Opettajien koulutus

Opettajat suhtautuvat välinpitämättömästi ja vähättelevästi joihinkin oppilaisiin.He antavat huonoa esimerkkiä.Kiusaajat saavat tuulta purjeisiin ja hyökkäävät.

OPETTAJIEN PITÄÄ SUHTAUTUA KAIKKIIN OPPILAISIIN TASA-ARVOISESTI TAi SITTEN HEILLE POTKUT.

Herätkää hörhö opet jo tähän maailamaan.Teilläkin on vastuuta kiusaajien käytöksestä.

Hörhöt pitää hörhöjen puolta ja kiusaavat opettajat kiusaajien puolta.
1133612
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 113

Vanhimmat

Opettajakin on kasvattaja. Monet lapset ihailevat opettajaa ja haluavat olla samanlaisia kuin opettaja. Entä jos opettaja onkin kusipääidiootti? Lapset eivät kyseenalaista, sillä opettajalla on auktoriteettia. Lapset haluavat tulla kusipääidiooteiksi, ihan niinkuin opettaja.

Opettajan roolimalli on todella tärkeä!

Myös joillain opettajilla on "hieman" arveluttavat arviointimetodit. Muuan opettaja alensi kaikissa aineissa arvosanaa huonosta käsialasta. Mistä lähtien huono käsiala ja taidot vaikkapa biologiassa vaikuttavat toisiinsa? Sitten on näitä opettajia, jotka kyselevät kokeessa koealueeseen täysin kuulumattomia asioita ja kostavat oppilailleen kaikkia omia koulutraumojaan.

Opettajille psykologiset testit ennen koulutukseen hyväksymistä!

Osa maikoista on kyllä myös ihan hyviä, mutta huonojakin löytyy.

Äänestä
  • Jo peruskoulu aiheuttaa OPPIMISVAIKEUKSIA syystä, että opettajakunta on negatiivisesti ladattu ja opetusmenetelmät ovat läpeensä vanhentuneet ja oppilaiden KOHTELU ON SUORASTAAN ALA-ARVOISTA JA LOUKKAAVAA jo ala-asteella.

    Äänestä

  • Miesopettajat ainakin nämä vanhemmat 50-luvulla syntyneet on ihan pihalla nykyaikana.Sietäis joutua kaikkien eläkkeelle ja varhennetulle ja pian.Kattovat pornoa,käyvät thai-hieronnassa ja ahdistelevat pienten lasten äitejä humalapäissään.Ei kovinkaan fiksua ja esimerkillistä käytöstä.

    Äänestä

  • Oppilaiden kotikasvatus on myös tärkeä.

    Äänestä

  • "Muuan opettaja alensi kaikissa aineissa arvosanaa huonosta käsialasta"

    Vastauksesta pitää saada selvää ennen kuin sitä voi arvioida.

    Äänestä

  • kolhittu itsetunto kirjoitti:

    Jo peruskoulu aiheuttaa OPPIMISVAIKEUKSIA syystä, että opettajakunta on negatiivisesti ladattu ja opetusmenetelmät ovat läpeensä vanhentuneet ja oppilaiden KOHTELU ON SUORASTAAN ALA-ARVOISTA JA LOUKKAAVAA jo ala-asteella.

    Sehän on ala-aste.

    Äänestä

Missä tosiaan on vika opettajien koulutuksessa, kun tällaisia ammattitaidottomia ääliöitä päätyy alalle?
-Historian/Yhteiskuntaopin/tekstiilityön/kotitalouden opettajallamme oli tapana kysellä asioita joita ei mainittu koealueessa lainkaan.

-5.lk:n opettajamme miinusti kokonaisia pisteitä kirjoitusvirheestä (ä:n pisteet puuttuu tms.) _uskonnon_ kokeessa.

-6.lk:n luokkaretkellä, leirikoulussa luokan opettajamme varasti oppilailta väliaikaisesti tavaroita, antaakseen oppilaille "opetuksen", jotka olivat vahingossa unohtaneet jättää mökkinsä ovet lukitsematta.

Ja joiltain kavereiltani olen kuullut opettajista jotka ovat olleet töissä kännissä, ahdistellut oppilaita seksuaalisesti eikä koulun rehtori ole välittänyt oppilaiden valituksista tai ottanut niitä tosissaan.

Opettajan työ on suht vastuullinen ammatti, koska teini-iässä oleva ihminen on merkityksellisessä kehitysvaiheessa ja aivot reagoivat herkästi kaikille negatiivisille häiriötekijöille. "Kieroon" kasvamisen riski on suuri, tai henkisesti vaurioituminen. Opettajien pitäisi ottaa ammattinsa tosissaan, vaikka ovatkin tunteilla varustettuja ihmisolentoja. Mutta jos henkinen tasapaino ei vaan riitä työhön niin pitäisi vaihtaa alaa.

Äänestä
  • " Opettajan työ on suht vastuullinen ammatti, koska teini-iässä oleva ihminen on merkityksellisessä kehitysvaiheessa ja aivot reagoivat herkästi kaikille negatiivisille häiriötekijöille. "Kieroon" kasvamisen riski on suuri, tai henkisesti vaurioituminen. Opettajien pitäisi ottaa ammattinsa tosissaan, vaikka ovatkin tunteilla varustettuja ihmisolentoja. Mutta jos henkinen tasapaino ei vaan riitä työhön niin pitäisi vaihtaa alaa. "

    Googlaa KOULU AIHEUTTAA OPPIMISVAIKEUKSIA.

    Äänestä

  • "-5.lk:n opettajamme miinusti kokonaisia pisteitä kirjoitusvirheestä (ä:n pisteet puuttuu tms.) _uskonnon_ kokeessa."

    Ja tämän takia et päässyt haluamaasi opiskelupaikkaan?


    "Ja joiltain kavereiltani olen kuullut "

    Luotettava lähde

    Äänestä

Hyvä teksti! Molemmilla;)

Äänestä

Yläasteella äikän opena henkilö, joka katsoi olevansa luokan jumala. Merkkasi Wilmaan pienimmänkin virheen, ja läksyt piti olla pilkulleen tehty. Toisaalta on asialla kääntöpuolikin: Joidenkin luokkien kohdalla hän on ainoa, joka saa luokkaan työrauhan. Tunnin ulkopuolella hän on mukava, tunnilla natsi-jumala, jota ei kestä kuunnella. Muistiinpanot ovat pidemmät, kuin muilla saman koulun saman aineen opeilla.

Äänestä
  • olisivatko nimikirjaimet mahdollisesti VH ? :DD

    Äänestä

  • Täällä on hyviä juttuja.Oikeasti varsinkin eronneet muuten omituiset miesopettajat laukoo omia mielipiteitään lapsille ja nuorille.Se vaan että asennevammat voi tarttua jne.Ei ihmisiä kuulu ulkonäön perusteella lajitella kuten opet tekee.Yksikin opettaja pilkkasi pulkkukaa poikaa ja laihaa siroa tyttöä vuoskaudet.Sitten jäikin eläkkeelle.Kyseli vaan,että koskas alatte perustaa perhettä..

    Äänestä

  • hihi:)<3 kirjoitti:

    olisivatko nimikirjaimet mahdollisesti VH ? :DD

    Kyllä.

    Äänestä

Meidän koulun opettajat vähättelevät minua.

Äänestä
  • lol

    Äänestä

  • Miulla ope vähättele kauheesti ja teke jotaii sopimuksii vanhempien kaa joista en ees tiiä ja vahtii syömistäki ku jotaii loukkaantunutta sikaa!! ...

    Äänestä

Meidän luokavaljoja vittuili niin paljo yhelle meiä luoka oppilaalle et se vaihto luokkaa

Äänestä

Meidän ope aina sanoo mulle: ''en usko'' ja muita se uskoo tosi hyvin. lisäks jos sanon että mulla on hävinny sormikkaat, että ne voidaan olla pöllitty ja en oo ikinä hävittäny tavaroita, enkä löydä mistään niitä sormikkaita, ope sanoo aina: '' kun minä sinut tunnen niin ne ovat hävinneet vain'' SE ÄRSYTTÄÄ! kun en hävittele tavaroita ikinä.

Äänestä

Itselläni on köksänope, joka ei todellakaan suhtaudu myönteisesti oppilaisiin, jotka eivät uskalla improvisoida. Jos ohjeissa on epäselvä kohta, tapaan mennä häneltä sitä kysymään, ja eikö hirveä rähinä ja avuttomaksihaukkuminen ala. Tai niin minä ainakin koen.

Ymmärrettävää tuo lienee, kun hänellä on joku aivovamma, mutta onko hän todella kyvykäs opettajan työhön? En menisi sanomaan.

Äänestä

JUURI NÄIN. ja ei helvetti kun saatiin nuo väliarvioinnit..Niin olin saanut liikunnasta vitosen. noh menin kysymään tuota numeroa että miksi oli niin "huono" (eihän siinä silleen mitään vikaa mutta olen ihan OK liikassa?) Niin opettaja sanoi että mulla on huono asenne liikuntaa kohtaan. Ja sitten siinä puhuimme jonkin aikaa niin kävi ilmi että huono numero johtui seur. asioista:

En osallistunun kerran hiihtoon koska en saanut tuolloin liikkua (olin juuri toipumassa kauheesta yskästä)
Kerran en uinut koska minulla oli kuukautiset MUTTA en ollut kysynyt vanhemmilta "lupalappua"
Ja se kun pidin sukkia liikuntatunnilla. Siis sen takia koska liikkatunnin jälkeen on jalat ihan mustat ja kolmella meidän luokkalaisella on tullut syyliä jalkaan liikuntatunnin jälkeen.

Ja sitten meidän luokan lellikki oli saanut liikasta ysin ja se pitää AINA farkkuja ja pitkähihaista tunnilla. Se on muuten tosi hyvä liikassa..

Onko tämä teistä reilua? Koska ope uhkasi mua jälki-istunnolla koska UHMASIN sitä..

Äänestä
  • " JUURI NÄIN." 5.1.2013

    Epäoikeudenmukaista ja epätasa-arvoista kohtelua. Noin opet aina tekevät. Nöyryyttävät toisia oppilaita ja ylistävät joitakin oppilaita.
    Masentavaa!

    Äänestä

Minä olen 5lk, juuri nyt, ja opettajaamme kunnioitetaan paljon luokalla, mm koska, hän inspiroi, tukee, hyväksyy ja pitää vapaampia aineita välillä.
Mutta kuitenkin hänen on _pakko_ kohdella yhtä luokkalaistamme eri arvoisesti, mutta hänpä onkin semmoinen ADHD joka valehtelee, ja uhmaa aina opettajaa. Koko luokan kannalta se on parempi, sillä ei sitten mene joka tunnin alussa puoli tuntia, kun ADHD kertoo mielipiteensä. Kaikin puolin hyvä ope on, mutta kuitenkin, jos joku tulee yksityisesti kertomaan tälle opelle kiusauksesta, niin hän puhuu oppilaan kanssa muutaman kerran, ja jättää asian, vaikka kiusaus jatkuu. Itse olen se luokan 'syrjityin' ja 'vihatuin', ja olen tämän, ja kotona olevien vaikeuksien asioiden johdosta ruvennut ajattelemaan itsemurhaa. Opelle kerrottiin asiasta, jätti koko homman siihen niin.

Ja muut, muistakaa, että uskonto, fysiikka historia jne, ovat kirjoitus aineita. Käsiala vaikuttaa siihen myös, mutta ei ole reilua silti alentaa numeroa käsialan takia.
Ja liikunta on asia, johon vain asenteen ja oikean laisen varustuksen pitäisi vaikuttaa. Sillä jos vaikka on juoksukisoja liikassa, ja olisit hitain, vaikka todella yrittäisit, ei sen saisi vaikuttaa numeroon.

Äänestä
  • Opit vielä, että käsialalla ja reaaliaineilla (joita kutsut kirjoitusaineiksi) ei ole MITÄÄN tekemistä toistensa kanssa. Näiden aineiden osaaminen ja käsiala eivät korreloi keskenään, kunhan käsialasta saa selvän. Osaamista on vaikea todistaa, jos kukaan ei kykene kirjoitusta lukemaan. Äidinkielessäkin käsialan vaikutus alkoi lopulta vähenemään, eikä näin lukiossa ketään enää kiinnosta tippaakaan, millaisia haraknvarpaita sinne paperiin vetelee, kunhan ne ovat ymmärrettäviä harakanvarpaita.

    Käsialan vaikutus reaaliaineiden numeroihin missä tahansa koulun vaiheessa on täysin mielivaltaista ja teennäistä oppilaiden eriasvoistamista. Hyväksyn käsialan vaikuttamisen äidinkielen numeroon ala-asteella kun tarkoitus on oppia kirjoittamaan. Mutta vain siihen ja vain silloin. Muu on epäoikeudenmukaista paskaa.

    Äänestä

  • 12. vuosi koulussa kirjoitti:

    Opit vielä, että käsialalla ja reaaliaineilla (joita kutsut kirjoitusaineiksi) ei ole MITÄÄN tekemistä toistensa kanssa. Näiden aineiden osaaminen ja käsiala eivät korreloi keskenään, kunhan käsialasta saa selvän. Osaamista on vaikea todistaa, jos kukaan ei kykene kirjoitusta lukemaan. Äidinkielessäkin käsialan vaikutus alkoi lopulta vähenemään, eikä näin lukiossa ketään enää kiinnosta tippaakaan, millaisia haraknvarpaita sinne paperiin vetelee, kunhan ne ovat ymmärrettäviä harakanvarpaita.

    Käsialan vaikutus reaaliaineiden numeroihin missä tahansa koulun vaiheessa on täysin mielivaltaista ja teennäistä oppilaiden eriasvoistamista. Hyväksyn käsialan vaikuttamisen äidinkielen numeroon ala-asteella kun tarkoitus on oppia kirjoittamaan. Mutta vain siihen ja vain silloin. Muu on epäoikeudenmukaista paskaa.

    oon luokan syrjityin oppilas ja aina kun mua kiusataan/syrjitään opettaja puhuttelee kiusaajaa ja se sanoo että en oo tehny mitään. Opettaja on ruvennut epäilemään että mä valehtelen ja se ottaa päähän.

    Äänestä

  • yhygddtjh kirjoitti:

    oon luokan syrjityin oppilas ja aina kun mua kiusataan/syrjitään opettaja puhuttelee kiusaajaa ja se sanoo että en oo tehny mitään. Opettaja on ruvennut epäilemään että mä valehtelen ja se ottaa päähän.

    Sinulle
    " yhygddtjh 6.1.2013"

    Tuo kiusaajan rooli on tuttua kuultavaa! SE ON RIKOLLISTA TOIMINTAA!

    Älä alistu enää kiusaamiseen,

    1. KERRO (kirjoita jos sinun on vaikea puhua) kiusaamisesta vanhemmillesi! Kirjaa joka päivä/pvm, asiat, tapahtumat ja osallistujat/kiusaajat, ketkä opet olivat kuulemassa, vihkoon.

    MUISTA! Vanhempasi ovat ensisijassa auttajiasi, ja heidän tulee puuttua tilanteeseen asiallisesti ja nyt jo kaisesti koulun kanssa.


    Opettaja ei todennäköisesti puutu kiusaamiseen, koska ei uskalla ja/tai häntä on kielletty puuttumasta asiaan!

    Jos kiusaaminen ei lopu...seuraavat tahot ovat

    2. Rehtorin pitäisi viimeistään puuttua ed. toimintaan ja lopettaa kiusaaminen.

    3. Kouluviraston/koulutoimenjohtaja

    4. Aluehallintovirastoon soitto ja kirjallinen kantelu


    5. Ainoa vaihtoehto kiusaamisen lopettamiseen on kiusatun lähtö koulusta ja opiskelu kotona. Kiusaaminen siirtyy usein koulusta seuraavaan kiusaavien oppilaiden ja opetajien toimesta.

    Vanhemmista tehdään kykenemättömiä kasvattamaan lapsiaan. Voimia vanhemmille!

    Koulupsykka kertoi, et koulu lähtee siitä olettamuksesta, että oppilas valehtelee!
    Siis kiusattu! Joten voitte odottaa myös lastensuojeluilmoitusta koulun taholta.

    Hankkikaa tukea sukulaisistanne ja parhaista ystävistänne tai luotettavasta terapeutista! Kuka vaan väkee tilanteen selväjärkisesti ja jolla on rohkeutta nousta kiusaamista vastaan

    Eikä sossukaan voi käydä syyttämään koulua.





    Rohkeutta ja voimia heille ja erityisesti Sinulle.!

    Äänestä

  • NetKa kirjoitti:

    Sinulle
    " yhygddtjh 6.1.2013"

    Tuo kiusaajan rooli on tuttua kuultavaa! SE ON RIKOLLISTA TOIMINTAA!

    Älä alistu enää kiusaamiseen,

    1. KERRO (kirjoita jos sinun on vaikea puhua) kiusaamisesta vanhemmillesi! Kirjaa joka päivä/pvm, asiat, tapahtumat ja osallistujat/kiusaajat, ketkä opet olivat kuulemassa, vihkoon.

    MUISTA! Vanhempasi ovat ensisijassa auttajiasi, ja heidän tulee puuttua tilanteeseen asiallisesti ja nyt jo kaisesti koulun kanssa.


    Opettaja ei todennäköisesti puutu kiusaamiseen, koska ei uskalla ja/tai häntä on kielletty puuttumasta asiaan!

    Jos kiusaaminen ei lopu...seuraavat tahot ovat

    2. Rehtorin pitäisi viimeistään puuttua ed. toimintaan ja lopettaa kiusaaminen.

    3. Kouluviraston/koulutoimenjohtaja

    4. Aluehallintovirastoon soitto ja kirjallinen kantelu


    5. Ainoa vaihtoehto kiusaamisen lopettamiseen on kiusatun lähtö koulusta ja opiskelu kotona. Kiusaaminen siirtyy usein koulusta seuraavaan kiusaavien oppilaiden ja opetajien toimesta.

    Vanhemmista tehdään kykenemättömiä kasvattamaan lapsiaan. Voimia vanhemmille!

    Koulupsykka kertoi, et koulu lähtee siitä olettamuksesta, että oppilas valehtelee!
    Siis kiusattu! Joten voitte odottaa myös lastensuojeluilmoitusta koulun taholta.

    Hankkikaa tukea sukulaisistanne ja parhaista ystävistänne tai luotettavasta terapeutista! Kuka vaan väkee tilanteen selväjärkisesti ja jolla on rohkeutta nousta kiusaamista vastaan

    Eikä sossukaan voi käydä syyttämään koulua.





    Rohkeutta ja voimia heille ja erityisesti Sinulle.!

    Kiusaajat jatkavat rikoksen poluilla aikuisenakin. Kiusaajista 60% on uusinut rikoksensa 25 v. ikään mennessä.

    Äänestä

  • "Ainahan....
    6.1.2013 16:16"

    " jos joku tulee yksityisesti kertomaan tälle opelle kiusauksesta, niin hän puhuu oppilaan kanssa muutaman kerran, ja jättää asian, vaikka kiusaus jatkuu."

    " Itse olen se luokan 'syrjityin' ja 'vihatuin', ja olen tämän, ja kotona olevien vaikeuksien johdosta ruvennut ajattelemaan itsemurhaa. Opelle kerrottiin asiasta, jätti koko homman siihen niin. "

    - Asiasi on liian vaikea opettajan hoidettavaksi. Hänellä ei mitä ilmeisimmin ole keinoja auttamiseesi, siitä syystä jäit yksin. Kiusaamiseen ei kouluissa useinkaan puututa, koska opettajaa kielletään puhumasta/puuttumasta kiusaamiseen. Ainoa keino hänellä on ilmoittaa asiasi lastensuojeluun.

    Huom! puhu siis aivan ensimmäiseksi vaikeuksistasi vanhempiesi kanssa, jottei asiat mutkistuisi turhan takia. Vanhempien tulee rohkeasti puuttua kiusaamiseen.

    Itsemurha ei ole ratkaisu koulukiusaamiseesi! Sinä olisit poissa, mutta kiusaaminen koulussasi jatkuisi. Tee siis niin, että asia ratkeaa koulun toimesta tai ulkopuolisen toimesta mahdollisimman pian, jottet sairastu tai tee jotain tyhmää. Koulukiusaaminen on erittäin yleistä jo peruskoulussa, mutta se on RIKOLLISTA TOIMINTAA!

    AIKUISTEN ON rohkeasti PUUTUTTAVA KIUSAAMISEEN.

    Äänestä

Näin on
3.1.2013 12:54
21

Opettajat suhtautuvat välinpitämättömästi ja vähättelevästi joihinkin oppilaisiin.He antavat huonoa esimerkkiä.Kiusaajat saavat tuulta purjeisiin ja hyökkäävät.
OPETTAJIEN PITÄÄ SUHTAUTUA KAIKKIIN OPPILAISIIN TASA-ARVOISESTI TAi SITTEN HEILLE POTKUT.
Herätkää hörhö opet jo tähän maailamaan.Teilläkin on vastuuta kiusaajien käytöksestä.
Hörhöt pitää hörhöjen puolta ja kiusaavat opettajat kiusaajien puolta. "

EDELLINEN ON TÄYTTÄ TOTTA. hYVÄKIN OPETTAJA KÄÄNTÄÄ PÄÄNSÄ JA LAKKAA KUULEMASTA KUN REHTORI KÄSKEE! nUIITÄ HYVVIÄ ON OLLUT TOSIN KOVIN HARVASSA TÄÄL ETELÄSUOMESSA AINAKIN.

Äänestä

" Näin on 3.1."

"OPETTAJIEN PITÄÄ SUHTAUTUA KAIKKIIN OPPILAISIIN TASA-ARVOISESTI TAi SITTEN HEILLE POTKUT ".

ja uudelleenkoulutuksee johonkin toiseen ammattiin. esim sikalanhoitajiksi.

Äänestä
  • Kyllä possujakin kohdellaan aika ala-arvoisesti, ei sekään hyvä oo. Vaikkei tää kommentti liittynytkään keskusteluun... D:

    Äänestä

Rehtori kielsi opettajia puuttumasta kiusaajan tekemisiin luokassa/koulussa. Kiusaajaa paapotaan loputtomasti.

Kiusattu jätetää yksin. Koko yhteiskunta on sulkenut silmänsä tältä rikolliselta toiminnalta, joka usein repii rikki koko perheen.

Äänestä

Kun olin ala-asteella, opettajallani oli yksi lempioppilas. Tämä opettajan lempioppilas kiusasi minua joka välitunti ja joskus koulun jälkeen. Opettajani tiesi asiasta ja olin monesti mennyt sanomaan hänelle siitä, mutta hän ei muka uskonut, että hänen lempioppilaansa voisi kiusata ketään.

Äänestä

"Ihmetellään kun meillä Suomessa on paljon kiusaamista. Eikä opettajat kouluissa pysty asialle yhtään mitään.

Erityisesti tuo että opettaja on alkanut heti syyllistämään kiusattua heti, kun vain on jotain siihen sopivaa huomannut.
Ei kavereita tai/ja kiusaamista - jos siinä aletaan syyllistämään LASTA ja haukkumaan katkeruudesta ei voida olettaa SAATAVAN MITÄÄN HYVÄÄ AIKAAN!
Syyllistetään mykkyydestä. Syyllistetään liian vihamielisestä tai surullisesta naamataulusta ja ilmeistä. Ja vielä kovemmin kun tulee linsausta, epätoivottuha tekoja. Silloin ollaan jo ihan toivottomia ja heitellään niskoja. Olet kertakaikkiiaan ihan hirveä ihminen, nythän se viimeistään tuli todistettua!!!

"olit ITSE tyly, minä kyllä huomasin" sanoo opettaja.
Sitten voikin oman syyllisyyden pyyhkiä pois ja jatkaa iloista ja huoletonta elämää jossa jossa on vain yksi murheenkryyni. Syrjäytyvä.

"Olit itse tyly, minä kyllä huomasin" Mikset puhu? Mikset tervehdi kaikkia iloisella naamalla? Käyttäydyt huonosti!
Vaikutus: Entistä suurempi vihamielisyys ja eristätymisen tarve.

Kiusatun pitäisi itse jaksaa ja pystyä päästä kierteestä ulos. Se on erittäin vaikeaa koska ennakkoasetelmat muokkaavat tilanteen erittäin vaikeasti muutettavaksi. Kaikki on voinut alkaa pienestä, esim. fyysisestä erilaisuudesta, ujoudesta... AIKUSTEN TEHTÄVÄ ON LAITTAA HOMMA POIKKI. KÄÄNTÄÄ KIERRE POIKKI!!! Syrjätyvää syyllistämällä SE EI ONNISTU!

Tuen antaminen - mitä se voisi olla? Onko se ihan mahdoton ajatus juuri silloin kun sitä tarvitaan?
Silloin kun lapsi oireilee, enemmän tai vähemmän.
Ainoa keino LIIAN USEIN tuntuu ainakin henkisesti usein kouluissa ja muussakin auttamisessa sosiaalitoimessa ym. olevan syyllistämisen osoittaminen.

Haetaan jokin konkreettinen todiste siitä, että kiusattu (tai myös joihinkin muihin vaikeuksiin joutunut) on itse syypää johonkin.
Keinoja auttaa ei ole tai/ja niitä ei haluta käyttää.

OIkeasti opettajan ja kouluissa toimivan kasvatusryhmän esim. tulisi ihan väkisin ja järjestelmälliseti luoda tilanteita joissa tuo ennakkoasetelma rikotaan ja muutetaan vaikka järjestetyillä tilanteilla.

TÄHÄN TARVITTAISIIN TODELLA PÄTEVÄÄ OSAAMISTA JA HENKILÖKUNTARESURSSEJA KOULUIHIN. MYÖS OPETTAJIEN KOULUTTAMISEEN NÄIHIN TILANTEISIIN. TUKIRYHMÄÄ JOKA TEKEE TÄLLAISISSA TILANTEISSA TARKAN SUUNNITELMAN JA TOTEUTTAA JA VALVOO SUUNNITELMAN TOUTEUTUMISTA.
ENISN VOI OLLA KEVYT TOIMINTASUUNNITELMA, JOS EI AUTA LAAJEMPI SUUNNITELMA.

KUITENKIN NIIN, ETTÄ
KAIKISTA OPPILAISTA EI OLE TARKOITUS MUOKATA SAMANLAISTA SUUNNILLEEN YHDEN PERSOONALLISUUDEN OMAAVAA IHANNE JOUKKOA, VAAN MONIMUOTOISUUS ja ERILAISUUS PITÄÄ SALLIA. Lapset erilaisista kulttuureista ja kodeista ja erilaisilla lahjoilla ja ominaisuuksilla OVAT HYVINKIN ERILAISIA ja elämää voi elää ihan ok vaikkeivat kaikki ole yhdestä puusta veistettyjä.
Tämä on toinen yleinen ongelma kouluissa. Ei ihme, ettei oppilaatkaan hyväksy erilaisuutta kun opettajillakin on siinä suuria vaikeuksia.

Miksi todellisen myötätunnon ja kannustuksen antaminen on usein niin vaikeaa. Miksi aina haluamme mennä vain helpoimman kautta ja että mitään vaikeuksia ei saisi olla, ne halutaan vain torjumalla ja ulkoistamalla selvittää mahd. helposti MATON ALLE."

Äänestä
  • Huom!!!

    Kiusaaminen alkaa kiusaajasta /kiusaajan sairaudesta!

    Äänestä

  • Koulun henkilökunta on täydellisesti rehtorin tossun alla ja se potkitaan ulos, jollei myötäily rehtorille onnistu!

    Kolupsykkaa ja -kuraattoria varon viimeiseen asti, vaikka kuinka koulussa kiusattaisiin ja hakattaisiin. Edellisten kynsissään tulee kiusattu olemaan kovilla. Ne ilmottaa kiusatun lastensuojeluun. Kiusaajat niin opet kuin oppilaat saavat jakaa rauhassa kiousaamista.

    Kuraattori ja koulupsykka ovat täysin koulun puolella!!

    Enpä ihmettele yhtään etteivät oppilaat puhu kiusaamisestaan kolussa. Kaikki huono/paha kirjataan kiusatun omakksi syyksi.

    'On siis parempi hoitaa hommat kiusaajien kanssa nurkan takana.'

    Äänestä

  • Tellu kirjoitti:

    Huom!!!

    Kiusaaminen alkaa kiusaajasta /kiusaajan sairaudesta!

    NO shit!! :D

    Äänestä

Opettaja voi puuttua kiusaamiseen, jos hän tahtoo. Usein oikeasti on kyse siitä, että opettaja kiusaa jotakin oppilasta koulussa toisen oppilaan avulla.
Ja levittelee sitten käsiään, ettei muka voi tehdä mitään!

Mikään ei ole koululuokassa tai välitunnilla mielestäni helpompaa kuin puuttua kiusaamiseen. Itse opettajana toimineena voin näin sanoa, omasta kokemuksesta.

Rehtorilla on paljon merkitystä. Myös rehtorit voivat kiusata opettajia. Opettajat sitten oppilaita, oppilaat toisiaan. Kouluissa on joskus hyvin häiriintynyt ilmapiiri.

Ongelma mielestäni ovat nimenomaan luonnehäiriöiset rehtorit. Käytännössä koulut ovat pieniä vatikaaneja, missä voidaan ihmissuhdeasioissa melskata ja tuhota pienten lasten mielenterveys siihen kenenkään pystymättä puuttumaan, mikäli rehtori ei toimi terveellä pohjalla.
Rehtorihan on koulun esimies, jonka tulisi viime kädessä huolehtia lastenkin työhyvinvoinnista, eli siitä, että kukaan ei tule kiusatuksi. Ja puuttua asioihin, koska siihen hänellä on valta ja mahdollisuus.

Äänestä
  • Rehtorit_

    ovat avainasemassa koulukiusaamisen lopettamisessa. Heiltä tuvevat määräykset, kuinka oppilaita kohdellaan ja kuinka kiusaamiseen kouluissa on puututtava._Opettajat ovat käskyläisiä, jotka eivät uskalla uhmata rehtoria tai mukisematta liittyvät kiusaajien joukkoihin, miettimättä sen kummemmin seurauksia.

    Katsoppas Dr Phil.com, miten sokeasti joukko seuraa virkapukuista miestä, kysymättä 'MIKSI'?

    Äänestä

  • Pitcch kirjoitti:

    Rehtorit_

    ovat avainasemassa koulukiusaamisen lopettamisessa. Heiltä tuvevat määräykset, kuinka oppilaita kohdellaan ja kuinka kiusaamiseen kouluissa on puututtava._Opettajat ovat käskyläisiä, jotka eivät uskalla uhmata rehtoria tai mukisematta liittyvät kiusaajien joukkoihin, miettimättä sen kummemmin seurauksia.

    Katsoppas Dr Phil.com, miten sokeasti joukko seuraa virkapukuista miestä, kysymättä 'MIKSI'?

    Meiän T-Rex toi luokkaa kerra 2 suklaalevyy :D

    Äänestä

Mun opettaja on mulkku... Se vittu haukkuu mua kripuliks ja muutenkin ihan kusiperse :|

Ja heti laittaa kotiin viestii kun jotain tekee.

No mutta onneksi seuraava vuosi ei ole tämän kusiperseen luokalla...

Äänestä

Joo tuo on totta! Munki opettaja tosiaan ei ole tasa arvoinen. Se ei ole samanlainen pojille kuin tytöille. Jos minä sanon yhenkin sanan se on heti silleen ''NYT HILJAA MÄ EN KESTÄ ENÄÄ' Ja tyttöjen ääntä se ei edes kuule mukamas. Ja jos sanoo että tuokin puhui niin ope sanoo sille ihan vitun kauniilla äänellä, että jos nyt sen tyypin nimi olisi Katja niin opettaja sanoisi ''Katja onko tämä totta?'' ja tietenkin katja valehtelee ja opettaja sanoo ''siinäs kuulitte'' Ja jos pojista sanoo jotain opelle niin opettaja antaa rangaisuksen. Mutta kuten äsken kerroin vaikka opettaja itse kuulee tai näkee tilanteen nin tytöille ei tule minkään näköistä rangaistusta. ja opettaja ei edes näe sitä tilannetta mistä pojista kerrotaan.

Äänestä
  • Ja lisään vielä että kun jos jotain kiusataan niin sitten jos se kiusattu suuttuu siitä, niin luullaan että sillä kiusatulla on joku vitun ongelma.Ja kiusaajille ei tule minkään näköistä rangaistusta

    Äänestä

  • Just samanlaista meilläki!!

    PS. Poikien inhokkiopettajan nimi on Katja :P

    Äänestä

Mä jouduin kestämään kiusaamista koko ala- ja yläaste. Mua syrjittiin, koska olin hieman pyöreämpi, kuin muut. Ala-asteella oli sellainen "hieno-pieru-ope", joka jaksoi naljailla mulle. Kerran välkällä, kun näin tämän kyseisen open tulevan ulko-ovea kohti syli täynnä kirjoja, ajattelin ystävällisesti avata hänelle oven. Ja kuten tiedätte, siinä tilantees hänen kuuluisi hyviin tapoihin sanoa "kiitos." ...mutta sainkin kuulla: "Meneppäs ny säkin vähän juoksemaan tonne, ku oot tollaanen pullukka..."
Muistan myös sen, kuinka toinen oppilas haukkui mua päin naamaa: "läski!!!"
Ja aina, kun kuulin opettajan sanovan: "Ottakaa pari!" sydän hyppäs kurkkuun ja korvat vuoti verta.
Yläasteen jälkeen näytti valoisammalta, mutta muutosta ehti jo tapahtua: Huono itsetunto, masennusta, KYYNISYYS!, pessimistisyys... true story.

Äänestä
  • Uskon ton iha 100pros. "Hieman pyöreämpi" lol...

    Äänestä

Lapseni istui hiljaa tunnilla vastaten osatessaan opettajan kysymyksiin oli paljon kavereita jne. ja tämä taulapää opettaja laittoi käytökseen numeron seiskan ja tällä samalla käytöksellä mulla oli lapsuudessa käytös kymppi.. ..nyt koulun vaihdon myötä hänen käytös on kiitettävä.. ..joten kyllä jotkut opettajat kiusaa kun on siihen vallan saanut.. ..selityksiä on vaikka mitä miksi ei käytös parempi ole ja vielä myöntelevät että lapsi on ihan kyllä kiltisti tunnilla mutta mutta nämä nykyiset nykyiset..plaa ..plaa...vaatimukset.. ..ja eikö muka nyt jo tiedetä että teki tahallista kun opettajan vaihdon myötä nousi käytös numerokin.Myöskin kauniista nimestä hän väänsi oikein loukkaavan kutsuma nimen...

Äänestä

Ihmisiä ne opettajatkin ovat, mutta kyllä heidän pitäisi pystyä puuttumaan kiusaamiseen. Jos ei pysty, se ei tarkoita että opettaja olisi paha ihminen, vaan että hän on virkaansa epäpätevä.

Toisaalta nykyisin ei opettajilla tunnu enää olevan mitään keinoja puuttua - juuri mitään muuta ei voi tehdä kuin pitää jonkun puhuttelun tai määrätä jälki-istuntoa.

Äänestä

Kansakoulujen siirtyminen Peruskouluun toi ärsyyntymistä paljon.Koko tämä siirtymisvaihe pitäisi neuvotella uudelleen käytös tapoineen.

Äänestä

Paha ongelma on tosiaan, ettei opettajilla ole enää mitään valtaa oppilaisiin. Ei siis minkäänlaista, ja tämä jos mikä ruokkii kiusaamista. En nyt tiedä onko niin väliä, onko kyse peruskoulusta vai kansakoulusta, kunhan vain on sellainen koulu johon oppilaat tungetaan väkisin toistensa sekaan ilman mitään oikeaa valvontaa.

Äänestä

Miun ope kiusaa ja vähättelee mua :(

Ja vihaan sitä opea :(

Äänestä
  • kerrro rexillle!

    Äänestä

Meidän enkun opettaja on ottanu mut ja mun kaks kaveria silmätikuiks. Tänäänki ku sanoin vähä "epäsovelioita" sanoja nii sitten se pisti mut etupulpettiin istuun ja muljautteli silmiään. Sama opettaja on sanonu mulle ja mun kavereille et meidän pitäis mennä lääkäriin..

Äänestä

Mun ryhmänohjaaja on katsonut mua jo alusta asti nenän vartta pitkin ja heitti minut viime torstaina pois keittiöstä (olen catering puolella amiksessa), koska minulla oli septum lävistys joka on kielletty kettiössä. Tajusin miksi mut heitettiin ulos mut se et KAIKKI MUUT saavat jäädä sinne, kolme mun luokkalaisel on joku lävistys mutta se piti olla minä joka lentää ulos luokasta. Sen jälkeen sain kuulla toiselta opettajalta "tunnetko itseks jotenki sosiaalisesti hyväksytyksi?" tai "tunneks ittesi nyt kovaksi?" puheita && tatuoinnin vaaroista. Ja sit ku sain mennä koneelle tekemään portfoliota ni se opettaja "unohti" minut sinne erikoisluokalle tekemään töitä 3 tunniksi.

Äänestä

Vittu ite oon opettaja ja hakkaan lapsia joka päivä joten pääkiinni saatanan pennut!

Äänestä
  • Vihaiselle opttajalle:

    varo vaan

    Äänestä

Turpaan vaan ja pesäpallomailaa, menköön sitte rexille satuilee et mu hakattiin

Äänestä

toisinaan miksi sanotaan että opettaja "kiusaa" vaikka oppilaan asenne olisi ollut alusta lähtien itsekäs?
tunnen monta tapausta missä oppilaat olleet itsekkäitä ja laiskoja. opettajalta mennyt monta kertaa hermot ja oppilaat eivät muka tiedä miksi.

idiotteja maailma täynnä.. :(

Äänestä
  • MUTTA opettajan tulisi olla ammattilainen ja tuollaisten asioiden yläpuolella. Jos oppilaalla on huono asenne, ei se oikeuta opettajaa alentumaan samalle tasolle. Moinen vain pahentaa tilannetta, sillä opettajan kuuluisi olla innostava ja ammattimainen eikä epätoivoisesti omanarvontunnossaan kiinni roikkuva heittopussi.

    Ammattitaitoinen opettaja on valmis antamaan toisen tilaisuuden, valmis unohtamaan menneet erimielisyydet, sillä kysehän on vain työstä, opettajalle maksetaan ammattitaitoisuudesta, mikä monilta unohtuu. Myönnän käyttäytyneeni eräällä kurssilla huonosti. Sittemmin olen parantanut tapani ja halunnut ihan oikeasti opiskella aineitta, mutta opettaja ei anna siihen mahdollisuutta. Yhden kurssin välinpitämättömyys aiheuttaa minulle yhä heikkoja arvosanoja aineessa, jossa olin lukioon tullessani kympin oppilas. Se ei voi olla sattumaa, että kyseisellä opettajalla arvosanani ovat vitosen luokkaa.

    Kyllä siis opettajan pitää kyetä käyttäytymään, vaikkeivät oppilaat kykenisikään. Se on opettajan työtä, olla taantumatta teinien tasolle. Tällöin tunnitkin sujuvat rauhallisesti kun opettaja ei reagoi ärsytykseen. Naama punaisena luokalle karjuva opettaja osoittaa heikkoutensa, eikä häiriköinti ainakaan lopu.

    Äänestä

  • Ei näin! kirjoitti:

    MUTTA opettajan tulisi olla ammattilainen ja tuollaisten asioiden yläpuolella. Jos oppilaalla on huono asenne, ei se oikeuta opettajaa alentumaan samalle tasolle. Moinen vain pahentaa tilannetta, sillä opettajan kuuluisi olla innostava ja ammattimainen eikä epätoivoisesti omanarvontunnossaan kiinni roikkuva heittopussi.

    Ammattitaitoinen opettaja on valmis antamaan toisen tilaisuuden, valmis unohtamaan menneet erimielisyydet, sillä kysehän on vain työstä, opettajalle maksetaan ammattitaitoisuudesta, mikä monilta unohtuu. Myönnän käyttäytyneeni eräällä kurssilla huonosti. Sittemmin olen parantanut tapani ja halunnut ihan oikeasti opiskella aineitta, mutta opettaja ei anna siihen mahdollisuutta. Yhden kurssin välinpitämättömyys aiheuttaa minulle yhä heikkoja arvosanoja aineessa, jossa olin lukioon tullessani kympin oppilas. Se ei voi olla sattumaa, että kyseisellä opettajalla arvosanani ovat vitosen luokkaa.

    Kyllä siis opettajan pitää kyetä käyttäytymään, vaikkeivät oppilaat kykenisikään. Se on opettajan työtä, olla taantumatta teinien tasolle. Tällöin tunnitkin sujuvat rauhallisesti kun opettaja ei reagoi ärsytykseen. Naama punaisena luokalle karjuva opettaja osoittaa heikkoutensa, eikä häiriköinti ainakaan lopu.

    Aika moni oppilas ei tosiaan edes ymmärrä mistä häntä moititaan. Mitä mä muka sanoin - on hyvin yleinen kommentti kun ilmeisesti se piip ja piip on niin juurtunut arkiseen kielenkäyttöön, että sitä ei edes huomaa sanovansa. Onkohan sitä kotona huomattu? Onko selitetty lapselle/nuorelle, että sellainen on täysin sopimatonta? Monessa perheessä varmaan kuitataan mulkoilu, niskojen nakkelu ja ovien paiskominen haistatteluineen kuuluvan luonnollisena osana murrosikään. Sitä se ei kuitenkaan ole. Lapsia ja nuoria opetetaan sallimalla vain se, mikä on aikuisellekin sallittua. Aikuiseltakin vaaditaan asiallista käytöstä, oli päivä miten huono tahansa. Murrosikä ei itsessään aiheuta huonoa käytöstä. Sitten ihmetellään mitä se opettaja valittaa, kun ei kotonakaan valiteta.
    Koulukiusaamistilanteessa olen törmännyt äitiin joka puolusteli lapsensa käytöstä sillä että kun se toinen on oikeasti niin ärsyttävä ja outo! Siis jo äidit kasvattavat lapsiaan niin, että saa kiusata jos toinen on erilainen!!! Miten tuollainen aivopesu karsitaan pois lapsesta? Havainnollistin asiaa niin, että jos hän olisi minun mielestäni outo, minäkin voisin siis käydä häntä tönimässä ja levitellä hänestä perättömiä juttuja??? Olkaa kotona tarkkoja kuinka puhutte muista ihmisistä. Halveksunta on tarttuvaa!
    Varmasti me koulussa teemme parhaamme kaikkien lasten kanssa. Toivottavasti te teette siellä kotona myös. Wilmasta sanoisin vielä, että jos joutuu sieltä toistuvasti lukemaan että lapsi ei ole tehnyt läksyjään, tai ei ole kouluvälineet mukana, saattaa se olla merkki myös siitä että kotona ei olla oikein oltu kiinnostuneita lapsen koulunkäynnistä. Koko peruskoulun ajan lapsi on iässä jolloin hän kaipaa huolenpitoa ja välittämistä ja aikuisen hyvää esimerkkiä.

    Äänestä

REHTOREISTA se kiusaamiseen puuttumattomattomuus tai puuttuminen lähtee!

Huonot rehtorit pitäisi saada heitettyä hemmettiin, mutta se on käytännössä mahdotonta.

Äänestä

Joskus ala-alsteella purskahdin itkuun kun kiusaajani herjasi ja töni minut kumoon. Opettaja näki tilanteen ja käski MINUA pyytämään anteeksi kiusaajalta että provosoin häntä!

Äänestä

Oppilaan huonoon käytökseen puuttuminen näyttää olevan kiusaamista opettajan taholta. Monien vanhempien mielestä oppilaan suunsoitto on älykkään oppilaan tekemää auktoriteettien kyseenalaistamista.

Äänestä

Omalla kohdallani on sattunut tulemaan harvinaisen olituinen opettaja joka käytännössä kannusti kiusaamaan heikompia "jotta heistä tulisi vahvempia ja eivät valittaisi" näinpä saimme turpiimme koko 3-6 luokan ajan (yleensä joka ke-pe)

Äänestä

Mulla on ikäviä kokemuksia opettajasta, joka heti ensimmäisenä koulupäivänä (silloin kun hän siirtyi luokkani opettajaksi) otti minut ja muutaman muun oppilaan silmätikuikseen. En ollut kovin lahjakas opiskelija, mutta ensimmäisinä päivinä yritin olla mukava ja kyselin häneltä paljon. Ilmeisesti hän otti sen jotenkin nokkiinsa.

Hän arvosteli minua ja suoriutumistani julkisesti luokan edessä, siinä vähässä missä koin onnistuvani sain suoritukseni jätettiin ikään kuin ''huomioimatta'', hän tuntui etsivän tilanteita, joissa hän pääsi nöyryyttämään minua (niitä tilanteita on vaikea selittää ja kuvailla, mutta pahalta tuntui) ja hän ei koskaan puuttunut tilanteisiin, joissa minua kiusattiin, itseasiassa hän saattoi jopa osallistua ja hyväksyä ne hetket. En ollut luokassa mikään häirikköoppilas, istuin ja kuuntelin, mutta lopulta pelkäsin viitata ja osallistua opetukseen. Mutta ala-asteen viimeiset vuodet olivat yhtä piinaa vaikean opettajasuhteen ja kiusaamisen takia. Eivätkä ongelmat kouluun jääneet, kotona suhteeni äitini kanssa oli erittäin tulehtunut ja nyt ''aikuisiällä'' minulle on selvinnyt, että hänessä on voimakkaita narsistisia piireteitä.

Nykyisellään kaikki on ok, en ole äitini kanssa tekemisissä, opiskelen yliopistossa ja minulla ystäviä sekä kavereita ja ihana poikaystävä. Silti nämä lapsuuden ja varhaisnuoruuden tapahtumat pääsevät masentamaan välillä.

Äänestä

Hah! niin tuttua nää jutut:D Ite oon ylä-asteella liksan open kiusaamana. Luokavalvojalle kehuu et tuun saamaan 9 numeroksi, (olin siis valittanu kyseisestä opettajasta), ja mua haukkuu tunneilla lyttyy 5toristukseenB) Hinta-laatu-suhde opettajissa ei ole mikää parhaan.

Äänestä

EI IHME JOS OPETTAJAT KIUSAA, KOSKA KOULUKIUSAAJAT HAKEVAT OPETTAJIKSI. TIEDÄN ERÄÄN TYYPIN INTISTÄ JOKA OLI KOULUKIUSAAJA JA HÄN TUHOSI TERVEYTENI JA HAKI OPETTAJAKSI.

Äänestä
  • perheet heti sossun syyniin!

    Äänestä

  • Myös aikoinaan koulukiusatut hakeutuu opeiksi.Eniten pelottaisi jos olisin kiusannut koulussa jotain tyyppiä ja tietäisin että se on nyt poliisi.

    Äänestä

Olen 10 -vuotias ja opettajani syrjii minua. Jokainen paha sana esim. kaverille tai jollekkin aivan tuntemattomalle möläyttäminen alkaa jo olemaan niin iso juttu että kutsutaan vanhemmat koolle >:( Meillä on edessä yksi keskustelukerta, joka tuli jokaiselle oppilaalle, ja siellä puhutaan esim. siitä miten minä mukamas kiusaan muita! Hei haloo, mä en kiusaa ketään! Ne ketkä sellasta opelle kertoo niin ihan itse sitä ovat tehneet joko muille tai minulle, onneksi koulunkäynti vielä sujuu, kun opettaja mulkoilee luokan edessä ja kyselee minulta aivan päättömiä :'(

Äänestä

Suomalaisia joukkoja lisätään parhaillaan alueelle. On kysymysten aika.

Milloin Suomen hallitus esittelee sen toimintaohjelman, jolla suomalaiset sotilaat eivät enää ole huumekasvien viljelyn takuumiehinä?

Milloin maamme hallitus tekee selväksi, ettei sen toimintastrategiasta päätetä Washingtonissa?

Koska hallituksemme lukee, mitä on kirjoitettu maamme allekirjoittamissa huumeiden vastaisissa sopimuksissa?

Opium is converted into heroin on an industrial scale, not in kitchens but in factories. Millions of gallons of the chemicals needed for this process are shipped into Afghanistan by tanker. The tankers and bulk opium lorries on the way to the factories share the roads, improved by American aid, with Nato troops.

Tony Bliarkin haluaa laillistaa unikonviljelyn Afganistanissa, kuten se on laillistettu jo Turkissa.

Presidentti Karzain toisella veljellä Hashmat Karzailla on oma turvayhtiö, Asia Security Group. Syksyllä paljastui, että kolmas veli, Ahmed Wali Karzai, on jo vuosia ollut CIA:n palkkalistoilla. Ahmed Wali Karzaita on pidetty yhtenä Afganistanin huumekaupan tärkeimmistä tekijöistä.

Saksalaisen huoltoyhtiön epäillään salakuljettaneen huumeita Afganistanista Eurooppaan. Nato oli palkannut yhtiön käsittelemään muun muassa pyykkejä ja jätteitä, Saksan NDR-radio kertoi perjantaina.


Ilta-Sanomat: Ilmianto: "Huumepoliisi johtaa suomalaista huumekauppaa"

YK-johtaja: Pankit pelastettiin taantumasta huumerahoilla

Suomessa vierailleen Global Financial Integrityn tutkija Raymond W. Barker laittomat rahavirrat kasvavat 18 prosentin vuosivauhtia. Suurin osa tästä päätyy lailliseksi rahaksi pankkeihin muodostaen taantuman aikana niiden merkittävimmän kasvusektorin. - Esimerkiksi USA:han voidaan laillisesti siirtää syntyneitä voittoja monenlaisista rikoksista silloin, kun rikos on tehty ulkomailla, Barker toteaa.

Global Financial Integrity -ajatushautomon tutkija Barker kertoo Voima-lehden artikkelissa, että ongelmaan ei edes yritetä puuttua.

Äänestä

oon 2vuota ollu koulussa ei opetajakiusaa jos yrität olla kunola

Äänestä

Itse olin sikainfulensan aikaan 5lk ja olin hieman pullakka. no käsityöstunnilla ''sairaat'' (Astmatikot ja Diabetikot) saivat käydä hakemassa rokoitteen. no minulla ei ollut kumpaakaan ja opettajakin tiesi sen aivan hyvin. Kysy että etkö menekkään kun olet tommonen lihava... vitutti sen jälkeen koko opettaja

Äänestä
  • eienääpullukka.otan osaa.Aika sairas opettaja että kommentoi ulkonäköäsi.Eihän opettajan kuulu sanoa yhtään mitään,eihän hänenkään ulkonäköä saa kommentoida.Tuo on ahdistavaa.Sähän voisit ehkä vaihtaa luokkaa.Tai jopa koulua.Siis oikeasti.

    Äänestä

opettajan pitää olla avulias ja jos se antaakiusaajien kiusata niin potkut tämä on faktaa

Äänestä

mutta yks asia, mä vihaan niitä tyyppejä jotka sanoo

"ope on siis aivan paska se ei anna mun jutella kesken tunnin ja suuttu kun mä haistatin sille! siis ihan paskaa suuttu ihan ilman syytä, vaikka kyl toi ykskin tuolla kuiskas jotain tolle niin se on pahempi kun se että mä vittuilin ja kiroilin opelle. ope on ihan tyhmä kun se vaan mulle suuttuu eikä noille muille jotka istuu hiljaa paikallaan"



Tollanen juttu on kyllä aivan vittumaista jos ei itse tajua että on itse paska oppilas.
mutta silti sekin on inhottavaa jos opettaja suosii hyviä oppilaita mutta siihen on syykin, koska hyvät oppilaat ovat niitä jotka ei melua tunnilla ja vittuile ympäriinsä.

Äänestä

mun ala-asteen ope 3-6 luokal vihas mua tyylii pelkkien huonojen koenumeroiden takii:( ja mä vihasin takas ;)
mut nyt oon ollu puol vuotta 7 luokal ja mul on I-H-A-N-A opettaja

Äänestä

saatana!!!!!!!!!!! te kaikki ootte pelkkiä luusereita!!! jos vähänkään tulee vastoinkäymisiä te tuutte tänne netin keskustelupalstoille itkemään ja maärisemään kuinka kamalaa se teidän elämä on, ja ajattelette itsemurhaa, muka masentuu, alkaa käyttää huumeita ja muuta paskaa. TE KAIKKI OLETTE TÄYSIÄ KUSIPÄÄ LUUSEREITA JA JOS TAPAHTUU JOTAIN VÄHÄNKÄÄN TEITÄ ÄRSYTTÄVIÄ JUTTA EIKÄ KAIKKI MENE TEIDÄN MIELENNE MUKAAN NIIN ITKU ALKAA. ettekä te osaa suutanne avata opettjalle jos se tekee muka niin KAMALAA VÄÄRYYTTÄ teitä kohtaan

OLISI KYLLÄ HYVÄ JOS TE KAIKKI TEKISITTE ITSEMURHAN NIIN MUILLA JA OPETTAJILLA OLISI PALJON HELPOMPAA

Äänestä

Minun kokemukseni opettajien tekemästä vääryydestä lähinnä rajoittuvat yläasteella tutuksi tulleeseen kotitalouden opettajaan, joka kieltäytyi arvostelemasta koettani vedoten "huonoon" käsialaani. Lopputulos? Sain välitodistukseen häthätää viitosen kyseisestä aineesta, vaikkakin kävin näyttämässä samaa koetta luokanvalvojalleni, joka totesi käsialani olevan ihan siistiä.

Tosin tämä opettaja myös useaan otteeseen ilmoitti koko luokan edessä inhoavansa minua. Syytä tähän koskaan sen selvemmin saanut, hiljaisena ja kilttinä tyttönä kun en edes ongelmia aiheuttanut tuntisin. Kömpelö olin, mutta yritin kuitenkin aina parhaani enkä todellakaan valittanut mistään. (Toisin kuin esimerkiksi suurin osa ns. opettajan suosikkioppilaita teki tätä suurimman osan ajasta. )

Sattuipa tämä sama opettaja opettamaan meille uskontoa ja sama kuvio numeroiden antamisessa toistui sielläkin. Uskonnossa selvästi minua huonompi ystäväni sai minua reippaasti paremman numeron - vaikka saikin kokeesta heikomman numeron. Minä taas sain ysiä ja opettajani jostain syystä päätti laskea sen seiskaan todistuksessa. Ystäväni taas sai ysin.

Eiväthän nämä jutut sinänsä näin vanhemmalla iällä mitään hirveitä ole, mutta kyllä ne vielä näin vanhemmallakin iällä harmittavat.

Äänestä
  • Nykyajan vanhemmat miesopet kattoo pornoa ja vaatii anaaliseksiä.Hyi saatana.Pidän huolen etteivät lähesty mun tuttujani kun tietää mitä Larssin päässä pyörii.

    Äänestä

Hei, Olet oikeassa ,Viertolan koulun 4 A luokan opettaja tekee aivan samaa. Luokassa on O.... Ja J.. nimeltä oppilaat kiusaavat muutamia ja op. puolustaa vaan kiusaajija. Heidän haukkuminen kuulemma on fakta.
Soo Sooo 4 A lukan O.P.

Äänestä
  • Auttakaa Viertolassa oleville epäoikeudenmukaisesti kohteltuja lapsija, jos itse sanotaan takaisin kiusaajalle ollaan syylisijä. Jos ollaan hiljaa jatkuvasti nimitellään , tönitään ja syrjätään. opet kattoo sivusta ja sivuttaa kiusaajat. jos oot rikkinäisen perhen jäsen tai pouleksi suomalainen, tai kokonaan suomalainen mutta niiden silmissä outotyypi setten kiusaataan

    Äänestä

open nimikirjaimet mahd. A-M P

Äänestä

Kokemusta opettajien välinpitämättömyydestä on kokemusta. Välistä ennen tuntui, että opettajat puuttuvat sellaisiin asioihin, jotka eivät niille kuulu, eikä sellaisiin, joihin heidän pitäisi puuttua. Monta kertaa ollut että saa pettyä siihen että kiusaamistapauksiin ei tule minkään valtakunnan tolkkua, vaikka muka niin asioihin luullaan puututtavan. Ottaa päähän sellaiset tapaukset jossa esim. opettaja puuttuu oppilaan yksityisasioihin, esim. seurusteluihin, ja luokan kuullen joskus möläyttää asiasta. Vallattomasti vituttaa sellainen, kokemusta tullut eräästä harvinaisen huonolta ylä-aste ajalta. Onneksi nykyään tälläistä ei tapahdu, tai no, en tiedä, saattaapa eräällä koululla samankaltaisia tapauksia yhä olla.

Äänestä

ja kyseisessä koulussa oli "kiva koulu projekti" oli nääs sanassa koulussa samaan aikaan. niin ja kyseissääsä koulussa ei puututtu muihinkaan kiusaamis tapauksiin.
Ja sillon kun puututtiin niin opettajat meni kiusaajan puolelle. opettajat uhkas kiusattuja poliiseilla ja sossuilla ym.

T.todella vittuutununeen kaveri

Äänestä

Tämä Kiva koulu -projekti on varmaan naurettavin asia mitä maa päällään kantaa. Omasta kokemuksesta voin sanoa, kun olin tässä pari vuotta sitten vielä peruskoulussa ja siellä lähti liikkeille tämä projekti niin kaikki opettajat koko ajan muistutti siitä mutta sitte tuli tapaus että mun tuttavaa kiusattiin, haukuttiin ja käytiin käsiksi ja opettajat näki sen omin silminki, mutta tapaukseen ei puututtu vaikka tein itse siitä valituksen ja myös tämä tuttavani teki valituksen, se oli se perus selitys että " älä ny ota todesta että ei se sitä oikeesti tarkota". En vaan kyllä ymmärrä että pitäiskö siinä tilantees vaan nauraa ja sanoa että hyvä vitsi kun toinen yrittää kuristaa hengiltä. Niin että täyttä paskaa tollaset projektit että vetäköön opettajat sen vitun päähänsä niin syvälle että tuntuu!

Äänestä

Joo haista paska hieno mies olet saatana kiusaajia turpaan oikein karate tyyliillä parit roundhouse kicit naamaan ja opettajia päihin kyllä pro ninjas

Äänestä

Paskat. Tänäpäivänä nuoret on velliperseitä ja ruikuttajia jotka luulevat että saa tehdä mitätahansa ja kun joku heitä ojentaa mennään itkemään vanhemmille. Voi v....u.
Teistä ei ole mihinkään muuhun kuin syljeskelemään kaduilla ja huutelemalla paskaa.
Olette tyhmiä, lihavia ja täysin saamattomia.
Opiskelu ei maistu, notkutaan pitkin katuja ja luullaan että raha kasvaa puussa.
Nuoret muka syrjäytyneitä. Kyllä mutta ihan omaa syytään.
Hävetkää.

Äänestä

VITTU OPETTAJAT ON IHAN SYVÄLTÄ PERSEESTÄ
ANAALISEKSIÄ KAKTUKSEN KANSSA NE ANSAITSEE !!!!!!666
VITTU VIHAAN TEITÄ KAIKKIA, VITUN SUOMALAISET PELLET.
imekää pillua.














































vitun idarit.

Äänestä
  • huh huh.Ehkä opettajien seksielämä on ankeaa ja puhkeaa väkivaltana sitten oppilaita kohtaan.Omakohtaisena kokemuksena mulla tuli miesope vaatimaan seksiä minulta ikää vajaa 60v ja minä 30vuotta nuorempi.Tein rikosilmoituksen.Tehkää tekin!

    Äänestä

  • dear mr. dickead, you are right.They should go to jail for a while and think what they say and do.Violence is not answer.

    Äänestä

Tässä liitteenä erittäin mielenkiintoinen artikkeli aiheesta !
http://adf.ly/MdEv7

Äänestä

Juu samassa tilanteessa! Paitsi että minunopeni katsoo HUOM! ainoastaan minun ruokalautasen kysyin tänää muilta oppilailta kattooko se niiden ja ei mutta minä joudun syömään sen putipuhtaaksi. Kokeet... juu aikän kokeessa teen p:n "kellariin" vaikka mun pitäs tehä se ylös. juu ja siinä tietty tarvi monta isoo kirjainta ja se otti kaikista 1 virheen! tää on totta ei muunnettua! Tätä on jatkunu jotai 4kuukautta ja en jaksa enää! Muitaki tilanteita on mut en nyt kaikkia muista noi tapahtu tänää ni aattelin laitaa ne sitte :D mikä avuks??

Äänestä
  • Voisitko ajatella, että kokeet tarkastetaan ja arvioidaan siksi, että nähdään miten opetus on mennyt perille. Älä loukkaannu, jos virheistä menee pisteitä. Tärkeintä on, että Sinä tiedät missä on tehty virhe ja osaat ottaa niistä opiksi etkä toista virheitä. Tee huolella kaikki läksyt ja ota opiksi virheistä. Sinusta kasvaa hyvä aikuinen ja voit hankkia hyvän ammatin. Opiskelu on sijoittamista tulevaisuutesi hyvinvointiin.

    Äänestä

Usein opettajien takia moni menettää kiinnostuksen jatko-opintoihin ja päätyy esim huumekokeiluihin.Kyllä nyt pitää tulla muutos tähän opettajien haukkumisleikkiin.Ihan törkeitä juttuja ympäri Suomen olen kuullut.Hyvä ettei päälle sylkästy.Toinen juttu on sellainen että kaikki eivät olla liikunnallisia luonnostaan.Ihmisiä ei saa syrjiä liikuntatunneilla ja nauraa päin naamaa jos ei jaksa juosta tai ei ole kovin notkea.Keksikää uusia liikuntatemppuja sinne tunneille.

Äänestä

Pahinta mitä tiedän on se että opettaja antaa muiden kiusata ja itsekin röhähtää nauramaan oppilasta.Hups,oletpas sä kömpelö.Mene tonne siksi aikaa kun muut tässä luistelee jne.Varsinkin liikuntatunnit voi olla yhtä helvettiä koska suurin osa oppilaista ei ole liikunnallisesti lahjakkaita.Kiva joutua aina viimeiseksi kun valitaan jotain joukkueita.Ehkä olisi syytä eriyttää liikuntatunnit niin että suunnilleen samaa tasoa olevat harrastavat samaan aikaan ja ne lahjakkaat eri ryhmissä.Vai pitäiskö lopettaa koko liikunta?Siellä on aatamin aikaisia lajeja kuten voimistelu ym omituista.

Äänestä
  • Ja meidän koulun liikunnanope käyttää nuuskaa...
    Ja läpsii 8-luokkalaisii tyttöjä perseelle "noni pistäppäs nyt jo vauhtia"...
    Ja olettaa jokaisen olevan joku hirvee atleetti...
    Ja koulu ei puutu millään tapaa kiusaamiseen, kiusattua syytetään jne... Niin totta...

    Äänestä

Viisi vuotta höykytystä ja nolaamista. Ikuiset vertavuotavat haavat joita lempeämmät ovat yrittäneet tiedostamattaan tyrehdyttää.
Aikaa kulunut lähes 10 vuotta, mutta mielessä silti salamavalon kirkkaasti.

Äänestä

Meijän puutyön opettaja....En osaa oikei keskittyy mihinkää... nii ku jtn sähköjohtojen juottamisesta puhu opettaja ja sillo näytin johtoja yhdistäen ''Ai tällei'' nii sittehä opettaja repäs mun työn mun kädestä JA HEITTI LATTIALLE....Ja tekee muutaki paskaa...

Äänestä

Jos joku ope vittuilee niin sille vittuillaan ja homma toimii

Äänestä
  • No ei kyllä varmasti homma toimi jos opettaja käyttää tälläistä kielen käyttö ja kiroilee.

    Äänestä

Tämä ei ole olenkaan hyvä juttu kannattaa tällöin yrittää vaikka vaihtaa toisee kouluun tai puhua kotona vahemmille että mitä voit tehdä tälle asialle. Tällöin kannattaa ottaa koulun rehtoriin tai opettajaan yhteys ja antaa potkut persuksille tälläiselle opettajalle eli lennättää tälläinen opettaja pois kokonaan koulusta tämä on tosi hyvä kannattaa kokeilla.

Äänestä

Meillä ainakin ihan mahtava opettaja, joskin hiukan vanha.Hyvä Hannu:))))

Äänestä

Sinun kannattaa itse alkaa opettajaksi nykyisin säännöin,niin kyllä maailmasi parantuisi.

Äänestä

veä turpaa

Äänestä

Yks ope teippas oppilaan suun kiinni!

Äänestä

Tää on niin totta :( Opettajat ei osaa puuttuu kuolukiusaamiseen ja sit akiken lisäks ne pitää tiettyjä oppilaita täydellisinä ja toisia taas ihan typerinä. Opettajat puolustaa vaa niitä täydellesimpiä oppilaita. Ja niille on ihansama vaikka niitä typeriä oppilaita taas kiusataan.

Terveisin kokenut asijantuntia.

Äänestä

Mulla ja kavereilla, oli kans ongelmia ala-asteella käsityön opettajan kanssa, aluks oli tosi mukava,mutta sitten vikana vuonna rupes suosiin toisen luokkalaisia ja enemmän urheilullisia ja meitä autto aina vikana. kerrottiin omalle opelle. ensin usko lopulta meni toisen opettajan puolelle.
Yläasteella tuli sitten ongelmia liikunnan opettajan kanssa. pudotti siinä tosi monen numeroita ja muutenkin oli vähän kaikkee ei mukavaa.

Äänestä

Mua on kiusattu jo ihan 1 luokasta lähtien (oon 6) nii sitte vaa ope luulee et mä vaa kuvittelen ja on jo varannu ajan psykiatriselle osastolle.. tutkimus jaksolle...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Näin on kirjoitti:

Opettajat suhtautuvat välinpitämättömästi ja vähättelevästi joihinkin oppilaisiin.He antavat huonoa esimerkkiä.Kiusaajat saavat tuulta purjeisiin ja hyökkäävät.

OPETTAJIEN PITÄÄ SUHTAUTUA KAIKKIIN OPPILAISIIN TASA-ARVOISESTI TAi SITTEN HEILLE POTKUT.

Herätkää hörhö opet jo tähän maailamaan.Teilläkin on vastuuta kiusaajien käytöksestä.

Hörhöt pitää hörhöjen puolta ja kiusaavat opettajat kiusaajien puolta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu