En tiedä missä kiven kolossa olen kasvanut koska sain tietää reilaamisesta vasta viikko sitten ekaa kertaa? :D Kiinnostuin tästä vaihoehdosa paljon ja haluan sellaisen tehdä, olenkin viikon ollut nenä kiinni koneessa ja lukenut mahd. paljon tietoa mutta ei silti ihan avarru kaikki. Eli...?
Kun ostaa VR:ltä sen interrail lipun, mitä se meinaa?
Luulin että kun sen maksaa (noin, 298€) niin siinä on maksettu liput "jokaiseen maahan". Tai jotain tällästä, mutta ei taida ihan niin olla...
Haen tältä matkalta seikkailua mutta noi junajutut kyllä hieman mietityttää :D Eikä ole niin justiinsa jos ei kaikki mene ihan putkeen mutta mietin kaiken aina aika valmiiksi ja otan asioista paljon selvää ettei tarvi ihan sormi keskellä suuta olla.
Onko vaikeaa ensikertalaiselle vaihtaa junaa asemalla? Kuitenkin kun toisessa maassa ollaan?
Alustavasti olen reittiä katsonut: Lento köpikseen ja sieltä lähtee reilaaminen berliiniin sieltä frankfurtiin,brysseliin, pariisiin, barcelonaan ja sieltä varmaan suoraan lennolla kotiin. Antakaa vinkkejä? Kaikki otetaan vastaan! :)
Kiitos!
Interrail,Ihan pihalla?
2
302
Vastaukset
- vbniop
Minun käsityksen mukaan global passilla pääsee kaikkissa euroopan maissa,mutta on totta että kustannuksia tulee sen lisäksi. Lähes aina nopeatjunat vaatii varausmaksun, joka tulee aina reililipun lisäksi. Ja jos haluaa säästää päivissä ja matkustaa yöllä, tulee aina lisämaksua 5€-50€ riippuen valitsetko istuma, lepo vai makuupaikan. Isoilla asemilla voi tietenkin tulla ongelmia, jos on lyhyt vaihtoväli, mutta yleensä hyvät opasteet. Ja jos omistaa hyvän kielitaidon voihan tietysti aina kysyä muilta.
- adsgr
Lisäkustannuksiin pitää tosiaan varautua vaikka Global Pass olisikin. Jos nyt Saksaan aiot niin siellä paikkavaraus maksoi muutaman euron. Itävallasta kun halusi Italiaan yöjunalla niin piti joko olla valmiina paikkavaraus (joka maksoi ehkä 15 e, makuuvaunu olisi maksanut tietysti reilusti enemmän) tai sitten maksaa konnarille junassa jotain yöprovikkaa. Italiassa täysin normaali paikkavaraus maksoi aina 10 egeä.
Mutta siis yleisesti ottaen lippu on maksettu kaikkiin maihin, osa maista vaan haluaa kiskoa lisää rahaa, jos tekee paikkavarauksia tai käyttää suurnopeusjunia tjsp.
Ja huom, reittisuunnitelmasi vaikuttaa sellaiselta, että paikkavaraukset tulevat tarpeeseen, jos liikut loppukesästä eli euroopan lomakaudella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2457504Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1393931Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1172198Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261547- 461480
- 331382
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3411200Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1411012Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23948Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä7927