Kertokaas tyhmälle miksi varoitetaan että latta imee vettä pohjamaasta. Eikö sinne laatan alle tule tietenkin muovi, joka estää tuon
Laattaperustus
tyhmä,
21574
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Ei nouse kapillaarisesti kosteus jos laitat laatan alle sepelin josta puuttuu hienoaines. Ja tietysti salaojat estämään pintavesien pääsyyn laattaan.
Muovien kemiallinen kestävyys ei välttämättä ole riittävän pitkä. Sitä paitsi oletko varma että muovi säilyy ehjänä raudoituksen ja valun ajan? Muutama reikä vesittää (sanan kaikissa merkityksissä) koko hermeettisen kosteussulun idean.
No jos maalaa laatan yläpuolelta bitumilla tai epoksilla. Eikö tällöin ole mahdotonta että tulisi hometta maasta taloon?
Suosittelen että maalaat mielummin laatan alapuolen. Silloin kalvo tulee oikealle puolelle.
Maanvaraisen laatan idea on toimia kantavana alustana josta päälle rakennettava pytinki erotetaan kosteuseristyksellä. Siis itse laatta saakin kastua mutta mikään päällä oleva (kosteutta imevä) rakenne ei saa koskea siihen. Siis periaatteessa...
Tuolla kuvia
http://www.google.fi/search?q=MAANVARAINEN LAATTA&hl=fi&tbo=u&pws=o&tbm=isch&source=univ&sa=X&ei=RJbkUOX7MfGN4gSEloGYBg&sqi=2&ved=0CDAQsAQ&biw=1428&bih=832
Maanvarainen laatta ja laattaperustus on eri asioita.
Perustelepa tuo
Laatta pitää rakentaa riittävän kauaksi maanpinnasta. Mieluiten ihan lattian päällimmäiseksi vesieristeen päälle jos kylpyhuoneessa.
Muovikalvolla voidaan estää veden kapillaarinen hydraatio. Muista laittaa salaojien ympärille huolellisesti muovikalvoa, jotteivat ne kastuisi.
Ei laattaa kannata itse rakentaa. Niitä saa kaupasta valmiina.
"Muista laittaa salaojien ympärille huolellisesti muovikalvoa, jotteivat ne kastuisi. "
Ja mulla meni ainakin 120 sadasosasekuntia ennen kuin hörähdin hörönauruun☺☺☺
Laatan alle ei tule muovi vaan esimerkiksi EPS-tai XPS eristettä (mieluummin XPS). Onhan se tavallaan kyllä muovi... JA lisäksi laatan alla olevan maa-aineksen pitää olla sellaista että se välittää kosteutta mahdollisimman vähän eli puhdasta soraa.
Nykymääräysten mukaan laatan alle ei saa laittaa tiivistä kalvoa - ei muovia, ei pikisivelyitä tms. eli sen laatan pitää saada kuivua luovuttamalla mahdolliset kosteutensa myös alaspäin. Laatan alla käytetään yleisimmin solumuovieristeitä, jotka eivät muodosta höyryntiivistä kalvoa.
Nykymääräysten mukaan talon alla pitää olla kapillaarisen vedennousun katkaiseva kerros - vähintään 20 cm sepeliä tai pestyä mursketta ja tuon kerroksen tulee viettää salaojiin päin.
Eli miksi noin, mitä haittaa märkä laatta jos sen kosteus ei pääse ylöspäin`?
Ei sitä kosteutta haluta talossa mihinkään. Sitä vältetään ja kuuluukin välttää kaikin keinoin kaikissa paikoissa.
Kosteus kuuluu maakellarin sisään, muualla ulkopuolelle.
Veneen allakin on hyvä olla kosteutta. Edes vähän ja ainakin silloin kun sillä veneellä ajellaan. Niin ja juu. Todellakin sen kosteuden on hyvä veneillässäkin olla ulkopuolella.
Jos laatan maalaa bitumilla päältä niin miten se kosteus pääsee taloon vaikka laatta olisi läpimärkä?
up
Mielipiteitä näkyy olevan monta, mutta yksi tapa toimii jotenkuten hyvin.
Kantavan betonilaatan alle perusmaan päälle paksu kerron 300-500 mm karkeaa soraa, sepeliä tai mieluummin mursketta, jossa ei ole hienoa kiviainesta. Sitten kantava teräsbetonilaatta lujalla raudoituksella. Muovia tai bitumia yms. ei laiteta mihinkään väliin. Lattiarakenne laatan päälle tavalliseen tapaan. Kaikki seinät, kiviset myös erotetaan laatasta bitumikermillä , rakenteet rakennesuunnitelman mukaan siten, ettei seinät jää upoksiin lattiarakenteisiin .
Jos laitat soran päälle muovin, niin soran laskiessa muovikelmusta tulee vesiallas laatan alle.
Muivi laatan päälle?
Ei muovia maanvaraiseen laattaan ylä- tai alapuolelle. Vain vesieristys laatan yläpintaan märkätiloissa.
Laatta
lämmöneriste esm. uretaani tai styrox
kapillarinestokerros
perusmaa
Siinä kerrokset ja järjästys.