No niin, niinhän siinä kävi kuin arvailinkin. Windows 8 meni ensimmäisenä kuukautena heittämällä kaikkien Linuxien ohi.
Windows 8: 1,72 %
kaikki Linuxit: 1,19 %
http://tinyurl.com/6xkd7oy
Windows 8: 1,72 %
kaikki Linuxit: 1,19 %
http://tinyurl.com/6xkd7oy
Vastaukset 7
Vanhimmat
Paitsi, että Androidilla on 78-90% markkinaosuus mobiilissa ja sen windows-fanit unohtavat aktiivisesti. Myös Android on Linux. Näin ollen linuxin todellinen markkinaosuus uusissa laitteissa on sen 78% puhelimissa ja muualla yli 50% uusista laitteista kun Android alkaa olla ohittanut Ipadin tableteissa.
Ubuntu tulee viemään laajan osan markkinoista kun se tulee puhelimiin ja tableteihin sekä telkkareihin.
Tarkoitatko sitä virusimuri androidia, johon on tehty valtavasti toimivia haittaohjelmia?
Sitäkö linuks ytimeen tehtyä virusimuri androidia? Sitäkö tarkoitat?
Eipä tuo kummoinen saavutus ole kasille, jonka piti jyrätä kaikki yli. Windows 8 on floppi ja jää sellaiseksi. Ei tule menestymään kun ei kiinnosta laitevalmistajia eikä kuluttajia. Fujitsu on jo kerennyt toteamaan, että Windows 8 kaataa pc-markkinat, niinpä Fujitsu siirtää toimintojaan pc-tuotannosta pois ja palveluihin.
Ubuntu tulee menemään pian heittämällä windows 8:n ohi.
???
en kyllä itse käytä Androidia pöytäkoneessa
Jaa, sen muuten saa asennettua kyllä sekä pöytäkoneeseen että läppäriin. Androidista löytyy pc:lle useitakin modattuja versioita halukkaille. Ei ole sen suurempi urakka kuin Ubuntunkaan asennus.
http://www.redmondpie.com/how-to-install-and-run-android-4.0-on-mac-windows-pc-or-linux-tutorial/
http://www.dailytut.com/mobile-phone/how-to-install-android-os-on-pc-laptop.html
http://techod.com/how-to-install-android-on-pc/
miksi ihmeessä - Androidihan on suunniteltu mobiililaitteisiin, erityisesti kosketusnäyttöihin
Desktop Operating System Free Share
Linux 100 %
Windows 0,0 %
http://tinyurl.com/dga7mg