Yhdysvalloissa saavutettu budjettisopu poiki erikoisen yllätyksen Suomeen asti. Uutistoimisto Bloomberg kertoo, että Suomen valtion kymmenvuotisen lainan korko nousi 0,1 prosenttiyksikköä 1,63 prosenttiin, mikä on korkomarkkinoilla iso liike yhden päivän aikana.
Samoin kävi muissakin niin sanotuissa turvasatamissa eli Saksassa, Ranskassa ja Hollannissa. Sen sijaan finansseiltaan horjuvissa Italiassa ja Espanjassa korot laskivat.
Nousuilmiötä selitettiin markkinoilla siten, että demokraattipresidentti Barack Obaman ja republikaanien aikaansaama poliittinen kompromissi lisäsi riskiä lainamarkkinoilla. Velkakierteinen Yhdysvallat jätti leikkaamatta menoja, mutta kiristi hyvätuloisten verotusta.
Samoin kävi muissakin niin sanotuissa turvasatamissa eli Saksassa, Ranskassa ja Hollannissa. Sen sijaan finansseiltaan horjuvissa Italiassa ja Espanjassa korot laskivat.
Nousuilmiötä selitettiin markkinoilla siten, että demokraattipresidentti Barack Obaman ja republikaanien aikaansaama poliittinen kompromissi lisäsi riskiä lainamarkkinoilla. Velkakierteinen Yhdysvallat jätti leikkaamatta menoja, mutta kiristi hyvätuloisten verotusta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
USA:n pitkät korot ylimmillään sitten syyskuun
Yhdysvaltain pitkät korot ovat olleet vuoden aluksi nousussa. Kymmenvuotisten valtionlainojen korko hypähti ylöspäin kahdeksan korkopistettä 1,84 prosenttiin. Viimeksi näillä tasoilla oltiin syyskuussa.
Vastaavasti 30-vuotiset korot nousivat yhdeksän korkopistettä 3,04 prosenttiin.
Bondimarkkinoilla tapahtuneet liikkeet olivat sijoittajien reaktioita Yhdysvalloissa löytyneeseen budjettisopuun, jolla vältettiin fiscal cliff eli automaattiset veronkorotukset ja menoleikkaukset. Toisaalta velkakattoa koskevat kiistat ovat edelleen ratkaisematta.
Pari kuukautta eteenpäin ja taas mennään.Samalla suomessa nousee varainsiirtovero huoneistojen kohdalla.
Ikuisena osakeoptimistina tunnettu Ed Yardeni tervehtii ilolla Valkoisen talon ja kongressin republikaanien välistä kompromissia Yhdysvaltain budjettikiistassa.
"Olen ennustanut, että fiscal cliff vältetään ja että pörssikurssit nousevat sen seurauksena. Maailmanloppu on nyt peruutettu, ja arvioni S&P 500 -indeksin 1465/1565/1665 -kehityksestä näyttää entistä todennäköisemmältä", pitkän linjan sijoitusstrategi kirjoittaa tuoreessa markkinakatsauksessaan.
Arviollaan Yardeni viittaa siihen, että S&P nousee vuoden loppuun mennessä aina 1665 pisteen tasolle. Tällä hetkellä se liikkuu 1455 pisteessä.
Hän kuitenkin odottaa kovien talouspoliittisten vääntöjen jatkuvan kevään aikana. Pelättyjä julkisten menojen leikkauksia lykättiin vain parilla kuukaudella eikä velkakatosta saavutettu sopua. Toisin sanoen Valkoinen talo ja kongressin republikaanit ottavat maaliskuussa yhteen julkisista menoista ja ennen sitä velkakatosta. Nyt saavutetut veroratkaisut kuitenkin riittävät Yardenin mielestä jo yksin varmistamaan sen, ettei fiscal cliff missään tapauksessa iske niin tuhoisana kuin pelättiin.
Joidenkin arvioiden mukaan automaattiset veronkorotukset ja menonleikkaukset olisivat iskeneet Yhdysvaltain talouskasvuun tänä vuonna 3 - 4 prosenttiyksikön suuruisen loven.
Nyt kun fiscal cliffin sijasta odotettavissa on ainoastaan miedompaa fiscal dragia, Yardeni odottaa jenkkitalouden säilyvän kasvu-uralla, vaikka vahvasta kasvusta ei voidakaan puhua. Hän ennustaa Yhdysvaltain kokonaistuotannon karttuvan tänä vuonna 2 - 2,5 prosenttia.
En tiedä mikä nousi, mutta sinä se et aikaan täältä kauan pois ollut kuten arvelinkin. Mielenterveytesi ei anna sinulle rauhaa, etkä pääse täältä näköjään pois kaikista lupauksistasi huolimatta.
Asuntolainojen korot ovat laskeneet nyt jo aika pitkään, kohta nolissa eikö pelko noususta tällä vuosi kymmenellä. Samalla Nokia porskuttaa ja rikkoo ennätyksiä uudella Lumialla, 1. kvartaali tulee olemaan murskaava.
hahahhhhahha
lukit ja laupiat olette niin väärässä, nokia on kurko ja lumia on paras puhelin.
tuliko myytyä osakkeet liian halvalla?
Nokia kurko, kun johtajuus siirtyi Amerikkalaiselle, niin alas on ajettu.