksilla.Oliko lämpötila-anturi? Tuskin sentään ilmamassa-anturi?
- =Mondeo=
Nykiminen ilmenee pintakaasulla siinä 2000 kierroksen kohdalla. Alussa huomasin sen 2-3 vaihteen kohdalla. Todella ärsyttävää jonossa ajettaessa, varmaan takana olijat ihmettelee nykyttävää autoa (=
Ohjaus venttiili. En nyt muista että oliko se osa ennen ohjaus venttiiliä, mutta joka tapauksessa se aiheuttaa kyseisessä osassa häiriön. Perjantaina se korjataan, joten voin vastata tarkemmin silloin.
- jari
mondeo 2.0 automaatti vm-01 nykyy kun ajaa tasaisella ja vauhtia noin 70-80km. ja kierrokset silloin jossain 2000 nurkilla..
kyse ilmeisesti samasta asiasta?
mitä tehdä?- =Mondeo=
Menin 120 huollon yhteydessä valittamaan viasta ja väittivät ettei se ole "tyyppivika".
Pyysin laittamaan mondeon tietokoneeseen kiinni, jotta kaikki mahdolliset vian aiheuttajat sais selville. Ne mittas ja tutki huolella kaikki. Pakoputki ehjä ja tiivisteet vaihdettu, joten ilmaa ei päässy mistään.
Entinen omistaja sanoi kerran, että se johtuu rikkaasta bensasta, että sitä pitäis säätää, mutta se ei ole tossa mahdollista, koska siinä on automaattinen säädin, joka säätelee sitä.
Palstoilla on ollut myös keskustelua, että nappaa antureista puihat poikki, jolloin se lopettaa pakokaasun kierrätyksen. Ainakin bensan kulutus vähenis ja nykiminen, mutta kun tuo syy selvisi (ohjausventtiili), niin testataan muuttuuko auton nykiminen ?
Pyydä merkkihuollossa liittämään koneeseen autos, niin ne näkee siitä keiken mitä siinä voi olla aiheuttajana.
Monilla näyttää olevan sama ongelma. Venttiilin vaihto töineen n.200 e
Mulla on onneksi vielä hyvää takuu aikaa liikkeeltä voimassa, joten soitin ja pyysin niitä korvaamaan puolet kuluista ja ne suostui.
- =Mondeo=
Mondeo nyt huollossa. Menee parituntia vaihtoon ja sitten tulee tarkempaa tietoa ohjausventtiilin vian laadusta !
- =Mondeo=
Piti käydä testaamassa kunnolla, että tuliko mitään muutosta ja huomattava oli. Mondeo ei nyi enään ja ajo ominaisuus/mukavuus parani monta prosenttia. Auto käyttäytyy ihan kuin...uusi (=
Vaihdetut osat:
1. EGR-ALIP.SÄÄTÖVENTTIILI I&A
2. F ANTURI
Nyt toimii ja ero on huomattava. Pitää vielä tunnustella kuukauden päivät, että ilmeneekö vielä vaihdon jälkeen tulevaisuudessa ?- jari
mitä se huolto tuli maksamaan lopulta,
sen 200e? aika summa sekin tuollaisesta pikku, mutta ärsyttävästä viasta. - Voortisti
Mikä se tuo F ANTURI on? Tai missä se sijaitsee?
- lxx
onko sulla f-anturille toista nimeä tai osa numeroa .ford varaosakirja ei tunnista f-anturia.
- =Mondeo=
lxx kirjoitti:
onko sulla f-anturille toista nimeä tai osa numeroa .ford varaosakirja ei tunnista f-anturia.
Yritin etsiä fordin omasta luettelosta, mutta en löytänyt. Se kannattaa kysyä ford liikkeestä, koska toi ei ole stannardi nimitys, vaan fordin oma.
Se tuli maksamaan 130-160 e loppujenlopuksi, eikä enää ole nykinyt - jope
=Mondeo= kirjoitti:
Yritin etsiä fordin omasta luettelosta, mutta en löytänyt. Se kannattaa kysyä ford liikkeestä, koska toi ei ole stannardi nimitys, vaan fordin oma.
Se tuli maksamaan 130-160 e loppujenlopuksi, eikä enää ole nykinytilmamassa mittari?Oon jossakin kuullut sanottavan sitä maf-anturiksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1512496Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637