Onko 600x1200 dpi riittävä tarkkuus kun tulostaa A3 kokoista grafiikkaa. Näyttävätkö ympyrät ympyröiltä vai pinolta neliöitä, jotka on ladottu ympyrän muotoon?
Kuinka tarkka tulostin?
3
458
Vastaukset
- fani
Eikös 600 dpi ole ihan normaali tarkkuus lähes kaikessa painetussa materiaalissa?
- iNTo
tässä tullaan taas ilmeisesti tähän dpi-käsitteen hämäryyteen...
itse dpi-lukema kuvaa pisteiden määrää tuumaalla, ja se ilmoitetaan ILMAN mitään kertomerkkejä välissä. tosin tulostinvalmistajat jostain syystä ilmoittelevat lehdissä printtereidensä tarkkuuksia miten sattuu (näyttähän esim 600x1200dpi mainoksessa vähän pirusti miehekkäämmältä tarkkuudelta kuin 600dpi). normaalilla logiikallahan siten 600x1200dpi olisi "oikeana dpi-lukemana" 720 000 pistettä tuumalle, ja sellaista kuvaa ei ole olemassakaan. 600x1200dpi kenties viittaa tulostimen pisteiden eri tiheyteen vaaka- ja pystysuunnassa. korjatkaa, jos olen metikössä.
jos taas kuvasi näytöllä on 600x1200 pikseliä, se kertoo kuvasi mitat pikseleinä. tällöin kuvasi resoluutio on 72dpi, ja se ei riitä tarkkaan tulostukseen. jos haluat A3 kokoisen kuvan tulostuvan 600dpi:nä, sen mitat pikseleinä ovat noin 7000x10 000. kuvan koko olisi siten noin 200-270 megatavua väriavaruudesta riippuen. toivottavasti koneesi on tehokas.
A3 kokoisen kuvan tulostukseen riittää ihan hyvin 300dpi. 200dpi:kin on siinä rajoilla, että huomaako siitäkään epätarkkuuksia häiritsevästi. riippuu väreistä jne.
ei hyvänen aika. taisi taas tulla sellainen löpinä, että tästä ei ole kenellekään mitään hyötyä. en kyllä ala kirjoittamaan uudestaankaan...- peltsi
Dpi:llä ja ppi:llä ei ole juuri mitään tekemistä keskenään.
Dpi:tä käytetään, kun kerrotaan kuinka monta mustepistettä printteri pystyy tuuman mitalle tuuttaamaan ja ne kertomerkin eri puolilla olevat luvut kertovat pistetiheyden vaaka- ja pystysuunnassa suhteessa tulostussuuntaan. 600 x 1200 dpi:tä on useimmiten ihan riittävä tulostustarkkuus.
Ppi on puolestaan lyhenne termistä "Pixels per inch", jolla ilmoitetaan bittikarttakuvan suhteellinen resoluutio.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082834Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672511Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831015Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1241002- 671000
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait271952Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka320921Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768