Kani ei juo, mitä teen?

Kanin omistaja

Mitä pitää tehdä jos kani ei juo?
Vaihdan veden joka päivä ja vesi on raikasta.
Juomapullosta vesi ei näytä maistuvan eikä pikkuastiasta.
Kauanko kani voi olla juomatta?
Ja se muuten syö ihan normaalisti, se vesi ei vaan kelpaa sille.

AUTTAKAA!!!!!!!! KIITOS!!!!!!!!!!!

13

6327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdfgvswdsf

      Sitte kun jano tulee, niin kelpaa.

    • roosaaaaa

      kani ei välttämmäättä ttiiä missä juomapullon paikka on. Kannattaa joko pakkojuottaa ruiskulla tai syöttää kurkkua!!!

    • Kanin omistaja

      Kiitos, suuntaanpa ruokakauppaan kurkkua hakemaan.

      • Anonyymi

        Kurkku on diureetti, eli kuivattaa kanin elimistöä vain enemmän🤔


    • 11b

      Eikö kanit haista veden? Miten ne luonnossakaan muuten joisi

    • pilkunviilaaja f

      Kuin paljon syötät tuoreruokaa? Tuoreruuassa on paljon nestettä ja se voi vähentää juomisen tarvetta. Kani voi juoda ihmeellisen vähän kun tuoretta on paljon saatavilla.

      Oletko näyttänyt kanille mistä vettä saa? Pidä vesipaikat paikoissa joista kani ne löytää. Kasta sormi vesiastiassa ja täppää sormella kanin huuliin. Kai jänö osaa juoda pullosta ja astiasta? :D Onhan vesiastia sopivan matalareunainen että kanin on helppo juoda? Toimiiko juomapullo? Harmillisen usein pullo voi olla sökö tai antaa vettä vähän ettei kanilla riitä into lipittää pullosta esimerkiksi varttia saadakseen vettä pari milliä.

      Mikä on kanin asuintilan lämpötila? Kylmässä kanit juo vähemmän, kuumassa ja lämpimässä enemmän.

    • Sedä

      Luultavasti kani kyllä juo, et vaan näe sitä :) Etenkin jos kani on uusi, se saattaa tarkoituksella juoda salaa. Muutenkin kanit juo aika vähän, eli ei hyppää pullolla kaiken aikaa.

      • roosaaaaa

        mun kani kyllä juo tosi paljon!!!


      • ap.

        Jep, se oli kuin olikin piilojuoppo! :D


      • janoiset
        ap. kirjoitti:

        Jep, se oli kuin olikin piilojuoppo! :D

        Miten jäi kiinni? :D
        Itsekin pelkäsin, ettei kanini osaa poikasena juoda pullosta, mutta hengissä vielä on.


    • auttakakaakaninkaa

      Mun kani on 2v kääpiöluppa ja se on ollut meillä noin viikon. Eilen huomasin ettei pullosta oo kadonnut vettä ollenkaan yritin ruiskautella sen suuhun painamalla siitä pullosta ku se suutin on sen suussa mutta se ei silti juo. Heinää on kokoajan saatavilla ja se elää"vapaana" se syö juomapullon vierestä joten ei johdu siitä että ei tietäisi missä pullo on. Se syö normaalisti (niinku entisessä paikaasaki) ja se on oma iloinen itsensä. Se saa joka ilta tuore ruokaa (porkkanaa omenaa kurkkua tms) mitä teen?

      • Sedä

        Toimiihan pullo varmasti hyvin kun "nuolet" sitä sormen päällä? Todennäköisesti jos pullo toimii, niin kanisi juo salaa. Vaihda vesi kuitenkin raikkaaseen päivittäin, ja kokeile että vettä tulee.


    • zopperi

      Pupuil on omat mieltymyksensä Pörri juo paljon ja Jessica vähän vähemmän. Ehkä se juo salaa anna märkää ruokaa niin saa siinä vettä. tämä vinkki on kaikille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      388
      12644
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      269
      5542
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      236
      4073
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      285
      3101
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      23
      2105
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      20
      1910
    7. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      53
      1575
    8. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      21
      1188
    9. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      168
      988
    10. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      935
    Aihe