Tuntuu että kaikki menestyneet suomalaiset ovat valmistuneet muualta, tai ulkomailta. Jokaista menestynyttä HSE:ltä valmistunutta kohti löysin 10 tkk:lta tai esim oikkiksesta valmistunutta. Onko asia todella näin ettei kauppatieteilijät pitkälle pötki?
Menestyneitä KTM?
16
5834
Vastaukset
- ihmettelyä
Mitä tarkoitat menestyneellä suomalaisella? Millaiset kriteerit sinulla on menestykselle?
Minä tunnen henkilökohtaisesti monta menestynyttä kauppatieteilijää omilla kriteereilläni. Niihin kuuluu vaativat asiantuntija- tai ylemmän johdon tehtävät kotimaassa tai ulkomailla ja vähintään 2-3 kertaa suomalaisten mediaanipalkkaa suuremmat ansiotulot. Ilmeisesti sinulla on jotkut muut, paljon korkeammat kriteerit?
Kaikkein menestyneimmät suomalaiset ovat niitä, joilla ei ole lainkaan mainittuja tutkintoja, kuten Mika Häkkinen tai Kimi Räikkönen. Aika varmasti ovat tunnetumpia maailmalla kuin yksikään insinööri, kauppatieteilijä tai oikiksesta valmistunut. - asdfsdfsdf
Ota myös huomioon että Suomi on erittäin insinöörilähtöinen maa (Teku yrityksiä PALJON) ja kaupallisiin tutkintoihin on herännyt mielenkiinto paljon myöhemmin.
Huomioi myös että Dippareita koulutetaan enemmän kuin ekonomeja. (MUTU)
Kyllä esim Wahlroosin Nalle on suht hyvin pärjännyt.. Tosin tohtoripoikia on hän...- Tutkittuatulosta
Yleisesti ottaen narsistit ja psykopaatit pärjää työelämässä parhaiten. Kannattaa siis olla narsisti ja psykopaatti ennenkaikkea, kauppiksella ei niin väliä.
- Sirola10
Oliko NL:n puolelta silti suurin tuki?
- Niin se vaan on
KTM:n keskipalkka ohittaa esim. DI:n keskipalkan, mutta molemmat ovat samaa tasoa. Pääsääntöisesti KTM on hyvä tutkinto, vähemmän aikaa vievä kuin esim. DI (oikeasti kaikki kunnia dippainsseille, oma pää ei kestäisi) ja palkkataso ja työllistyminen melkeinpä loistavaa.
Menestyneitä KTM/KTT -tutkinnon suorittaneita: Keskon pääjohtaja Matti Halmesmäki (Turun KKK) melkeinpä koko Keskon johtoryhmä, OP-Pohjolan pääjohtaja Reijo Karhinen (Turun KKK), Finnairin ex-tj Mika Vehviläinen (HSE), Björn Wahlroos (Hanken), Nokian Renkaiden tj. Kim Gran (Hanken), SRV-yhtiöiden tj. Finnairin ex-tj Jukka Hienonen (Turun KKK)
Sampon tj Kari Stadigh (Hanken), Rautaruukin tj. Sakari Tamminen (Tampere), Amer Sportsin Heikki Takala, Fiskarsin tj. Kari Kauniskangas, Outokummun tj. Mika Seitovirta ja Pohjola Pankin Mikael Silvennoinen. Kaikki kauppatieteiden maistereita.
tietenkin kansanedustajat Paula Lehtomäki (Turun KKK), Lasse Männistö (HSE) ja ulkoministeri Erkki Tuomioja (HSE), puolustusministeri, ex-meppi, RKP:n pj. Carl Haglund (Hanken) ja mepit Sari Essayah (Vaasan KKK) ja Riikka Manner (Joensuu)
ja muita mainittavia ekonomeja: Anssi Vanjoki, Terho Kalliokoski (Vaasan KKK) ja edemennyt Pekka Herlin.
Ja pitää vielä muistaa, että diplomi-insinöörejä valmistuu vuosittain puolet (!) enemmän kuin ekonomeja.
Niin, että mistä olit löytänyt ja mitä?- Niin se vaan on
Näitä alumnejahan on hauska etsiä :D
Hjallis Harkimo (Hanken), vasemmistopoliitikko Esko Seppänen (HSE), Metsäliiton pääjohtaja Kari Jordan (HSE), Mikael Lililus (Hanken)
Keskon ex-pääjohtaja Matti Honkala (HSE) ja Stora Enson ex-tj. Jukka Härmälä (HSE)
Taloustieteen tohtori (Tampere), vuorineuvos, SOK:n ex-pääjohtaja, professori Kari Neilimo. Vesa Puttonen on muistaakseni valmistunut KTM:ksi Vaasan kauppiksesta.
Ihamuotilan perhe: Nokia-pomo Timo Ihamuotila (kauppat. lisensiaatti, HSE), Mika Ihamuotila (KTT),
- aksal
nyt puhuttiin HSE:ltä valmistuneista. Fakta on se että suomen menestyneimmät ekonomit tulevat hankenilta. Ihmetyttää vai kuinka säälittävä HSE:n alumni lista on.
- Kylteri22
Se on säälittävä, pakko myöntää :D Pörssiyhtiöiden toimareista vain muutama tulee HSE:ltä. HSE:n "laatu" taitaakin perustua enemmän mielikuviin kuin oikeisiin tuloksiin. Suomen suurimmaksi ja parhaiten resurssoiduksi suomenkieliseksi kauppakorkeakouluksi HSE/Aalto ei ole kovin kummoinen mesta. Veronmaksajien rahoja sinne on ainakin palanut, tuloksista ei niin väliä...
Kehtaan väittää, että sillä ei ole tulevaisuuden kannalta mitään merkitystä mistä ne ekonomin paperit on Suomessa hankittu. Yhtä päteviä kaikki.
Vanha vitsi: Hankenilta valmistunut ei tiedä mitään mutta tuntee kaikki. - Historiaa
Pitää muistaa vielä, että Helsingin ja Hankenin kauppikset ovat Suomen suurimpia ja vanhimpia ja sijaitsevat keskellä pääkaupunkia. (Hanken perustettu 1909 ja HKKK 1911) On aivan selvää että sieltä tulevat tunnetuimmat alumnit.
Turun ja Vaasan kauppakorkeat ovat taas hiukan Helsinkiä pienempiä ja eivätkä omaa niin pitkää historiaa. Turun KKK perustettu 1950 ja Vaasan KKK 1968. Tampereen ja Jyväskylän taloustieteiden opetus taitaa olla myös 1960-luvulta.
Lappeenranta ja Oulu saivat KTM-koulutuksen vuonna 1991. Joensuu ja Kuopio saivat alkaa kouluttaa ekonomeja Lappeenrannan nimissä 2001. Nämä ovat vasta niin nuoria ja Helsinkiin, Hankeniin tai Turkuun verrattuna suhteellisen pieniä ettei sieltä ole edes voinut vielä nousta esiin ketään tunnettuja alumneja. Ensimmäinen KTM on valmistunut LUTista noin vuonna 1995. - bytheway66
Historiaa kirjoitti:
Pitää muistaa vielä, että Helsingin ja Hankenin kauppikset ovat Suomen suurimpia ja vanhimpia ja sijaitsevat keskellä pääkaupunkia. (Hanken perustettu 1909 ja HKKK 1911) On aivan selvää että sieltä tulevat tunnetuimmat alumnit.
Turun ja Vaasan kauppakorkeat ovat taas hiukan Helsinkiä pienempiä ja eivätkä omaa niin pitkää historiaa. Turun KKK perustettu 1950 ja Vaasan KKK 1968. Tampereen ja Jyväskylän taloustieteiden opetus taitaa olla myös 1960-luvulta.
Lappeenranta ja Oulu saivat KTM-koulutuksen vuonna 1991. Joensuu ja Kuopio saivat alkaa kouluttaa ekonomeja Lappeenrannan nimissä 2001. Nämä ovat vasta niin nuoria ja Helsinkiin, Hankeniin tai Turkuun verrattuna suhteellisen pieniä ettei sieltä ole edes voinut vielä nousta esiin ketään tunnettuja alumneja. Ensimmäinen KTM on valmistunut LUTista noin vuonna 1995.Oulussa on teknillisessä tiedekunnassa ollut taloustieteen koulutusta jo aikaisemmin, mutta heistä valmistui YTM:ä aikaisemmin.
- jatkuuuuuu
bytheway66 kirjoitti:
Oulussa on teknillisessä tiedekunnassa ollut taloustieteen koulutusta jo aikaisemmin, mutta heistä valmistui YTM:ä aikaisemmin.
http://www.taloustieteet.oulu.fi/esittely/tiedekunnan_historia
- eki3
Johtuisiko siitä että Hankenille päätyy paljon rikkaiden suomenruotsalaisten perillisiä....Wahlroos ja Harkimo tulevat hyvistä perheistä ei heidän menestyksensä ole Hankenin ansiota.
- btw1
Hanken on Suomen pienin yliopisto.
- taskuloimitus
Tiiän yhen markkinointiekonomin HSE.stä (nainen, oli KY- kasaribimbo aikoinaan, surkee gradu jne) - pärjänny ihan sairaan hyvin ulkomailla töissä. Mutta eipä siitä ole paljon tietoa täälläpäin. Ja joo, onhan se saletti että B. Wahlroos, Hjallis ja Robert Paulig ja keitä näitä nyt vielä olisi jotka ovat olevinaan jotain päteviä ekonomeja, niin eihän se ole Hankenin ansiota.
- vait
Mitähän se menestys on? Eikö laulajatar Katri-Helenakin ole menestynyt? Hän on vain merkantti. Tiedätkö, mikä on merkantti?
Minusta menestys ei kylläkään edellytä sitä, että on kaikkien tuntema kuten Katri-Helena. Itsekin olen menestynyt hyvin, omasta mielestäni, mutta sinä et tiedä minusta mitään. Menestyjiä on paljon enemmän kuin luuletkaan. - rellestetään
Lue ktm ja jos vilunki vikaa hae kht titteliä sillä voi rellestää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834443Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243138Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392864Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162645Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172509Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432387- 132284
Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132265MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142025Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281717