Mulla on lievä anorexia. Enkä tiiä mitä teen en haluis ollenkaa lihoo, mutten tiedä mitä pitäis tehdä. Vai jatkaa elämää ihan normaalisti..
Lievä anorexia
Pulassa!
3191
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jatkat elämää ihan normaalisti. Puhut vanhemmille ja terkkarille ja ihan kenelle vaan jos et voi ruoka ahdistaa, syömishäiriö, varsinkin epä-lievä sellainen, on helvetti.
Oon 13w ja painan 32kg, mut pelkään lihovani koko ajan :((
No sit oot kyllä pulassa! Tuut kuitenkin kasvamaan aikuiseksi (ellet tapa itseäsi syömäpelleilyllä :( ), ja faktahan on se, ettei kukaan aikuinen nainen paina 32kg. Ihmiset painaa sen takia, koska niillä on luut ja sisäelimet ja lihakset ja rasvaa. Rasvakin on tärkeetä, varsinkin naisille.
Miksi sua pelottaa lihota? Yritä miettiä mistä se voisi johtua, pelkäätkö kasvamista ja aikuisumista, kontrollin menettämistä, entäs ympäristön ja median luomat paineet? Jos tulee yhtään mitään mieleen menneisyydestä yms. mikä voisi tähän vaikuttaa niin kannattaa kertoa.
Puhu jollekin, kyllä se tästä vielä! Oot kuitenkin niin nuori, koko elämä edessä :)