sää

aurinkoon1

Ekaa kertaa Thaimaaseen lähdössä Krabille, olen katsellut huolestuneena
parin seuraavan viikon säätiedotuksia, luvassa sadetta ja ukkosta koko ajaksi.
Sanokaahan nyt kokeneet, millaisia sateita tai paisteita on odotettavissa.

6

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ria55

      Olemme käyneet thaimaassa 4 kertaa, aina tammi/hekmikuun vaihteessa nytkin lähdössä 19.1. Eikä koskaan ole ollut sadetta eikä ukkosta.Kerran on tainut sataa n. 5 min. Hyvät säät on. Aurinkoista ollut eikä haittaa vaikka onkon pilvessä lämpöä riittaa ja rusketut vaikka ei paista. Hyvää lomalle sinulle me mennään Koh mook ja sitten Ao nang.

    • ei ole sateita

      Älkää uskoko näitä ennusteita,Tammi,Helmi ja Maaliskuu on kuuminta ja ainakin kuivinta aikaa,aivan varmasti saatte aurinkoa liiaksikin asti.Muistakaa suojakertoimet pitää olla aluksi 50 luokkaa sitten voi ruveta loiventamaan..Hyvää lomamatkaa,itse lähden 14 päivä 7viikoksi.

    • sadekuurot

      No huonolla tuurilla voi sataakin ... työkaveri oli muutama vuosi sitten helmikuussa 2 viikkoa Phuketissa ja lomasta satoi 1,5 viikkoa lähes putkeen. Siinä oli sitten kiva istua altaalla auringonvarjon alla, peittoon kääriytyneenä ja pidellä sadetta ! Harvinaistahan tämä on mutta kyllä sade / sadekuurot ovat silti mahdollisia.

      Meillä on takana 5 reissua Etelä-Thaimaahan, ajankohta helmikuu / maaliskuu / kesäkuu ja kyllä jokaisella reissulla on tullut sadekuuroja. Yleensä toki vasta illalla ja kestoltaan lyhyitä. Kesäkuussa sitten saatiin sadetta enemmänkin mutta lämminhän tuolla silti on.

    • onneli2

      Kolme kertaa Thaimaassa käyneenä voin sanoa, että jos on huonot säät (meillä 2x ja ajankohta vuoden vaihde) ärsyttäähän se! Ensimmäinen kerta oli helmi-maaliskuun vaihde ja silloin oli kuuma ja pilvetön taivas 2 viikkoa. Toiselta matkalta odotti sitä samaa ja sitten kun olikin puolet lomasta sadetta ja puolet pilvistä, niin ei ne tunnelmat kovin katossa olleet.
      Siitä viisastuneena seuraava matka ajoittuu helmi-maaliskuulle!

    • koke1

      Etelä-Thaimaassahan sadekausi alkaa jo näyttämään merkkejä maaliskuun puolenvälin jälkeen.

      • Kosteaa on

        Terveisiä aonangista kelit on melko pilvistä viikonaikana yksi poutapäivä kaksi kokopäiväinen sadetta että sateen varjo mukaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1652
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1478
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      891
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      849
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      801
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      776
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      728
    8. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      718
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      710
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      680
    Aihe