Minulla olisi pari kysymystä:
Nitropolttisauto: Onko mitään väliä nitron osuudella polttoaineeseen muuten kuin tehon kannalta?
Voiko polttisautolla ajaa talvella?
Polttis Rc-tietoa kaivataan!
5
1658
Vastaukset
- ...
On ja voi
- Aloittelija123
Jos moottori on nyt esim. 21CXP SH, niintarkoittaako se että se käyttää 21% nitroa?
- RC-pilotti1
Aloittelija123 kirjoitti:
Jos moottori on nyt esim. 21CXP SH, niintarkoittaako se että se käyttää 21% nitroa?
No ei. Se 21 tulee jenkkiläisestä tavasta merkata moottorin iskutilavuus. Tapauksessasi se on 3,5cm3. Kyllä se moottori toimii nitraamattomallakin, mutta tehoa se ei anna samalla mitalla. Autoissa käytetään vähemmän öljyä kuin lennokeissa moottorin kuormituksesta johtuen.
Talviajössa tarvitset sitä nitrattua pakkasella käyntiin saamiseen.
- UrpÅulu
Onko polttoaineen liiallisella rasvaprosentilla muita haittoja kuin.. sotkeentuminen, ja tehojen vähyys ?
- Harrastajavm75
"Nitro" polttoaineista pari sanaa:
-RC vermeissä käytettävä polttoaine sisältää käytännössä aina vähintään metanolia ja öljyä[kyllä jopa 4-tahtisissa on yleensä öljyä polttoaineessa], ilman nitroa olevaa seosta kutsutaan myös "suoraksi". Yleensä mukana on myös 5-30% nitrometaania lisäämässä tehoa ja tuomassa käyntivarmuutta. Monissa moottoreissa nitron merkitys ei ole pelkästään teho vaan ennenkaikkea käyntivarmuus tyhjäkäynnillä ja kaasuvasteessa. Edellämainittujen komponenttien lisäksi valmispolttoaineissa on yleensä lisäaineita, kuten korroosio suoja ym. Niiden tehtävä on suojata moottoria ruostumiselta ja syöpymiseltä. Nitrometaanin palokaasut ja vesi nimittäin muodostavat yhdessä typpihappoa, joka syövyttää ja on epäterveellistäkin.
-Lennokki- ja autopolttoaineissa on jonkinverran eroa lähinnä öljyn määrässä. Tyypillinen lennokkipolttoainen sisältää n. 20% öljyä, 20-25% nitrometaania ja loput 55-60% metanolia.
-Autoihin tarkoitetuissa polttoaineissa öljyä on vähemmän ja määrä on esim 12%. Nitroa yleensä 20-30% ja loput jälleen metanolia.
Öljyn määrästä:
-Liian vähän öljyä tai vääränlaista:
-Moottori kuluu nopeasti
-moottori ei toimi kunnolla ja oikeassa lämpötilassa
-voi vaikuttaa myös tehoon, koska parhaista öljyistä osa on suunniteltu palamaan osittain.
Liian paljon öljyä:
-moottori tukehtuu tyhjäkäynnillä tai ei vastaa kaasuun kunnolla
-kaasutin vaikea säätää
-jossain tapauksissa karstoittuminen
Vielä sana polttoaineen säilytyksestä:
-Metanoli on myrkky ja hyvin pieni määrä sokeuttaa ja hiukan isompi tappaa. Pidetään siis ne polttoaineet pois pienten lasten ulottuvilta.
-Metanoli nitro sitoo itseensä ilmasta kosteutta ja sen vuoksi polttoaine vanhenee jopa vuodessa, jos on säilytetty kosteassa ja väärin. Nitrometaani on myöskin lähtökohtaisesti räjähdysaine väärin käytettynä. Jenkeissä valmistetussa nitrossa oli takavuosina indikaattori väriaine mukana, joka paljasti jos nitro loli muuttunut epästabiiliksi ja räjähdysherkäksi, nykytilannetta kiinan nitrojen kanssa en tiedä. Eli hävitetään vanhat vuosikausia käyttämättöminä seisseet polttoaineet asianmukaisesti ja käetetään tuoretta niin moottoritkin pelaa paremmin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M857532Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2254982Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn884944HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen1264311Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584190Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu373681Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e653383Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty712886Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä
kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.122627Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj412030