Ymmärrän hyvin jos pariskunta haluaa lapsen tai pari.....
Mutta mitä järkeä niitä on tehdä 6-14 kpl ???
Kukaan ei pysty huolehtimaan saati elättämään sellaista laumaa.Eihän perhepäivähoitajakaan saa pitää ryhmässään kuin 4 kokopäiväistä yhden esikouluikäisen.Tällä taataan että jokainen lapsi saa tarvittavan huomion ja lapsista pystyy huolehtimaan hyvin.
miten suurperheen äiti muka on joku "yli-ihminen" että pystyy huolehtimaan noin monesta edes kohtuullisesti? Vai pilataanko vanhimpien lasten nuoruus sillä,että joutuvat kaiken vapaa-aikansa hoitamaan pikkusisaruksia?
Antakaa lasten olla lapsia ja hoitakaa itse lapsenne,kun olette ne tehneetkin.Lapsenne hoitavat sitten aikanaan omiaan.
outoa touhua
6
294
Vastaukset
- tälläistä
Kyllä halutessaan pystyisivät elättämään kun nauttivat yhteiskunnan tukina sievoisia summia kuukaudessa.Eri asia menevätkö nämä rahat sitten lapsien tarpeisiin vai vallan muuhun ja miten lapsista huolehditaan vai jätetäänkö huolehtimatta.
- Kauhea osa
Tähän kohtaan minä aina kerron sen oman tietämäni esimerkin ex-työkaveri lestaisästä. Sillä on jotain 15 lasta ja kun se lauma pyörii kylillä niin kaikki kulkee rääsyissä, ja ikivanhoissa, 1980-luvun vaatteissa, moneen kertaan paikatoissa on säikyn ja pelokkaan oloisia, hoitamattoman näköisiä. Ajatelkaapa mitä maksaa pelkästään tuollaisen perheen hiustenleikkuu. Ei uskoisi että on sen työkaverin lapsia. Nimittäin työkaveri tuli töihin aina kiiltävällä uusinta mallia olevalla autolla, vaikka olisi voinut esim, polkupyörällä tulla että auto olisi äidin käytössä. Lisäksi iskällä seisoi tallissa 750kuutioinen moottoripyörä ja viimeistä huutoa olevat kamerat ja it-laitteeet joilla kehuskeli kahvitunnilla. Lisäksi iskä poltti kuin korsteeni tupakkaa, mikä on lestamiehille hyväksyttyä, naiset ei tietenkään sitäkään saa harrastaa. Eli suurin osa perheen rahoista meni isän tarpeisiin, lapset ei tainneet päästä lapsilisistä hyötymään. Saati että äiti olisi perheessä muuta kuin iskän panopuu ja kotitalousorja. Lestanaisethan ei saa kieltäytyä seksistä kun iskä sitä haluaa, eikä he saa myöskään käyttää ehkäisyä jos iskä kieltää. Käytännössä siis lestanainen on miehensä robotti.
- pepe_42
En tiedä huolehtimisesta....mutta tukien muodossa kyllä aika rasite yhteiskunnalle.
Miksei kaikille riitä se yksi-kaksi lasta.
onko tämä "ylilisääntyminenkin" joku sairaus,ei kaikki uskovaisiakaan voi olla.- mies kylvää
Joillekin naisille se on syys olla kotona, kun töihinmeno ahdistaa.
Tiesitkö, että mieskin voi huolehtia ehkäisystä ja se "nips-naps" eli putket poikki juttu on helppo tehdä myös miehelle. :)
- lääkäriin
ootteko te muut kuulleet, että nainen voi tulla riippuvaiseksi raskaanaolosta? eli vois päätellä, että ne perheet, joissa on monta lasta, äiti onkin psyykkisesti kyseenalaisessa kunnossa. Lapsiparat!
- kohtuus kaikessa
Kyllä, olen kuullut raskausendorfiineistä, ehkä niistä voi tulla riippuvaiseski samoin kuin liikunnan aikaansaamista endorfiineistä eli on pakko jatkaa ja jahdata tuota hyvänolontunnetta.
Siksi heitän pallon miehille. Huolehtikaa ITSE ehkäisystä tai menkää teettämään vasektomia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst24514311Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i576703Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58785520Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat3013995Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1433732PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1283702Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.912237Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis171587Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1621420Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3441375