outoa touhua

sairasta touhua

Ymmärrän hyvin jos pariskunta haluaa lapsen tai pari.....
Mutta mitä järkeä niitä on tehdä 6-14 kpl ???
Kukaan ei pysty huolehtimaan saati elättämään sellaista laumaa.Eihän perhepäivähoitajakaan saa pitää ryhmässään kuin 4 kokopäiväistä yhden esikouluikäisen.Tällä taataan että jokainen lapsi saa tarvittavan huomion ja lapsista pystyy huolehtimaan hyvin.
miten suurperheen äiti muka on joku "yli-ihminen" että pystyy huolehtimaan noin monesta edes kohtuullisesti? Vai pilataanko vanhimpien lasten nuoruus sillä,että joutuvat kaiken vapaa-aikansa hoitamaan pikkusisaruksia?
Antakaa lasten olla lapsia ja hoitakaa itse lapsenne,kun olette ne tehneetkin.Lapsenne hoitavat sitten aikanaan omiaan.

6

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tälläistä

      Kyllä halutessaan pystyisivät elättämään kun nauttivat yhteiskunnan tukina sievoisia summia kuukaudessa.Eri asia menevätkö nämä rahat sitten lapsien tarpeisiin vai vallan muuhun ja miten lapsista huolehditaan vai jätetäänkö huolehtimatta.

      • Kauhea osa

        Tähän kohtaan minä aina kerron sen oman tietämäni esimerkin ex-työkaveri lestaisästä. Sillä on jotain 15 lasta ja kun se lauma pyörii kylillä niin kaikki kulkee rääsyissä, ja ikivanhoissa, 1980-luvun vaatteissa, moneen kertaan paikatoissa on säikyn ja pelokkaan oloisia, hoitamattoman näköisiä. Ajatelkaapa mitä maksaa pelkästään tuollaisen perheen hiustenleikkuu. Ei uskoisi että on sen työkaverin lapsia. Nimittäin työkaveri tuli töihin aina kiiltävällä uusinta mallia olevalla autolla, vaikka olisi voinut esim, polkupyörällä tulla että auto olisi äidin käytössä. Lisäksi iskällä seisoi tallissa 750kuutioinen moottoripyörä ja viimeistä huutoa olevat kamerat ja it-laitteeet joilla kehuskeli kahvitunnilla. Lisäksi iskä poltti kuin korsteeni tupakkaa, mikä on lestamiehille hyväksyttyä, naiset ei tietenkään sitäkään saa harrastaa. Eli suurin osa perheen rahoista meni isän tarpeisiin, lapset ei tainneet päästä lapsilisistä hyötymään. Saati että äiti olisi perheessä muuta kuin iskän panopuu ja kotitalousorja. Lestanaisethan ei saa kieltäytyä seksistä kun iskä sitä haluaa, eikä he saa myöskään käyttää ehkäisyä jos iskä kieltää. Käytännössä siis lestanainen on miehensä robotti.


    • pepe_42

      En tiedä huolehtimisesta....mutta tukien muodossa kyllä aika rasite yhteiskunnalle.
      Miksei kaikille riitä se yksi-kaksi lasta.
      onko tämä "ylilisääntyminenkin" joku sairaus,ei kaikki uskovaisiakaan voi olla.

      • mies kylvää

        Joillekin naisille se on syys olla kotona, kun töihinmeno ahdistaa.

        Tiesitkö, että mieskin voi huolehtia ehkäisystä ja se "nips-naps" eli putket poikki juttu on helppo tehdä myös miehelle. :)


    • lääkäriin

      ootteko te muut kuulleet, että nainen voi tulla riippuvaiseksi raskaanaolosta? eli vois päätellä, että ne perheet, joissa on monta lasta, äiti onkin psyykkisesti kyseenalaisessa kunnossa. Lapsiparat!

      • kohtuus kaikessa

        Kyllä, olen kuullut raskausendorfiineistä, ehkä niistä voi tulla riippuvaiseski samoin kuin liikunnan aikaansaamista endorfiineistä eli on pakko jatkaa ja jahdata tuota hyvänolontunnetta.

        Siksi heitän pallon miehille. Huolehtikaa ITSE ehkäisystä tai menkää teettämään vasektomia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      47
      4481
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      18
      4469
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      62
      3507
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      44
      3493
    5. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      89
      3338
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      14
      3287
    7. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      166
      2876
    8. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      2550
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2479
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      19
      2077
    Aihe