Tutkiskellen

Hajupoika

Usein kerron olevani täällä palstojen keskusteluissa tutkiskelumielessä.
Monet tuntuvat suhtautuvan asiaan kovin pilkallisesti. Asioihin suhtautuminen tutkimusmielessä on hiukan "verissä".
Onhan paljon ihmisiä, jotka keräävät kaikenlaista
"roinaa", jota hienosti antiikiksi kutsuvat.
Jos joku hieman vinosti sattuu hymyilemään asialle niin suututaan perinjuurin ja ystävyyssuhteet saattavat katketa.

Hanna Lappalainen kertoo Virittäjä 2/04 arkipuheen tutkimuksestaan.
Kun hän bussissa sattui kertomaan vierssä istuneelle nuorelle miehelle tutkimuksistaan niin tämä tokaisi:
- Mitä hyötyä tosta sun tutkimuksesta oikeestan on ?

Kävin itse juuri Kelan toimistossa ja siellä tehtiin tutkimusta asiakkaan käsityksistä palvelusta.
Kerroin olevani tyytyväinen siihen virkailijaan, jonka kanssa asioin, mutt toisaalla olen saanut hyvinkin huonon kuvan.
Eräs tutkimus osoittaa, että lähes puolet Kelan asiakkaita ei ymmärrä Kelalta saamansa päätöksen sisältöä.
Eräs tutkimisen alue on näillä ikäihmisten keskustelupalstoilla se, mistä keskustellaan ja millä tavalla. Oma "provosointinikin" on osa tätä aluetta.
Kinastelu tuntuu hyvin suositulta vaikka palstalaiset kertovat haluavansa sopuisaa rupattelua. Senora Lyyli on ollut hyvin kiitollinen kohteena - kiitokset hänelle.
Uskallan tämän nyt kertoa kun haluan nähdä mitä jatkossa tapahtuu. Olenko onnistunut vetämään aasia hännästä....

9

536

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rauha

      Ajatusten aamiaiseksiPositiivareilta tarjoan:

      AAMUN AJATUS

      Tarvitaan rauhaa, tarvitaan hiljaisuutta.
      Kasvatukseen tarvitaan aikaa. Eihän voi olettaa,
      että mikään kasvaisi pellossa, jota jatkuvasti kynnetään.

      - - -
      Tämä on kuin eräs toinen joskus kuulemani:
      Lapsia ja kelloja ei pidä jatkuvasti vetää;
      niiden on annettava myös käydä.

    • señora lyyli

      niinhä sie oot kertonu aikasemmin että teet tutkimusta täältä netistä. eihä siin mittää, sie olet kiinnostunut mite ihmiset toimii ja kirjottaa virtuoosimaailmassa.

      totta haastat että paljo tutkitaa kaikennäköstä, mutta suurimaks osaks vissii rahan takkii.

      onha sitte yksitäisii ihmisii jotka tutkii mielenkiinnosta jottain asiaa kohtaa, ja mie ounastelen että sie kuulut niihin.

      olen ymmärtänt tuolla provosointi asiallaki olevan jokkuu tarkotusperä. koska sie vaikutat hyvin leppoisalle ja henkevälle ihmiselle toisinaa.

      täällä netissähän sellanen onnistuu olla jonkuu aikaa kaksi ihan erilaista ihmistä. mutta ei se pitkän päälle onnistu jos paljo kirjottellee, ei sinulkaa, koska sielt vilahtaa välillä huomaamattas herkkä mies.:))

      kysynkin pilke silmäkulmassa, että oletkos päättänyt tutkia ,montako kertaa pittää pyytää todisteita valehtelusta, enneko aasi potkasee, niinhä se teekkee ko aikansa hännästä vettää.;))

      ihmisii on mielenkiintosta tutkii. voinpa sannoo että miekii tutkin, vaik en mittää kirjaa piä.

      tykkään tutkii ihmisen liikkeitä ja etenki ilmeitä. ilmeitä sillo ko hyö on yksinää. kesäsin saatan istuu kaupunkilla terassilla monta tuntii ko on nätti päivä.

      se on hauska juttu terassilla, mihin oon kiinnittänt huomioo, jos mie otan limonaatin tai saikan saan istuu yksinäin ja tehhä ilmetutkimusta ihan rauhassa.

      sitte kerra kokkeilin ja otin tuopin kaljaa ja sillo tuli pöytää toinenki kalja juoja vähän päästä. kaljalla saap juttuseuraa. mutta saikan litkijä saap istuu yksinää.tiesitkö tuota:))

      siks mie otan kaljan vaikken sitä juokkaa jos tekkee mieli jutella ihmisten kanssa.

      mie opin näitä pikku vilunkitemppuja ko elelin yksinäin eikä minulla ollu ystävii jalmarin kuoleman jälkee. näin sain juttuseuraa ainkin hetkeks.

      onkohan verovirastosta tehty tutkimusta ko kela on saant tuommosii tuloksii, niin mites tyytymättömii ihmiset sitte on verotoimistoo. se taitaa olla epäsuosituin laitos koko suomessa.:))

      ei kinastelu mitenkää vaarallista ole, tiiätsie että myö kinastellaa meerin kanssa melkee joka päivä jostakin,ko ollaa yhes. hää on silti minulle hyvin rakas ystävä vaik ollaa erimieltä monest asiasta.

      ku kinataa niin kinataa,sitte ko lopetettaa niin halataa,merkiks että ystävii ollaa. jospa siekii halaisit rovosoinnin päälle, vai sekottaako se tutkimusta;)))

      panin tuos matlokin nauhalle ko rupesin sinulle kirjottammaa. tein tosi hyvvää kurpitsa keittoo jota syön samalla ko katson matlokin.
      siin on kaks nautintoo yhtä aikaa;)))
      mukavaa viikonloppua terveisin lyyli

      • Hajupoika

        Mielenkiintoisin palstalain olet - ehdottomasti.
        Alun alkaen seurasin kun ystäväni kertoi teistä , jotka olette kuin sisaruspiiri kukin omine luonteinenne ja piirteinenne. Tarkoitus oli alkuaan vain muutamalla repliikillä laitta keskustelua pyörimään. Toruja sain heti - "Nyt sinä suututit, Muorin, Lyylin; ei heille noin saa kirjoittaa, jos haluat keskustelua...."
        Sehän lisäsi tulta tappuroihin kun aletaan neuvomaan.. kolmannessa kirjoituksessani jo toivottelin hyvää jatkoa.. Tuumasin laittaa murteella jotain - siitähän kyselemään ja alkoi pyöriä ympärilläni ja alkuperäinen asia unohtui. Koin tulleeni "kuokkimaan" ja ohjasin jorinat "Pohjalaiset toimitteloo" keskusteluun ettemme häiritse oikeaa keskustelua.
        Sinä kun olet matkaillut niin minulla oli myös hieman matkakuumetta ja avasin keskustelun "Espanjaanko..." jotta joku kertoisi hyviä vinkkejä... niitähän sitten tuli ja avasin toisen, kolmannen ja huomasinkin olevani mukana...
        Rupesin katselemaan näitä niin, että olisihan tuo mukavaa ssada keskusteluja vilkkaammiksi kun kerran tällainen on rakennettu - aiemmin kun ei ollut kuin pari "moikkaa" ja "hyvää päivää.."
        loppu sitten joutavanpäiväistä toraa ja kinaa.
        Huomaan, että tietoakin on annettava hieman kuin varkain samoin kuin lapsille pahanmakuista lääkettä...
        Vähän kuin kauppias houkuttelee asiakkaita sisään tarjouksilla niin näyttää täällä "keskusteluissa" olevan taattua määrällistä lisää tuovana juuti tämä pieni "kränä" vaikka kukaan ei tunnusta siitä pitävänsä.
        Ärsytyksissäni en ole onnistunut toivomallani tavalla. Nämä keskustelu- ja lukijaluvutkin esitän juuri siksi, että tapahtuisi joku herääminen - meillä kaikilla kun on sisimmässä jokin; "minua et neuvo, opeta, ohjaa, komentele..." Pyrimme tekemään toisin kuin käsketään. Mummon mökkiin kun sopuisaan keskusteluun kehoitin;"Minä saan kirjoittaa missä haluan..."
        En ketään erityisesti enkä yksityisyyttä vaikka paljon on näitä palstalaisiakin, joitten kanssa vaihdetaan ajatuksia meilaten. Merkillistä on, että sellaisiailmaantuu paljon, jotka eivät lainkaan osallistu keskusteluihin, mutta lukevat. Heiltä tulee useimmiten juuri noita kannustavia viestejä - älä ihmeessä lopeta, kun itse on lopen kyllästynyt. Keskustelut osoittavat, että he todella lukevat ja ottavat kantaa - neuvojakin satelee. Joskus kun kirjoitan jotain mielenkiintoista tai olen sanonut jollekin pahasti niin alkaa puhelin piristä...

        Kirjasto on "pahuudenpesäni", jossa päivittäin useita tunteja luen, kirjoittelenkin ja sitten rupatellaan - joskus kahvikupposen ääressä.
        Meillä on uusi, pari vuotta toiminut maakuntakirjasto tuossa kivenheiton päässä
        ja tunnen olevani todella onnekas. Kansalaisopisto vieressä, teatteri puiston toisella laidalla,musiikkia maan parhaan kamariorkesterin soitamana saa kuulakseen, bussiasema vieressä, junalle muutama sata metriä -kirkkoon ennättää kun kellot alkavat kilkattaa...

        Osaisipa vain oikein oivaltaa ja nauttia
        kaikesta hyvästä ympärillään - positiivisesti !

        Sinun kirjoituksistasi tulee mielikuviini meidän pohjalaisten Venny Kontturi vuosikymmenten takaa tai Sisko Istanmäki,
        joka kirjoittelee edelleen ja aloittelikin vasta "varttuneella iällä".
        Nuorekas esikoiskirjailijamme julkaisi äskettäin kirjan 92 v. juhlapäivänään.


      • Hajupoika

        Tutkiskellen marketissakin käyn. Tänään huomasin asiakkaiden kärryissä runsaasti "metri-pizzaa".
        Tämäkin lähti Helinä-rouvan ajatuksesta kun kutsuttiin KKauhajoelle ruokamessuille. Siinä miettimään jotain messuilla tarjottavaksi. Hän teki ison pizzan, josta voi leikellä sopivia palasia. Vieraille meni pizza kuin kuunill kiville.
        Aiemmin eräs Rabbe valmistui kokkikoulusta. Hän laittoi 40 työhakemusta eikä kukaan huolinut töihin.
        Pizzoja alkoi valmistaa....Nyt hänellä on satoja pizzerioita eri puolilla maata.
        Hampurilaisista on monia juttuja - eräs tarina kertoo jonkun tuskastuneen jätelihaan - hyvä pakkaus myy - sanotaan....
        Tässä linkki, jossa lisää tarinoita
        http://www.kolumbus.fi/rahola/sanastot/h.html#hamp


      • Katkarapu
        Hajupoika kirjoitti:

        Tutkiskellen marketissakin käyn. Tänään huomasin asiakkaiden kärryissä runsaasti "metri-pizzaa".
        Tämäkin lähti Helinä-rouvan ajatuksesta kun kutsuttiin KKauhajoelle ruokamessuille. Siinä miettimään jotain messuilla tarjottavaksi. Hän teki ison pizzan, josta voi leikellä sopivia palasia. Vieraille meni pizza kuin kuunill kiville.
        Aiemmin eräs Rabbe valmistui kokkikoulusta. Hän laittoi 40 työhakemusta eikä kukaan huolinut töihin.
        Pizzoja alkoi valmistaa....Nyt hänellä on satoja pizzerioita eri puolilla maata.
        Hampurilaisista on monia juttuja - eräs tarina kertoo jonkun tuskastuneen jätelihaan - hyvä pakkaus myy - sanotaan....
        Tässä linkki, jossa lisää tarinoita
        http://www.kolumbus.fi/rahola/sanastot/h.html#hamp

        Näin oli pitkään. Eihän sellaisia kukaan syö. Kalliitakin kuten lohi aikanaan. Eräs nuori mies ei uskonut ja nyt me suomalaisetkin syömme hänen toimittamiaan katkarapuja.


    • Hajupoika

      Kerroin toisaalla maailman ensimmäisestä lehdistöä koskevasta väitöskirjasta. Laitanpa otteen tähän ja huomannemme, että asia on edelleen aktuelli:

      "Yhdentekeviä asioita tai ihmisten päivittäisiä tekemisiä taikka inhimillisiä kohtaloniskuja, jollaisia tavallisessa elämässä on yllin kyllin, ei pidä julkaista. Tällaisia ovat - ruhtinaitten yksityiselämä, esim. metsästys, pidot, käynti huvinäytelmää katsomassa, huviretki tähän tai tuohon linnaan, joidenkin sotilasosastojen katsastus, kansalaisten keskinäiset liiketoimet, rikollisten teloitus, olettamukset vielä tuntemattomista valtiotoimista ja muu tämäntapainen, joka sopii paremmin yksityishenkilöiden päiväkirjoihin kuin julkisiin asakirjoihin."
      Tobias Peucer:De Relationibus Novellis/Leipzig 1690

      Mitä tuumaatte, vieläkö olisi meille opiksi ja ohjeeksi ?

      • Kumma

        Mitähän kumman laitonta tällaisissa tukiskeluissa joku shefu evp. näkee?


      • Hajupoika
        Kumma kirjoitti:

        Mitähän kumman laitonta tällaisissa tukiskeluissa joku shefu evp. näkee?

        Viha ja pelko ovat pahat veljekset,
        myrkyttävät veren ruumiissa,
        ystävyyssuhteille käy samoin.


      • Kai de Puu
        Kumma kirjoitti:

        Mitähän kumman laitonta tällaisissa tukiskeluissa joku shefu evp. näkee?

        Hajupoika kertoi ihan livenä minulle, että
        palstalle voidaan kertoa Mark Twainia lainaten:
        - Tiedot kuolemastani ovat suuresti liioiteltuja !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9179
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7980
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      162
      5709
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2364
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2097
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1746
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1692
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1439
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      438
      1370
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1327
    Aihe