MInulle on tullut koneelleni sellainen ongelma, että onkohan kenelläkään kokemusta vastaavasta: Kun avaan koneen, se toimii jonkun aikaa ihan normaalisti, mutta sitten alkaa availemaan itsestään sivua "News Portal" ja sitä avautuu ja avautuu useita, ja kun yhden sulkee avaa se kaksi uutta tilalle, avaa niin nopeasti ettei ehdi edellistä sulkea.
MInulla on Opera selaimena, mutta tämä tapahtuu vaikka olisi Opera suljettuna, ja katselisin kuviani tai yrittäisin ladata kuvia kamerasta, tai vaikka pelata pasianssia, niin kone on suljettava kun tuo ohjelma häiritsee koko ajan.
Koneelta on tyhjennetty Opera pois ja haravoitu viruksia ja haittaohjelmia, mutta mitään ei löytynyt. Hetken oli rauhallista ja taas alkoi, eli ei ole edes selaimesta kiinni. Onko kellään kokemusta ja mitä tuolle voisi tehdä muuta kuin heittää koneen katiskan painoksi?
oliskiko joku haittaohjelma?
2
89
Vastaukset
Oletko viimeaikoina asentanut joitakin ilmaisia ohjelmia? Jos olet niin olisiko niiden mukana tullut jokin mainis/haittaohjelma joka tekee tuota?`
Sinun kannattaa tehdä täysi tarkistus esim Malwarebytes ohjelmalla: http://www.malwarebytes.org/
Sen asennusvaiheessa ota pois ruksi kokeiluversio kohdasta ja ennen tarkistusta varmista että sen virustunnisteet ovat ajantasalla.- joöi
On kokemusta poliisiohjelmasta. Lataa Process Monitor ja laita se pitämään kirjaa käynnistyksestä. Katso kaikki tiedosto-operaatiot siitä alkaen kun Explorer käynnistyy. Sieltä voi löytyä syyllinen, joka käynnistää selaimen (Operan?). Toinen mahdollisuus on katsoa Autorunssilla Logon-käynnistykset. No aivan aluksi kannattaa tietty katsoa, ettei haittis lähde käyntiin Startup-kansiosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja12814273Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va275908SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1545445Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2954310HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.394056"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873611Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant23551Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan213512Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan592601Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.901356