Rotuna kiinnostaa kovasti,omistaako kukaan teistä kyseistä rotua,olis mukava kuulla millainen koira on,lähinnä kiinnostaa sellainen seikka että sopiiko koira kerrostalo asukiksi,onko haukkuherkkä rotu siis yksin jäädessään ja menetteleekö pelkästään perhekoirana,siis en hae sohvaperunaa vaan lenkkikaveria ja jonka kanssa voi puuhastella kaikkea kivaa aivotyöskentelyä ja leikkejä.
Schapendoes
4
529
Vastaukset
- rotuun tykästynyt
Meille schapendoes tyttö , aivan ihana perhekoirana. Mutta tykkää myös toiminnasta, harrastetaan agilityä , tottista ja metsässä juoksemista. Todella koko perheen lemmikki. Uskon että sopii hyvin kerrostaloonkin.
Menee mukana missä vain, ei pienistä ressaa. Eikä oo mahdoton, vaikka ei jatkuvasti tekemistä oliskaan. Ahne. :-) elikkä helppo motivoida. - pilkku lumikuono
Kesäkuussa poika täyttää seitsemän ja hyvin on mennyt. Ei hauku yksin ollessaan kerrostalossa eikä vastaile räksyttäville karvatassuillekaan. Ainoat haukut saa kun ovikello soi tai oma väki tulee avaimilla kotiin. Ymmärtää hyvin keskustelut eikä harrasta mitään mielenosoituksia. Rakastaa saunomista ja viihtyy lasten ja toisten koirien ja kissojen kanssa. Suosittelen lämpimästi.
- schapendoeslover
Meillä tyttö koira, rakastaa kaikkia. Todella pirteä ja ketterä. Rakastaa hyppiä erilaisten esteiden yli, ja ylipäätänsä rakastaa touhuamista. Ei koskaan ole haukkunut esim. ovikellolle tai muille koirille, ainoat haukut tulevat innostuessa leikkiessä. Tämä rotu on täydellinen perhekoira! Haluaa aina olla mukana arjen puuhissa, tästä rodusta ei saisi vahtikoiraa tekemälläkään. Schapendoes ottaa kaikki vastaan ihmisestä kissaan häntä heiluen ja iloisena. Rakastaa erityisesti lapsia, ja onkin kauheata jos lenkillä lapset kulkevatkin ohi, eikä jää rapsuttelemaan.
Todella fiksu, ja helposti koulutettavissa. Todella vähän sairauksia, meillä on koko elinaikansa ollut täysin terve. Ei ole yhtäkään päivää milloin schapendoes olisi ns. murjotustuulella. Jos tulet väsyneenä ja vihaisena kotiin koira saa sinut piristettyä hetkessä! ihana koirarotu ja juuri sopivan kokoinen, rakastaa ulkoilua ja aina valmiina lähtemään! Suosittelen lämpimästi. :)- Hyvä valinta
Ainakin se on kiltti, mutta aika vauhdikas sanoisin hauskakin, Mutta karvaa lähtee reippaasti, ja turkin hoito työkästä. Ainakin jos vertaa Perroon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522125
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3351333Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941265- 1571168
- 68981
- 35948
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31899Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59858Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta26832Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46799